SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Prenajmi si Žida. Projekt v Nemecku sa snaží bojovať proti predsudkom

"Hlavná myšlienka je tá, že sa nemá hovoriť o Židoch alebo Židovkách, ale s nimi, tak aby bolo možné odbúravať predsudky, rasizmus a antisemitizmus," hovorí Eva Hallerová.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Možnosť porozprávať sa s človekom židovského vyznania o jeho koreňoch, viere i každodennom živote ponúka nemecký proaktívny program Prenajmi si Žida (Rent a Jew), píše server idnes.cz.

Jeho cieľom je vzájomným spoznávaním bojovať proti pretrvávajúcemu antisemitizmu a predsudkom. Mnoho ľudí v Nemecku sa totiž s Židom nikdy nestretlo tvárou v tvár.

"Vy Židia predsa neplatíte žiadne dane," opakuje Eva Hallerová vetu, ktorú predovšetkým na stretnutiach so staršími Nemci počúva veľmi často.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to jeden z typických predsudkov. Ďalším je potrebný názor, že všetci Židia sú bohatí, alebo že chystajú svetové sprisahanie," popisuje šéfka Európskej Akadémie Janusza Korczaka, pod ktorú program Prenajmi si Žida spadá.

"Najčastejšie je to tak, že ľudia síce vôbec žiadneho Žida nepoznajú, zato majú jasnú predstavu o tom, ako Židia vyzerajú a akí sú. A potom majú možnosť prvýkrát stáť tvárou v tvár človeku, ktorý je Žid a vyzerá úplne rovnako ako oni. Navyše žije v rovnakom meste a počúva treba rovnakú hudbu. Potom sú veľa prekvapení," rozpráva Hallerová, podľa ktorej sú práve preto takáto stretnutia veľmi dôležité.

Program Prenajmi si Žida ich ponúka už od roku 2014.

"Hlavná myšlienka je tá, že sa nemá hovoriť o Židoch alebo Židovkách, ale s nimi, tak aby bolo možné odbúravať predsudky, rasizmus a antisemitizmus," hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

Školy, firmy, záujmové združenia, ale aj ďalšie inštitúcie si dnes môžu vybrať zo 120 dobrovoľníkov, na ktorých je dobre vidieť, ako rôznorodý židovský svet je.

Niektorí pochádzajú z Nemecka, iní z Izraela, Ruska alebo ďalších krajín. Niektorí sú mladí, iní už v dôchodku. Niektorí sú vo svojej viere liberálni, ďalší zase ortodoxní.

"Týchto dobrovoľníkov je možné si prenajať. Nie je za to žiadny poplatok. To jediné, o čo žiadame, je príspevok a pokrytie nákladov na dopravu, "vysvetľuje rodáčka z Rumunska.

Na začiatku sa vždy dobrovoľník krátko predstaví a potom už je priestor na otázky. Povolené sú všetky, pokiaľ sa kladú s rešpektom.

"Študenti sa často pýtajú napríklad na náboženstvo, obriezku, svadbu alebo na to, či sa dá konvertovať," podotýka.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase, keď Židia v Nemecku čelia vzrastajúcemu antisemitizmu, to nie je prekvapivé.

"Antisemitizmus, ktorý bohužiaľ zažívame, je jednak pravicový zo strany neonacistov alebo ľudí tiahnucich k AFD. Potom je tu ľavicový antisemitizmus dlhodobo spojený s protiizraelskými postojmi. A aby toho nebolo málo, tak tu máme tretí, moslimský antisemitizmus," hovorí Hallerová.

S ním sa na stretnutiach, ktorých sa už tento rok uskutočnilo cez 700, musia nezriedka vysporiadať aj dobrovoľníci.

"Je to niečo, čo sa stáva častejšie a aj ja som to zažila. Mladiství z takých krajín, kde učebnice bývajú úplne antisemitské, sem prichádzajú s obrazom Žida ako nepriateľa. Predstavujú si Žida ako diabla a potom pred nimi stojím ja, Židovka, a oni sú prekvapení, šokovaní," hovorí sedemdesiatjedenročná žena.

Skryť Vypnúť reklamu

Takéto stretnutia sú podľa Hallerovho pre obe strany neuveriteľné. Ťažko sa síce presne meria, aký majú dlhodobý vplyv na vžité predsudky, ale môžu byť aspoň prvým krokom k vzájomnému poznávaniu.

"Aj keď ani potom nemáme na všetko rovnaké názory, niečo sa po takomto stretnutí zmení," je presvedčená.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania.

Otestovali takmer 2,6 milióna ľudí, pozitívnych bolo 30 556 z nich. Nástup detí do škôl 1. februára považuje Krajčí za veľké riziko. Predseda vlády avizuje, že v najhorších okresoch bude ďalšie kolo testovania.

9 h
Ilustračné foto.

V tréningovom centre v Šamoríne sa nakazilo viacero slovenských športovcov. Ako sa koronavírus dostal do uzavretého prostredia?

8 h
Predseda Smeru Robert Fico.

Fico uviedol, že šéf migračného úradu Orlovský dlhé roky zastupoval nadáciu, ktorá prezentuje iné názory na migráciu, aké sú v záujme Slovenska.

11 h
Taliansky prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Prezident v stredu začne konzultácie s lídrami politických strán o zostavení novej vlády. Pravicová strana Liga Mattea Salviniho, a stredopravá opozícia presadzujú predčasné voľby.

12 h