SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Minister Žiga: Obchod s Ruskou federáciou úspešne rastie a výhľad je pozitívny

"Prvý polrok tohto roka ukazuje ďalšie zvýšenie obchodnej výmeny a obrat by mohol dosiahnuť až 6 miliárd eur," povedal Žiga.

Minister Peter Žiga.Minister Peter Žiga. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Obchodná výmena Slovenska s Ruskou federáciou každoročne rastie a za minulý rok stúpla medziročne o viac ako 13 %. V počte turistov na Slovensku sa Rusko zaraďuje medzi desiatku najlepších krajín.

Aj o týchto témach rokovala v ruskom Soči Medzivládna komisia pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Ruskou federáciou.

Slovenskú delegáciu viedol minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) a na čele ruskej delegácie stál minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Ako ďalej informoval hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano, návšteva nadviazala na úspešnú júnovú cestu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý sa stretol s najvyššími predstaviteľmi Ruska, ako aj na minuloročné stretnutie komisie v Tatranskej Lomnici.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ruská federácia patrí k našim najvýznamnejším obchodným partnerom a trend je stále pozitívnejší. Prvý polrok tohto roka ukazuje ďalšie zvýšenie obchodnej výmeny a obrat by mohol dosiahnuť až 6 miliárd eur," podčiarkol Žiga.

Slovensko do Ruska exportuje najmä produkciu automobilového priemyslu a dováža predovšetkým energetické suroviny.

"Oceňujeme nadštandardnú úroveň našich vzájomných vzťahov a verím, že v nej budeme pokračovať," vyhlásil Manturov.

Dobré vzťahy podľa MH ilustruje aj vysoký počet ruských turistov na Slovensku, pričom minulý rok patrí k trom najlepším za posledných 15 rokov. Dovoz energetických surovín z Ruska je dôležitý pre energetickú bezpečnosť Slovenska. Slovenská strana preto s veľkým záujmom sleduje rokovania o novej dohode o tranzite plynu cez Ukrajinu. Spor medzi Ukrajinou a Ruskom pred desiatimi rokmi viedol k plynovej kríze, ktorá zasiahla aj Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu

"Od ruskej strany sme dostali informáciu, že rokovania pokračujú a odohrávajú sa v konštruktívnom duchu. Súčasne veríme, že slovenská plynárenská sieť bude aj v budúcnosti významným tranzitným koridorom pre ruský plyn," zdôraznil Žiga.

Ruská strana významne ocenila spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky, ktorú zvýraznilo tohtoročné memorandum medzi MH SR a spoločnosťou Rosatom o spolupráci pri využívaní atómovej energie na mierové účely.

Rokovanie sprevádzalo aj stretnutie zástupcov podnikateľov z oboch krajín. Delegácie v ruskom Soči sa zišli už po jubilejný dvadsiaty raz, čo je v prípade medzivládnych komisií výnimočný počet. Najbližšie rokovanie by malo byť na Slovensku, dodal Stano.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Podľa výskumníkov ide o malý krok v dlhodobej snahe použiť jedného dňa zvieracie orgány pri život zachraňujúcich transplantáciách.


TASR 41m
Protivládna demonštrantka v Londýne.

Priaznivé je aspoň to, že počty vážne chorých a obetí sú vďaka očkovaniu nižšie ako vlani, avšak aj tieto čísla teraz vytrvalo stúpajú.


idnes.cz 17 h
Covid semafor platný od 25. októbra.

Väčšina z nich je na východnom Slovensku.


SITA 18 h
Testovanie na koronavírus.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 16, v nemocniciach je tak 1 040 obsadených lôžok pacientmi s koronavírusovou infekciou.


SITA 22 h
Skryť Zatvoriť reklamu