SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Analytici: Kurz má pred sebou ťažké rokovania o zostavení vlády

"Koalícia ÖVP a Zelených, ktorá je obľúbenou verziou mnohých médií, je obsahovo veľmi komplikovaná a príliš sa nepáči ani voličom týchto strán," povedal Poier.

Sebastian Kurz.Sebastian Kurz. (Zdroj: TASR/AP)

VIEDEŇ - "Víťaza nedeľňajších rakúskych parlamentných volieb, bývalého kancelára a predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastiana Kurza, čakajú ťažké rokovania o zostavení novej vlády," povedal v rozhovore politológ Martin Dolezal pôsobiaci na Salzburskej univerzite.

Hoci sa voľby skončili celkom jednoznačne, o to nejasnejšie je, ktoré strany zostavia spoločnú koalíciu, zamyslel sa politológ a profesor na Univerzite Karola a Františka v Grazi Klaus Poier.

"Všetky varianty totiž obsahujú len dôvody, prečo sa neuskutočnia," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

"Znovuobnovenie koalície ÖVP a FPÖ sa javí byť po (škandále) s videom z Ibizy a po rozpade ich (spoločnej) vlády nemožná, a to najmä preto, že FPÖ je v súčasnosti veľmi nestabilná a jej neochota (vrátiť sa do koalície) s ÖVP sa výrazne zvýšila," povedal Poier.

S tým súhlasí aj politológ Dolezal, a to i napriek tomu, že FPÖ sa s ÖVP zhodujú najmä v otázke obmedzenia migrácie.

"Koalícia ÖVP a Zelených, ktorá je obľúbenou verziou mnohých médií, je obsahovo veľmi komplikovaná a príliš sa nepáči ani voličom týchto strán," povedal Poier.

Ako doplnil Dolezal, pred voľbami sa hovorilo aj o možnosti vytvorenia trojkoalície ÖVP, Zelených a liberálnej strany NEOS. Keďže Zelení získali vysoký počet hlasov (12,4 percenta), väčšinovú koalíciu by dokázali s ÖVP vytvoriť aj bez strany NEOS, spresnil.

SkryťVypnúť reklamu

Nepravdepodobná je aj tradičná veľká koalícia s SPÖ, ktorá Rakúsko desaťročia formovala, keďže sa zdá, že atmosféra medzi SPÖ a ÖVP je naplnená nenávisťou, a najmä v ÖVP sa obávajú obnovy koalície, ktorá by nebola funkčná, vysvetlil Poier.

Rozhovory o vytvorení vlády tak môžu podľa jeho slov trvať niekoľko týždňov, možno dokonca mesiacov. Momentálne sa nedá predvídať, kto nakoniec vládu zostaví a či poprípade vznikne menšinová vláda, o ktorej pred voľbami hovoril aj samotný Kurz, alebo sa dokonca uskutočnia nové voľby.

Výsledky volieb dopadli podľa Poiera predsa len prekvapivejšie, než sa očakávalo. Rakúska ľudová strana (ÖVP) získala výrazne viac hlasov (38,4 percenta) než udávali prognózy. Slobodná strana Rakúska (FPÖ) zase stratila oveľa viac hlasov voličov, než sa predpokladalo.

SkryťVypnúť reklamu

Prechod voličov FPÖ k ÖVP podľa neho spôsobili obvinenia zo sprenevery, ktorej sa vraj dopustil bývalý rakúsky vicekancelár a expredseda FPÖ Heinz-Christian Strache.

Strache spolu s niekdajšou vedúcou svojej kancelárie a bývalým ochrankárom údajne spôsobovali FPÖ majetkové škody neprípustnou fakturáciou. Pod neúspech FPÖ sa navyše podľa Poiera podpísalo aj to, že časť jej voličov tentoraz k volebným urnám neprišla.

Na rozhodovanie voličov malo vplyv aj to, že "bývalý kancelár a predseda ÖVP Sebastian Kurz bol koniec-koncov jediným kandidátom na post kancelára", konštatoval Poier.

"Šéfke opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) Pamele Rendiovej-Wagnerovej sa totiž nikdy nepodarilo stať sa skutočnou alternatívou voči Kurzovi. Kurz mohol teda dostať aj hlasy (ľudí), ktorí primárne hlasovali za stabilnú vládu v Rakúsku," poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Zelení, ktorí sa opäť dostali do parlamentu, za svoj úspech podľa jeho slov vďačia po prvé ľuďom, ktorí vo voľbách v roku 2017 volili SPÖ v snahe zabrániť tomu, aby sa kancelárom stal Kurz, no tentoraz chceli, aby sa Zelení s určitosťou vrátili do parlamentu.

Druhým dôvodom výrazného úspechu Zelených je to, že téma ochrany klímy sa v súčasnosti dostala do popredia záujmu voličov, dodal Poier.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu