SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Predsedom strany Za ľudí sa stal Andrej Kiska

Podpredsedami strany budú Veronika Remišová, Jana Žitňanská, Juraj Šeliga, Vladimír Ledecký a Michal Luciak.

Na snímke sprava v prednom rade bývalý prezident SR a zakladateľ strany Andrej Kiska, kandidáti na podpredsedov strany Veronika Remišová, Jana Žitňanská, Juraj Šeliga a Vladimír Ledecký na ustanovujúcom sneme strany „Za ľudí“Na snímke sprava v prednom rade bývalý prezident SR a zakladateľ strany Andrej Kiska, kandidáti na podpredsedov strany Veronika Remišová, Jana Žitňanská, Juraj Šeliga a Vladimír Ledecký na ustanovujúcom sneme strany „Za ľudí“

KOŠICE - Predsedom mimoparlamentnej politickej strany Za ľudí sa jednohlasne stal Andrej Kiska. Rozhodli o tom účastníci ustanovujúceho snemu v sobotu v Košiciach.

Podpredsedami strany budú Veronika Remišová, Jana Žitňanská, Juraj Šeliga, Vladimír Ledecký a Michal Luciak.

"Ustanovujúci snem sa niesol v skutočne výbornej atmosfére. Každý prieskum ukazuje náš nárast. Som presvedčený, že do parlamentu vstúpime ako silná strana s dvojciferným výsledkom. Naša krajina stojí pred inou úlohou, a to je po viac ako 12 rokoch vlády strany Smer-SD zobrať krajinu naspäť a vrátiť ju ľuďom. Som presvedčeným optimistom, že to dáme," uviedol na tlačovej konferencii pred novinármi Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

"Dal som osobný verejný sľub, že spravím všetko, čo je v mojich silách, aby som ako bývalý prezident našej krajiny spojil, spájal a vytvoril podmienky na spoluprácu všetkých opozičných demokratických strán, koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu, SaS, OĽaNO, KDH a našej strany," zdôraznil Kiska.

Zároveň predstavil i základný programový dokument strany.

"Pracovalo na ňom 17 odborných skupín, viac ako 100 odborníkov a bolo pripravených 500 strán návrhov a opatrení. Tento základný programový dokument sme ukázali našim členom a poprosili sme ich, aby aj oni do toho vniesli svoje know-how, aby sme spojili svoje sily a náš program bol skutočne programom pre ľudí, za ľudí a programom, s ktorým budeme úspešní v parlamentných voľbách," dodal Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

Strana chce v prípade úspechu vo voľbách podľa jeho slov prispieť k zmierneniu dosahov možnej ekonomickej krízy, zmeniť volebný systém tak, aby mali v parlamente zastúpenie všetky regióny a tiež zmeniť financovanie samospráv.

Kiska: Slovensko premrhalo úspešné obdobie a nie je pripravené na krízu

Slovensko premrhalo zlou vládou historicky úspešné obdobie a nie je pripravené čeliť prichádzajúcej kríze. Na ustanovujúcom sneme to povedal Andrej Kiska.

Ako povedal, verí, že v budúcoročných parlamentných voľbách dosiahne strana dvojciferný výsledok. Vo svojom úvodnom príhovore sa dotkol problémov, ktoré podľa jeho slov trápia Slovensko. Povedal tiež, čo by urobili, keby mohla strana prevziať zodpovednosť za riadenie štátu.

"Vláda by mala okamžite pripraviť legislatívu pre prácu zamestnancov v skrátenom a obmedzenom čase, pre podniky, ktorým v dôsledku krízy hrozí hromadné prepúšťanie. Vždy je lepšie aj pre zamestnanca, aj pre zamestnávateľa vytvárať podmienky, ak ide o pokles výroby len na dobu určitú, aby človek ostal zamestnaný," povedal Kiska s tým, že v Košiciach už malo stáť moderné rekvalifikačné centrum na preškoľovanie zamestnancov podľa požiadaviek trhu práce, financované štátom so spoluúčasťou firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Centrá by podľa neho mali byť vo všetkých regiónoch, kde hrozí hromadné prepúšťanie v dôsledku prichádzajúcej krízy a kde práca na skrátený úväzok neprichádza do úvahy.

"Aké máme vzdelanie, tak bude vyzerať naša krajina o desať - 20 rokov. Za posledných viac ako desať rokov sa podpora štátu venovala hromadnému zamestnávaniu v priemyselnej výrobe. Zabudlo sa, že ak nevytvoríme finančné stimuly pre podniky s vysokou pridanou hodnotou, pre domáce startupy a talenty, výskumné a vedecké podniky, tak naši ľudia nikdy nezarobia toľko ako v Nemecku či v Belgicku," zdôraznil Kiska a povedal, že na Slovensku máme zlú štruktúru priemyslu.

Dotkol sa i stavu jednotlivých regiónov.

"Nie je možné, aby v Rimavskej Sobote mali inú kvalitu štátu ako o 200 kilometrov ďalej na západ. Budeme presadzovať zmenu volebného systému. Hľadať také riešenia, aby každý región mal svojho zástupcu v národnej rade," dodal Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

PS-Spolu opätovne ponúkla strane Za ľudí koalíciu

Koalícia Progresívne Slovensko (PS)-Spolu ponúka novovzniknutej strane Za ľudí rokovanie o predvolebnej spolupráci a uzatvorenie koaličnej dohody. Na sneme strany Za ľudí to uviedol predseda Spolu-OD Miroslav Beblavý.

Opätovnú ponuku na spoluprácu zdôvodnil tým, že dôležitejšie ako súčet opozičných percent bude v nasledujúcich voľbách to, aby mandát zostaviť vládu dostal subjekt, ktorý reprezentuje skutočnú zmenu k lepšiemu.

"Pridajte sa do koalície. Sme pripravení v najkratšom možnom čase sa stretnúť, rokovať, predložiť strane Za ľudí naše predstavy a vypočuť si tie vaše," vyzval Beblavý na sneme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu