SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
NÁZOR MARIANA KECHLIBARA

Chvála hotovosti

Postupný presun na platenie kartou nahlodáva autonómiu občanov a robí ich viac závislými na rozmaroch určitých jednotlivcov, firiem i úradov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

V susednom Rakúsku hlasoval pred pár dňami parlament o zakotvení práva na hotovosť do ústavy. Potrebná dvojtretinová hranica bohužiaľ nebola dosiahnutá, takisto preto, že navrhovaná formulácia "Platenie hotovosťou nepodlieha žiadnym zákonným obmedzeniam" nebola kompatibilná s právom Európskej únie, ktoré zakazuje hotovostné platby nad určitú hranicu v rámci boja proti praniu špinavých peňazí.

Je to škoda a dúfam, že budúci parlament už potrebnú väčšinu nájde.

Bola by totiž veľmi užitočná.

Skryť Vypnúť reklamu

Postupný presun na platenie kartou totiž nahlodáva autonómiu občanov a robí ich viac závislými na rozmaroch určitých jednotlivcov, firiem i úradov.

Predstavte si len tú situáciu, keď vám nejaký orgán v rámci vyšetrovania niečoho zablokuje všetky účty. Takéto právo dnes má hneď niekoľko orgánov verejnej moci.

V bezhotovostnom svete sú následky takéhoto kroku ďaleko horšie, než keď si môžete od priateľov či príbuzných požičať hotovosť aspoň na bežné životné náklady alebo na advokáta.

A tým sa už samotné vyšetrovanie stáva trestom, aj keby napokon celá vec skončila vaším oslobodením.

Zneužitie právomoci verejných činiteľov je problém, ktorý má každá spoločnosť.

V prípade politických myšlienok, ktoré sa k nám pomaly dostávajú z ľavicovo-progresívnych kruhov na západe, však musíme uvažovať aj nad tým, či sa takéto zneužívanie právomoci jedného dňa netransformuje v úplne zákonný postup - napríklad v prípade "xenofóbov", "rasistov" či "popieračov klimatickej zmeny".

Skryť Vypnúť reklamu

Jedným z dôsledkov bezhotovostného platenia je totiž detailná mapa ekonomického správania každého jedinca - a z toho vyplýva účinná možnosť vytvárať čierne listiny a tlačiť na firmy, aby napríklad odmietali obsluhovať určitých zákazníkov.

Nie je to tak dávno, keď skupina aktivistov prinútila akcionára spoločnosti Mastercard hlasovať o reštrikciách proti "bielym supermačistom".

Návrh neprešiel, čo je vzhľadom ku gumovosti celého pojmu "bielej nadradenosti" dobre. Ale iste sa dočkáme ďalších pokusov. Nie je nič modernejšie, než oprášená stredoveká hra na psanca.

Držme sa teda hotovosti, ako to len ide.

Marian Kechlibar je publicista, zakladateľ stránky kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nový perex

14 h
Vyhradené miesta počas bohoslužby. V Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove majú kapacitu 150 miest na sedenie.

Výnimka platí aj pre účasť na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či krst.

13 h
Mesto už prijíma žiadosti o otvorenie terasy.

Zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

16 h
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov v piatok oznámil, že Moskva nariadi desiatim diplomatom Spojených štátov, aby opustili Rusko. Je to podľa jeho slov odveta za americké sankcie.

18 h