SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Hrnko opäť navrhuje, aby vojenskí duchovní nemuseli nosiť zbraň

Poukazuje na to, že odlišné vnímanie duchovnej služby v ozbrojených zboroch a armáde uplatňujú aj iné krajiny, napríklad Nemecko, Taliansko, Chorvátsko či USA.

Anton Hrnko.Anton Hrnko. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta )

BRATISLAVA- Policajní, vojenskí a väzenskí duchovní by mali mať pridelenú zbraň, respektíve možnosť ju použiť, iba so súhlasom príslušnej cirkevnej autority. Ak by to okolnosti vyžadovali, má byť duchovnému bez pridelenej zbrane poskytnutá primeraná ochrana.

Vyplýva to z novely zákona o Policajnom zbore SR, ktorú Národnej rade (NR) SR opätovne predložil podpredseda SNS Anton Hrnko.

Novelou chce vytvoriť zákonnú možnosť pre osoby poverené duchovnou a pastoračnou službou v polícii, Zbore väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a v armáde spočívajúcu v nepridelení a nepoužívaní zbrane.

Skryť Vypnúť reklamu

Novela má zosúladiť slovenskú legislatívu so ženevskými konvenciami, v ktorých sa na duchovnú službu hľadí ako na nekombatantov.

"Použitie zbrane môže viesť aj k smrteľným následkom, čo je v príkrom rozpore s prevažnou väčšinou náboženských vyznaní, keďže život vnímajú ako najvyššiu hodnotu. Osoby poverené duchovnou a pastoračnou službou pôsobiace v polícii, ZVJS alebo v Ozbrojených silách SR majú za cieľ plniť úplne odlišné úlohy," argumentuje predkladateľ.

Poukázal na to, že odlišné vnímanie duchovnej služby v ozbrojených zboroch a armáde uplatňujú aj iné krajiny, napríklad Nemecko, Taliansko, Chorvátsko či USA.

Hrnko v dôvodovej správe vysvetlil, že v súčasnosti sa duchovným pôsobiacim v ozbrojených zložkách prideľujú zbrane a používať ich musia napríklad počas povinných cvičných strelieb. Priblížil, že hoci v ZVJS nemajú pridelenú zbraň, no počas cvičných strelieb ju používať musia.

Skryť Vypnúť reklamu

Právnou úpravou však nechce zakázať vojenským či policajným duchovným držať zbrane. Rozhodnutie ponecháva na ich cirkevnú autoritu. V praxi môže podľa neho nastať situácia, keď príslušná cirkevná autorita neudelí súhlas generálne všetkým jej duchovným, ale napríklad aj individuálne konkrétnej osobe na základe žiadosti z dôvodu výhrady vo svedomí.

Hrnkova novela myslí aj na situácie, keď môže byť duchovný bez pridelenej zbrane počas výkonu služby v ohrození. Ak na to nastanú okolností, má mu byť poskytnutá primeraná ochrana. V návrhu hovorí napríklad o pridelení nepriestrelnej vesty, zavedení režimových opatrení či pridelení iného príslušníka so zbraňou na ochranu.

Novelu predložili národniari parlamentu už minulý rok, poslanci ju napokon začiatkom roka 2019 v druhom čítaní nepodporili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Počet otestovaných za dva dni prekročil 121-tisíc

V pilotnej fáze testovania zatiaľ odhalili 4 432 infekčných osôb.

Koronavírus na Slovensku: Čakanie na testovanie v Bobrove.
Slovensko

Boris Kollár mal vážnu autonehodu, informoval premiér

Predseda parlamentu, jeho ochrankár aj vodič sú zranení.

Boris Kollár.
Slovensko

Policajti budú kontrolovať dodržiavanie opatrení vrátane zákazu vychádzania

V prípade zistenia porušení bude každý prípad polícia riešiť individuálne. Sankcie zostávajú ako doposiaľ, a to v blokovom konaní do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Ilustračné foto.
Európska únia

Rakúsky armádny imám mal sympatizovať s džihádom. Dostal okamžitý vyhadzov

Odvolaný Sijamhodzic obvinenia z islamizmu rezolútne odmietol. "Nikdy som nezdieľal džihádistické videá na svojej stránke, ani nezdieľam túto ideológiu," uviedol.

Sijamhodžič (vľavo) s bývalým vysokým predstaviteľom pre Bosnu a Hercegovinu Wolfgangom Petrischom.