SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Podobenstvo o hrivnách

Zodpovednosť je jedna z mála príťaží, ktorá je neprenosná. Je daná každému rovnako, ale nie každý s ňou rovnako zaobchádza. Je to výzva, aktivita a stav duše.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: MiBAC)

Zodpovednosť je jedna z mála príťaží, ktorá je neprenosná. Nedá sa ju vziať z jedného a vtisnúť do dlane druhého, hoci sa o to nejeden nešťastník pokúša.

Zodpovednosť odpovedá na to, prečo je dnešok taký, aký je. Ona jediná vie, ako veľmi alebo málo ju človek uchopil. Nie je ľahké odhodiť ju, pretože aj keď sa občas vzďaľuje, stále čaká pripravená prejaviť sa, kým si ju niekto všimne.

Zodpovednosť je daná každému rovnako, ale nie každý s ňou rovnako zaobchádza.

Najťažšie je vziať si ju k sebe natoľko, že sa jej priamo zahľadí do očí.

Skryť Vypnúť reklamu

Zodpovednosť je výzva.

Je to aktivita. Je to stav duše.

Toto podobenstvo je o všetkých bez rozdielu. Je o tom, čo najhoršie sa môže stať, ak sa niekto zodpovednosti zbaví a radšej ju potajomky skryje do šatky.

Rozdávanie pred odchodom

Bol raz istý šľachtic, ktorý sa mal dočkať povýšenia. Iste, už samotný titul šľachtica bol viac ako dosť, ale k bohatstvu a sláve, sa mala pridať i nasadená koruna na hlavu.

Pred kráľom sa má plaziť pokora ľudu, dostatočná zdvorilosť služobníctva i pompéznosť kráľovstva ako takého. Kráľ nielenže využíva výsady, ktoré mu plynú z postavenia, ale mal by aj poznať povinnosti. Byť láskavý, štedrý, múdry a znalý toho, komu smie dôverovať a komu nie.

Než sa šľachtic zhostil neľahkej kráľovskej práce, musel odcestovať niekam do ďaleka, a preto potreboval čo najväčšiu mieru oddanosti. Vybral si sluhov a tým odovzdal určitý počet hrivien. Jednému dal hrivien desať, druhému päť, tretiemu jednu...

Skryť Vypnúť reklamu

Nakázal im, aby sa o ne dobre starali a hospodárili s nimi tak, aby z nich vzišiel výnos. Potom zanechal krajinu a odcestoval.

Zúčtovanie

Kráľ dlho nechodil, nuž si niektorí krajania začali namýšľať, že sa viac neukáže. O to väčšie muselo byť prekvapenie, keď nadišiel čas a muž sa skutočne ujal správy nad kráľovstvom.

Tu k sebe povolal tých sluhov, ktorým dôveroval a jedného po druhom ich skúšal otázkami.

Pravdaže, zaujímalo ho, ako sa im vodilo a ako naložili s tým, čo od neho dostali.

Boli verní? Nezabudli na poslanie?

Predstúpil pred neho ten, ktorý držal desať hrivien a s radosťou mu oznámil, že sa ich množstvo zdvojnásobilo.

Kráľ ho pochválil a sám ho nabádal k radosti. Bolo jasné, že tento sluha má pevné a neotrasiteľné postavenie v kráľovstve.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako druhý sa pred vládcu postavil ten, ktorý sa staral o päť hrivien. I jemu sa pošťastilo a z piatich sa preskočilo na desať.

Takto postupoval jeden sluha po druhom, až napokon sa dostavil posledný.

Ten mal v opatere jedinú hrivnu, nuž sa akosi prirodzene očakávalo, že ju dokázal zveľadiť a dostatočne dbal o jej zdvojnásobenie.

Žiaľ, sklamal dôveru kráľa, pretože nielenže nevyzískal nič navyše, ešte aj hrivnu schoval do šatky. Vraj ho k tomu doviedol strach, pretože kráľa videl ako prísneho. A čo ak by sa jeho neopatrnosťou hrivna nejako poškodila? Čo ak by ju zničil a potom by z nej nikto nikdy viac nemal úžitok?

Kráľ sa právom nahneval a potrestal sluhu, ako aj poddaných, ktorí v jeho neprítomnosti proti nemu osnovali úklady.

Život je tá hrivna

Boh je kráľ, ktorému patrí viditeľné i neviditeľné. Áno, teraz sa jeho vláda neprejavuje v plnosti, vďaka čomu sa nejeden človek domnieva, že azda neexistuje alebo je ľahostajný voči tomu, čo sám stvoril. Pravda však je, že to, že kráľ na istý čas odcestoval, nenaznačuje ani nezáujem a už vôbec neochotu ujať sa zeme.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý, či malý a či veľký, dostal dar života. Rozdielnosť v počte hrivien vypovedá o rôznorodosti - iné rodinné zázemie, iné skúšky, odlišné Achilove päty...

Každý je však bez rozdielu povolaný, aby sa o dar čo najlepšie staral.

Jedného dňa sa totiž bude stáť pred kráľom a rovnaká otázka bude zaznievať zľava i zprava.

Čo si urobil so životom, ktorý máš?

Najhoršie, čo sa môže prihodiť, je schovanie si daru do šatky.

Ak tak niekto aj z úzkosti urobí, stále je čas na nápravu. Pretože, čo ak sa život zo šatky nevyberie a človek vlastnou vinou a hlúposťou nezaujme miesto hlavného hrdinu v tom najkrajšom a najpestrejšom príbehu?

Je čas uchopiť zodpovednosť za to najcennejšie, čo bolo dané.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných stúpol o 2 887 osôb

Ukončených vyšetrení bolo 14 642. Pomer nakazených k testovaným bol 20-percentný.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Slovensko

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská vypovedala deväť hodín

Podľa portálu Tvnoviny.sk sa Jankovská mohla „rozrozprávať“ a okrem priznania ponúkla aj iné závažné informácie.

Monika Jankovská.