SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Jágr, Kusturica aj kňaz Piťha. Zemanove vyznamenania opäť budia emócie

Kusturica, ktorý patrí k najslávnejším absolventom pražskej FAMU, si od kolegov z odboru vyslúžil kritiku za schvaľovanie anexie Krymu alebo slová o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého označil za "báječného" muža.

Miloš ZemanMiloš Zeman (Zdroj: TASR/AP)

Za mesiac bude prezident Miloš Zeman pri príležitosti štátneho sviatku 28. októbra udeľovať štátne vyznamenania. Rovnako ako minulý rok budia niektoré mená vyznamenaných kontroverzie, píše server idnes.cz.

Zeman pre tento rok vyberal z viac ako troch stoviek návrhov na vyznamenanie od verejnosti, poslancov i senátorov.

Medzi osobnosťami, ktorých vyznamenanie sa očakáva, zatiaľ najviac vášní budia srbský filmový režisér Emir Kusturica a katolícky kňaz Peter Piťha.

Druhý menovaný totiž vlani vyvolal rozruch medzi duchovnými kázaním, v ktorom okrem iného vyhlásil, že "rodiny budú roztrhnuté a rozohnané" a homosexuáli "budú vyhlásení za nadradenú vládnucej triedu".

Skryť Vypnúť reklamu

Srbský filmár Kusturica, ktorý patrí k najslávnejším absolventom pražskej FAMU a je autorom oceňovaných filmov Čierna mačka, biely kocúr alebo Život je zázrak, si od kolegov z odboru vyslúžil v minulosti kritiku za schvaľovanie anexie Krymu alebo slová o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého označil za "báječného" muža.

Naopak súhlas aj svojich kritikov si Zeman vyslúžil za úmysel vyznamenať Rádom bieleho leva najvyššej triedy posledného žijúceho pilota RAF Emila Bock.

Bock má 96 rokov a vyznamenaní mu prepožičal už v roku 2010 Václav Klaus, išlo však o nižšiu, III. triedu.

Ocenený in memoriam by mal byť psovod Tomáš Procházka, ktorý zahynul pri misii v Afganistane.

Očakáva sa, že Zeman vyhovie návrhu ministra obrany Ľubomíra Metnara na prepožičanie Rádu bieleho leva in memoriam pilotovi z druhej svetovej vojny Josefovi Ocelkovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Už v máji Zeman prezradil, že chce medailou Za zásluhy prvého stupňa oceniť hokejistu Jaromíra Jágra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Ide o medzinárodnú pomoc v rámci európskej solidarity, ktorú už využili viaceré európske krajiny vrátane Holandska či Francúzska.

2 h
Ilustračné foto

Koronakríza existenčne zasiahla ubytovateľov, ich tržby boli v januári 2021 nižšie o takmer 90 %, reštaurácie a pohostinstvá bojovali s polovičným poklesom tržieb.

44m

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

7 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 300-tisíc osôb. Podiel nakazených v oboch prípadoch testovania klesol.

8 h