SME
Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Analytici: Kurz má pred sebou ťažké rokovania o zostavení vlády

"Koalícia ÖVP a Zelených, ktorá je obľúbenou verziou mnohých médií, je obsahovo veľmi komplikovaná a príliš sa nepáči ani voličom týchto strán," povedal Poier.

Sebastian Kurz.Sebastian Kurz. (Zdroj: TASR/AP)

VIEDEŇ - "Víťaza nedeľňajších rakúskych parlamentných volieb, bývalého kancelára a predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastiana Kurza, čakajú ťažké rokovania o zostavení novej vlády," povedal v rozhovore politológ Martin Dolezal pôsobiaci na Salzburskej univerzite.

Hoci sa voľby skončili celkom jednoznačne, o to nejasnejšie je, ktoré strany zostavia spoločnú koalíciu, zamyslel sa politológ a profesor na Univerzite Karola a Františka v Grazi Klaus Poier.

"Všetky varianty totiž obsahujú len dôvody, prečo sa neuskutočnia," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

"Znovuobnovenie koalície ÖVP a FPÖ sa javí byť po (škandále) s videom z Ibizy a po rozpade ich (spoločnej) vlády nemožná, a to najmä preto, že FPÖ je v súčasnosti veľmi nestabilná a jej neochota (vrátiť sa do koalície) s ÖVP sa výrazne zvýšila," povedal Poier.

S tým súhlasí aj politológ Dolezal, a to i napriek tomu, že FPÖ sa s ÖVP zhodujú najmä v otázke obmedzenia migrácie.

"Koalícia ÖVP a Zelených, ktorá je obľúbenou verziou mnohých médií, je obsahovo veľmi komplikovaná a príliš sa nepáči ani voličom týchto strán," povedal Poier.

Ako doplnil Dolezal, pred voľbami sa hovorilo aj o možnosti vytvorenia trojkoalície ÖVP, Zelených a liberálnej strany NEOS. Keďže Zelení získali vysoký počet hlasov (12,4 percenta), väčšinovú koalíciu by dokázali s ÖVP vytvoriť aj bez strany NEOS, spresnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepravdepodobná je aj tradičná veľká koalícia s SPÖ, ktorá Rakúsko desaťročia formovala, keďže sa zdá, že atmosféra medzi SPÖ a ÖVP je naplnená nenávisťou, a najmä v ÖVP sa obávajú obnovy koalície, ktorá by nebola funkčná, vysvetlil Poier.

Rozhovory o vytvorení vlády tak môžu podľa jeho slov trvať niekoľko týždňov, možno dokonca mesiacov. Momentálne sa nedá predvídať, kto nakoniec vládu zostaví a či poprípade vznikne menšinová vláda, o ktorej pred voľbami hovoril aj samotný Kurz, alebo sa dokonca uskutočnia nové voľby.

Výsledky volieb dopadli podľa Poiera predsa len prekvapivejšie, než sa očakávalo. Rakúska ľudová strana (ÖVP) získala výrazne viac hlasov (38,4 percenta) než udávali prognózy. Slobodná strana Rakúska (FPÖ) zase stratila oveľa viac hlasov voličov, než sa predpokladalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Prechod voličov FPÖ k ÖVP podľa neho spôsobili obvinenia zo sprenevery, ktorej sa vraj dopustil bývalý rakúsky vicekancelár a expredseda FPÖ Heinz-Christian Strache.

Strache spolu s niekdajšou vedúcou svojej kancelárie a bývalým ochrankárom údajne spôsobovali FPÖ majetkové škody neprípustnou fakturáciou. Pod neúspech FPÖ sa navyše podľa Poiera podpísalo aj to, že časť jej voličov tentoraz k volebným urnám neprišla.

Na rozhodovanie voličov malo vplyv aj to, že "bývalý kancelár a predseda ÖVP Sebastian Kurz bol koniec-koncov jediným kandidátom na post kancelára", konštatoval Poier.

"Šéfke opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Pamele Rendiovej-Wagnerovej sa totiž nikdy nepodarilo stať sa skutočnou alternatívou voči Kurzovi. Kurz mohol teda dostať aj hlasy (ľudí), ktorí primárne hlasovali za stabilnú vládu v Rakúsku," poznamenal.

Skryť Vypnúť reklamu

Zelení, ktorí sa opäť dostali do parlamentu, za svoj úspech podľa jeho slov vďačia po prvé ľuďom, ktorí vo voľbách v roku 2017 volili SPÖ v snahe zabrániť tomu, aby sa kancelárom stal Kurz, no tentoraz chceli, aby sa Zelení s určitosťou vrátili do parlamentu.

Druhým dôvodom výrazného úspechu Zelených je to, že téma ochrany klímy sa v súčasnosti dostala do popredia záujmu voličov, dodal Poier.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

2 h
Ilustračná fotografia.

Spolu vyšetrili vyše 135-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

4 h
Vizualizácia roveru Perseverance, ktorý na Marse pristane budúci rok, ak pôjde všetko podľa plánu.

Prístroj robotického vozidla Perseverance vyrobil z atmosféry Marsu po prvý raz kyslík na inej planéte.

5 h
Premiér Eduard Heger.

Premiér Eduard Heger povedal, že zasahovanie do územnej integrity Ukrajiny vníma ako vážne porušenie medzinárodného práva.

7 h