SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Rakúske parlamentné voľby vyhrala Kurzova strana ÖVP

Na druhom mieste skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), krajne pravicová FPÖ získala skončila tretia.

Sebastian Kurz spolu so svojou partnerkou Susanne Thierovou.Sebastian Kurz spolu so svojou partnerkou Susanne Thierovou. (Zdroj: TASR/AP)

VIEDEŇ - V nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách v Rakúsku zvíťazila Rakúska ľudová strana (ÖVP) bývalého kancelára Sebastiana Kurza so ziskom 38,4 percenta hlasov.

Vyplýva to z predbežných výsledkov (bez hlasov odovzdaných poštou a na základe voličských preukazov), ktoré oznámil rakúsky minister vnútra Wolfgang Peschorn, informovala televízia OE24.

Na druhom mieste skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), získala 21,5 percenta hlasov. Za ňou nasleduje Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá dostala 17,3 percenta hlasov. Štvrtí skončili Zelení (12,4 percenta) a do parlamentu sa dostala aj strana NEOS (7,4 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

Zverejnené výsledky ešte nezahŕňajú približne pätinu hlasov voličov. Vydaných bolo totiž rekordných 1,07 milióna voličských preukazov.

Sčítavanie hlasov zaslaných poštou bude prebiehať v pondelok, vo štvrtok sa budú zrátavať aj zvyšné hlasy, ktoré voliči odovzdali mimo miesta svojho trvalého bydliska.

Definitívne oficiálne výsledky budú zverejnené 16. októbra po zasadnutí rakúskej volebnej komisie.

Predčasné parlamentné voľby sa konajú po tom, ako škandál okolo takzvaného videa z Ibizy viedol v máji k rozpadu vládnucej koalície Kurzovej ÖVP a pravicovo-populistickej FPÖ.

Kompromitujúci videozáznam, nakrútený tajne na španielskom ostrove Ibiza, totiž zachytil dnes už expredsedu FPÖ a bývalého vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho, ako pred voľbami z roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu.

SkryťVypnúť reklamu

Strache údajnej príbuznej jedného ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak mu pomôže k úspechu.

Strache po tomto škandále odstúpil z postu vicekancelára, na čo Kurz odvolal ministra vnútra, Stracheho spolustraníka Herberta Kickla.

Koaličnú vládu následne opustili aj zvyšní ministri z FPÖ a parlament neskôr aj s podporou FPÖ vyslovil Kurzovi nedôveru.

Moci v krajine sa nakoniec ujala začiatkom júna úradnícka vláda, ktorej predsedá ako dočasná kancelárka bývalá sudkyňa Ústavného súdu Brigitte Bierleinová.

Víťazstvu ÖVP zrejme pomohli aj škandály súvisiace s financovaním Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) - niekdajšieho koaličného partnera ÖVP -, komentovala predbežné výsledky APA.

Na druhom mieste skončila Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ), ktorej predsedá Pamela Rendiová-Wagnerová. Ako uviedla stanica ORF citujúc údaje inštitútu SORA, SPÖ získala 22 percent hlasov, čo predstavuje pokles o 4,9 percentuálneho bodu v porovnaní s rokom 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Ide pritom o najhorší volebný výsledok SPÖ v dejinách. Generálny manažér SPÖ Thomas Drozda však uviedol, že jeho strana napriek porážke koaličné rozhovory "určite neodmietne".

Ako uvádza webový portál televízie OE24, väčšinovú koalíciu by tak mohli vytvoriť dvojice ÖVP-FPÖ, ÖVP-SPÖ či ÖVP-Zelení. Možná je i trojkoalícia ÖVP-Zelení-NEOS.

Volebná účasť dosiahla podľa SORA 76,7 percenta. Spravodajská televízia OE24 však uviedla, že volieb sa zúčastnilo až 80 percent oprávnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu