SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Útočníci ubili v Indii na smrť dve deti, pretože kadili na verejnosti

Vražda poukazuje na nedostatky vládneho programu, ktorý si dal za cieľ do októbra zabezpečiť toalety všetkým.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Útočníci v strednej Indii umlátili na smrť dve deti, pretože sa im nepáčilo ich defekovanie na ulici, píše server idnes.cz.

Millióny Indov žijúcich vo vidieckych stále nemajú prístup k toaletám, a tak im nezostáva nič iné, než si uľaviť na verejnom priestranstve. Vražda poukazuje na nedostatky vládneho programu, ktorý si dal za cieľ do októbra zabezpečiť toalety všetkým.

Obeťami sú podľa denníka The Independent dvanásťročné dievča Roshni a jej desaťročný bratranec Avinash, ktorí patria ku kaste Dalit čiže nedotknuteľných.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia v súvislosti s brutálnou vraždou zadržala dvoch bratov patriacich ku kaste Jadav, ktorá je v spoločenskom rebríčku vyššie postavená.

Útok sa odohral v stredu okolo pol siedmej ráno v dedine Bhavkhedi v stredoindickom štáte Madhjapradéš.

Rodina obetí vypovedala, že doma nemajú záchod, pretože sa im nepodarilo získať štátny príspevok na jeho stavbu.

Indický premiér Narendra Módí sa v posledných rokoch snaží eliminovať defekácii na verejných priestranstvách pomocou programu s názvom Čistá Indie.

Miliónom ľudí v krajine totiž kvôli absencii toalety nezostáva nič iné, než ísť kadiť na ulicu. Táto prax je však nebezpečná pre ženy a deti, ktoré sa opakovane stali terčom rôznych útoku.

Podľa polície si páchatelia deti najprv vyfotili na mobilné telefóny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Potom ich začali nemilosrdne mlátiť drevenými tyčami, kým neboli bezvládne. Útok skončil smrťou oboch detí," uviedol šéf miestnej polície RS Dhakad.

Hoci rodina previezla domlátené deti do nemocnice, lekári konštatovali už len smrť.

Avinashův otec Manoj Balmaka, uviedol, že kasta nedotknuteľných musí v dedine čeliť násiliu a diskriminácii. Zatknutí bratia, ktorými sú podľa neho Hakim a Rameshwar Yadav, už skôr na deti v dedine zaútočili.

"V obci žije veľa nedotknuteľných. Už skôr sme sa s ich rodinou dostali do potýčky. Naše deti si nemôžu hrať s ich deťmi," opísal Balmaka.

Toaletu nemá k dispozícii veľká časť dedinských obyvateľov

Polícia teraz vyšetruje, či vražda súvisí s verejnou defekáciou detí alebo s ich spoločenským postavením. Podľa polície sa útočníci dopustili porušenia zákonov, ktoré slúžia na ochranu Dalitov a ďalších kást vystavených diskriminácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem pretrvávajúcej mezitriednej nerovnosti poukazujú vraždy na nedostatky spomínaného vládneho programu, ktorý Módí začal v roku 2014. Jeho cieľom bolo ukončiť verejnú defekácii v Indii do 2. októbra 2019. Na tento deň totiž pripadá 150. výročie narodenia politického a duchovného vodcu Mahátmu Gándhího.

Vláda tvrdí, že v posledných piatich rokoch pomohla vybudovať viac ako sto miliónov toaliet a ľudia v 600-tisícoch dedín už nemusia chodiť na záchod na ulicu.

Humanitárne organizácie však uvádzajú, že milióny ľudí v rurálnych oblastiach stále nemajú prístup k toaletám.

Štúdia Inštitútu RICE z januára 2019 zistila, že 23 percent vidieckych škôl nemá funkčné toalety a dospela k záveru, že 44 percent vidieckeho obyvateľstva v štyroch indických štátoch musí stále chodiť defekovať von.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu