SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Na zmenu nikdy nie je neskoro. Dokonca ani pred smrťou nie je neskoro naozaj žiť.

Príbeh o zločincovi má sotva zopár viet, nesie však taký silný odkaz, že i tými niekoľkými riadkami rozbúši srdce a myseľ obživí nádejou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Najväčším protivníkom človeka býva čas. Čas je síce neviditeľný, ale väčšina sa aj napriek tomu snaží dobehnúť ho. Je nehmatateľný, ale aj tak väčšina tvrdí, že jej uniká pomedzi prsty.

Je nezastaviteľný, ale aj tak sa nájde ten, čo sa pokúša zastaviť ho prostredníctvom rozumu aj bláznovstva.

Plynie rovnako, ale aj tak sa zdá, že niekomu sa prihovára pomaly, inému zasa prirýchlo.

Času nie je možné prisudzovať ľudské vlastnosti, ale aj tak sa berie do úst ako výhovorka.

Je príliš neskoro alebo, naopak, skoro.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A aj keď je pravda, že s pribúdajúcim vekom rastú možnosti, a teda skoré zákazy sú neskôr povolené, predsa existujú také vzácnosti, na ktoré sa ani čas nevzťahuje.

Nikdy totiž nebude skoro a ani neskoro na lásku. Nikdy nebude skoro a ani neskoro zmeniť sa. Dokonca ani tesne pred posledným výdychom.

Ježiš na kríži

Ježiš bol právoplatne odsúdený. Kráľ by ho aj rád prepustil, dobre vedel, že niet nijakého previnenia, pre ktoré by si zaslúžil zomrieť. Veď on iba uzdravoval chorých. On si iba všímal tých, ktorých spoločnosť zámerne prehliadala, pretože ich odsúdila ako nehodných čo i len jediného letmého pohľadu.

Veď on iba približoval poslucháčom, aký je jeho otec Boh, ktorý ho vyslal na zem ako obeť za hriech. Jeho slová mali obdivovateľov, ale i odporcov, a to najmä z radu farizejov.

SkryťVypnúť reklamu

Ježiš otvorene kritizoval ich pokrytectvo a náboženské spôsoby, ktoré však s úprimnou láskou k Bohu nemali nič spoločné. Je teda celkom jasné, že hanobenie ich povesti, ktorá pred verným stádom nadobúdala čistý a ničím nepošpinený odtieň, sa im protivilo.

S ich pričinením sa dav rozvášnil natoľko, že bezradný kráľ dal súhlas na ukrižovanie. Smrť mal pretrpieť v obklopení dvoch zločincov, ktorých čakal rovnaký rozsudok.

Priznanie

Jeden zločinec bol po Ježišovej pravici, druhý zasa po ľavici. Prizerajúci sa kričali, urážali Božieho syna a vymýšľali posmešky, aby sa poprava stala čo najviac pamätná. Kým jeden zločinec sa neváhal rúhať ani v najkritickejšom období, ten druhý ho zahriakol.

Uvedomil si, čo aj nahlas povedal, že kým on je tam spravodlivo, pretože sa skutočne dopustil niečoho, čo zákon označil za trestný čin, Ježiš je tam vďaka zlobe a závisti, hoci nič zlé nespáchal.

SkryťVypnúť reklamu

Stačil mu okamih v jeho prítomnosti a ihneď vedel, na koho hľadí. Bolo mu zjavené, že on nie je obyčajný človek, ba ani človek výnimočný. On je Boh, a preto ho prosil, aby sa na neho rozpomenul, až sa ocitne uprostred svojho kráľovstva.

Ježiš bol mučený, unavený a som si istá, že aj nesmierne smutný a sklamaný. Nič mu však nebránilo, aby aktívne spolupracoval na zmene zločinca. Ešte aj na kríži, keď vôkol bola bieda a najtemnejšie zlo, slúžil tomu, kto ho potreboval. Zločinca ubezpečil, že sa ešte dnes obaja stretnú v raji.

Zmena má viaceré tváre

Príbeh o zločincovi je úsek, ktorý má sotva zopár viet, takmer by sa mohol v záplave iných prehliadnuť. Nesie však taký silný odkaz, že i tými niekoľkými riadkami rozbúši srdce a myseľ obživí nádejou.

SkryťVypnúť reklamu

Zločinec mal iste pestrú minulosť, na ktorú nebol hrdý. Nikde nie je ani zmienka o tom, že by sa blízko neho v hodine smrti nachádzal čo i len jeden taký, ktorý by ho oplakával. Aj on bol neviditeľný a najhoršie je, že si už nemohol dovoliť premýšľať o budúcnosti. Nijaká nebola, neexistovala šanca na záchranu. Odsypávali minúty, ktoré ho delili od obrátenia sa na prach.

Prečo by mu malo záležať na zmene? Prečo by si mal robiť starosti a zastávať sa niekoho, komu sa celý zástup prišiel posmievať?

Zločinec pochopil, že začiatok možno nebol dobrý a prostriedok poznačil hriech. Ale na konci sa môže ukázať nádej i vtedy, keď sa na svete zotmie. Chcel sa zmeniť, netúžil viac patriť medzi tých, ktorí sa nezaoberajú dobrom. Dve vety, ktoré vyprodukovala úprimnosť, mu otvorili dvere do neba.

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy nie je neskoro zmeniť sa.

Nie je neskoro prestať uvažovať pesimisticky.

Nie je neskoro postaviť sa na odpor depresii.

Nie je neskoro dať zbohom smrteľnej sebakritike.

Nie je neskoro začať milovať a byť milovaný.

Dokonca ani pred smrťou nie je neskoro naozaj žiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu