SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Trikolóra vyráža do boja s neomarxistickými protivníkmi. Povedie ju Klaus mladší

Klaus starší na ustanovujúcom sneme upozornil, že módne ideológie ako environmentalizmus, multikulturalizmus, genderizmus a feminizmus k nám neprichádzajú z východu, ale zo západu.

Václav Klaus mladší a Petr Bystroň pred snemom Trikolóry v Brne.Václav Klaus mladší a Petr Bystroň pred snemom Trikolóry v Brne. (Zdroj: FB V. Klausa ml.)

PRAHA - Poslanec Václav Klaus mladší nemal pri voľbe šéfa nového hnutia Trikolóra súpera. Dostal 185 zo 188 hlasov, tri delegáti ustanovujúceho snemu v Brne sa zdržali, píše server idnes.cz.

Klaus mladší, ktorého na jar vylúčila ODS, chce, aby sa Česká republika vrátila do rúk ľudí, ktorí pracujú, platia dane a vychovávajú deti. Plánuje, že sa stretne s neomarxistickými protivníkmi.

Podpredsedami boli zvolení poslankyňa Zuzana Majerová Zahradníková, ktorá bola predtým tiež v ODS, jihlavský podnikateľ Jan Tesař a starosta stredočeského Jenštejna Norbert Hlaváček.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože sa snem konal v deň štátneho sviatku svätého Václava, keď má meniny aj líder trikolóry, dostal na úvod od kolegov darček - biele cyklistické tričko s nápisom Trikolóra. Potom delegátov pozdravil poslanec nemeckej AFD českého pôvodu Petr Bystroň. "Ďakujem vám, že bránite normálny svet," povedal.

Na adresu bývalého prezidenta Václava Klausa, ktorý je tiež medzi hosťami snemu, vyhlásil, že je v Nemecku tak obľúbený, že keby mal nemecké občianstvo, bol by navrhnutý na nemeckého prezidenta.

"Nesmieme len tieňovať nejaké menšie zlá alebo im dokonca pomáhať. Musíme sa s našimi neomarxistickými a maoistickými protivníkov stretnúť čelom a všetkým ľuďom v republike povedať, tu stojíme, toto sú naše názory, v ktorých vytrváme," povedal potom Klaus mladší v kandidátskom prejave na predsedu.

SkryťVypnúť reklamu

Trikolóra podľa neho rastie tak, že za rok by podľa neho mohla byť zoskupením s najväčším počtom členov.

Pozeráme sa na svet českými očami, povedal líder trikolóry

"Pozeráme sa na svet českými očami. O našej krajine si musíme rozhodovať sami, pretože nikto iný to lepšie neurobí," vyhlásil Klaus mladší.

"Táto krajina zbohatla na základe spontánnych aktivít slobodných ľudí a firiem, na ich práci. Žiadna krajina ešte nikdy nezbohatla na aktivitách vlády. Budeme pracovitých a činorodých ľudí obhajovať úplne principiálne. Normálne je pracovať, nie čerpať," zdôraznil Klaus.

"Bráňme naše školy, naše rodiny, naše lesy, našich rodičov, energetiku, advokátov a tak ďalej - pred útokmi nových, veľmi agresívnych ideológií," pokračoval.

SkryťVypnúť reklamu

Konzervativizmus je punk dneška, tvrdil Klaus

"Mladosti pristane rebélia a odvaha. Keď dnes niektorí vaši rovesníci poskakujú v piatok a aj inokedy na námestí, nie je to žiadna rebélia. To po nich chce panel OSN, komisia Európskej únie a pražský primátor," vyhlásil poslanec, podľa ktorého je punkom dneška konzervativizmus.

Prioritou Trikolóry je znižovanie daní, pomoc rodinám s viacerými deťmi, vyjednanie výnimky z povinnosti prijať euro, zrušenie minimálnej mzdy, zvýšenie maximálnej povolenej rýchlosti na diaľniciach a vybraných cestách, zrušenie povinnej predškolskej dochádzky, či zníženie počtu európskych dotácií.

Podľa augustového prieskumu spoločnosti Kantar CZ, ktorý zverejnila Česká televízia, by hnutie získalo 3,5 percenta hlasov, čo by na vstup do Snemovne nestačilo.

SkryťVypnúť reklamu

Módne ideológia sem nemieria z východu, ale zo západu, varoval exprezident

Nezvratné zmeny v zložení pôvodných národov Európy a to, že Česká republika postráda samostatnú, suverénnu a sebavedomú zahraničnú politiku, kritizoval na ustanovujúcom sneme hnutia Trikolóra exprezident Václav Klaus.

"Nenapadlo by ma, že budem svojho syna titulovať pán predseda," zavtipkoval bývalý prezident.

Dorazil na snem, aby demonštroval solidaritu.

"O úspech vášho politického zoskupenia mi skutočne ide," povedal Klaus starší.

Domnieva sa, že sa na ustanovujúcom sneme trikolóra zišli ľudia, ktorí sa nemôžu zmieriť so správaním českých politických strán a nemajú koho voliť.

Kritizoval, že dochádza k útoku na národný štát, ktorý je podľa neho základom demokracie, že sa pochody homosexuálov stali súčasťou našich životov, či to, že je nám všetko možné aj nemožné zakazované.

SkryťVypnúť reklamu

"Environmentalizmus, multikulturalizmus, genderizmus a feminizmus nie sú českými fenoménmi. Tie módne ideológie k nám nie sú dovážané z východu, ale zo západu. Trikolóra by sa mala pokúsiť proti nim vystupovať jednoznačne," uviedol bývalý prezident.

Českej republike podľa neho dlhodobo chýba samostatná, suverénna a sebavedomá zahraničná politika, ktorá by vychádzala z národných záujmov.

"V predchádzajúcich desaťročiach sme si najprv v područí nedemokratického Sovietskeho zväzu, potom v bratskom objatí zdanlivo demokratickej Európskej únie zvykli pasívne akceptovať riešenia a rozhodnutia, ktoré boli často v konflikte s naším národným záujmom. Aj to by malo skončiť," vyhlásil Klaus.

"Prostredníctvom masovej migrácie podporovanej európskymi elitami a umožnenej Schengenom dochádza k nezvratným zmenám v zložení pôvodných národov Európy," kritizoval bývalý prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Národným záujmom je podľa neho zachovanie Českej republiky ako nezávislého, suverénneho, národného štátu a zaistenie jeho bezpečnosti a územnej integrity.

"Odmietame snahu vytvoriť za chrbtom európskych národov centralizovaný superštát, novú globálnu veľmoc ovládanú západoeurópsky elitami," vyhlásil Klaus starší.

Celý prejav českého exprezidenta nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu