SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Rakúske parlamentné voľby vyhrala Kurzova strana ÖVP

Na druhom mieste skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), krajne pravicová FPÖ získala skončila tretia.

Sebastian Kurz spolu so svojou partnerkou Susanne Thierovou.Sebastian Kurz spolu so svojou partnerkou Susanne Thierovou. (Zdroj: TASR/AP)

VIEDEŇ - V nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách v Rakúsku zvíťazila Rakúska ľudová strana (ÖVP) bývalého kancelára Sebastiana Kurza so ziskom 38,4 percenta hlasov.

Vyplýva to z predbežných výsledkov (bez hlasov odovzdaných poštou a na základe voličských preukazov), ktoré oznámil rakúsky minister vnútra Wolfgang Peschorn, informovala televízia OE24.

Na druhom mieste skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), získala 21,5 percenta hlasov. Za ňou nasleduje Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá dostala 17,3 percenta hlasov. Štvrtí skončili Zelení (12,4 percenta) a do parlamentu sa dostala aj strana NEOS (7,4 percenta).

Skryť Vypnúť reklamu

Zverejnené výsledky ešte nezahŕňajú približne pätinu hlasov voličov. Vydaných bolo totiž rekordných 1,07 milióna voličských preukazov.

Sčítavanie hlasov zaslaných poštou bude prebiehať v pondelok, vo štvrtok sa budú zrátavať aj zvyšné hlasy, ktoré voliči odovzdali mimo miesta svojho trvalého bydliska.

Definitívne oficiálne výsledky budú zverejnené 16. októbra po zasadnutí rakúskej volebnej komisie.

Predčasné parlamentné voľby sa konajú po tom, ako škandál okolo takzvaného videa z Ibizy viedol v máji k rozpadu vládnucej koalície Kurzovej ÖVP a pravicovo-populistickej FPÖ.

Kompromitujúci videozáznam, nakrútený tajne na španielskom ostrove Ibiza, totiž zachytil dnes už expredsedu FPÖ a bývalého vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu.

Skryť Vypnúť reklamu

Strache údajnej príbuznej jedného ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k úspechu.

Strache po tomto škandále odstúpil z postu vicekancelára, na čo Kurz odvolal ministra vnútra, Stracheho spolustraníka Herberta Kickla.

Koaličnú vládu následne opustili aj zvyšní ministri z FPÖ a parlament neskôr aj s podporou FPÖ vyslovil Kurzovi nedôveru.

Moci v krajine sa nakoniec ujala začiatkom júna úradnícka vláda, ktorej predsedá ako dočasná kancelárka bývalá sudkyňa Ústavného súdu Brigitte Bierleinová.

Víťazstvu ÖVP zrejme pomohli aj škandály súvisiace s financovaním Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) - niekdajšieho koaličného partnera ÖVP -, komentovala predbežné výsledky APA.

Na druhom mieste skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), ktorej predsedá Pamela Rendiová-Wagnerová. Ako uviedla stanica ORF citujúc údaje inštitútu SORA, SPÖ získala 22 percent hlasov, čo predstavuje pokles o 4,9 percentuálneho bodu v porovnaní s rokom 2017.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide pritom o najhorší volebný výsledok SPÖ v dejinách. Generálny manažér SPÖ Thomas Drozda však uviedol, že jeho strana napriek porážke koaličné rozhovory "určite neodmietne".

Ako uvádza webový portál televízie OE24, väčšinovú koalíciu by tak mohli vytvoriť dvojice ÖVP-FPÖ, ÖVP-SPÖ či ÖVP-Zelení. Možná je i trojkoalícia ÖVP-Zelení-NEOS.

Volebná účasť dosiahla podľa SORA 76,7 percenta. Spravodajská televízia OE24 však uviedla, že volieb sa zúčastnilo až 80 percent oprávnených voličov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Biden podpísal 15 výkonných nariadení vrátane zotrvania USA vo WHO

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

Nový americký prezident Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.