SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Minister Žiga: Obchod s Ruskou federáciou úspešne rastie a výhľad je pozitívny

"Prvý polrok tohto roka ukazuje ďalšie zvýšenie obchodnej výmeny a obrat by mohol dosiahnuť až 6 miliárd eur," povedal Žiga.

Minister Peter Žiga.Minister Peter Žiga. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Obchodná výmena Slovenska s Ruskou federáciou každoročne rastie a za minulý rok stúpla medziročne o viac ako 13 %. V počte turistov na Slovensku sa Rusko zaraďuje medzi desiatku najlepších krajín.

Aj o týchto témach rokovala v ruskom Soči Medzivládna komisia pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Ruskou federáciou.

Slovenskú delegáciu viedol minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) a na čele ruskej delegácie stál minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Ako ďalej informoval hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano, návšteva nadviazala na úspešnú júnovú cestu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý sa stretol s najvyššími predstaviteľmi Ruska, ako aj na minuloročné stretnutie komisie v Tatranskej Lomnici.

SkryťVypnúť reklamu

"Ruská federácia patrí k našim najvýznamnejším obchodným partnerom a trend je stále pozitívnejší. Prvý polrok tohto roka ukazuje ďalšie zvýšenie obchodnej výmeny a obrat by mohol dosiahnuť až 6 miliárd eur," podčiarkol Žiga.

Slovensko do Ruska exportuje najmä produkciu automobilového priemyslu a dováža predovšetkým energetické suroviny.

"Oceňujeme nadštandardnú úroveň našich vzájomných vzťahov a verím, že v nej budeme pokračovať," vyhlásil Manturov.

Dobré vzťahy podľa MH ilustruje aj vysoký počet ruských turistov na Slovensku, pričom minulý rok patrí k trom najlepším za posledných 15 rokov. Dovoz energetických surovín z Ruska je dôležitý pre energetickú bezpečnosť Slovenska. Slovenská strana preto s veľkým záujmom sleduje rokovania o novej dohode o tranzite plynu cez Ukrajinu. Spor medzi Ukrajinou a Ruskom pred desiatimi rokmi viedol k plynovej kríze, ktorá zasiahla aj Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

"Od ruskej strany sme dostali informáciu, že rokovania pokračujú a odohrávajú sa v konštruktívnom duchu. Súčasne veríme, že slovenská plynárenská sieť bude aj v budúcnosti významným tranzitným koridorom pre ruský plyn," zdôraznil Žiga.

Ruská strana významne ocenila spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky, ktorú zvýraznilo tohtoročné memorandum medzi MH SR a spoločnosťou Rosatom o spolupráci pri využívaní atómovej energie na mierové účely.

Rokovanie sprevádzalo aj stretnutie zástupcov podnikateľov z oboch krajín. Delegácie v ruskom Soči sa zišli už po jubilejný dvadsiaty raz, čo je v prípade medzivládnych komisií výnimočný počet. Najbližšie rokovanie by malo byť na Slovensku, dodal Stano.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu