SME
Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Najväčším nedostatkom podnikania je podľa INESS chýbajúci systematický prístup k byrokracii

Podľa inštitútu INESS sa pripravujú antibyrokratické balíčky, postupuje informatizácia, či pravidlo „1-krát a dosť“, ale pre podnikateľa sa život príliš nemení.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA - Najväčším nedostatkom slovenského podnikateľského prostredia je chýbajúci systematický prístup k byrokracii, reálne hodnotenie nových regulácií a ich predvídateľnosť. Konštatuje to inštitút INESS, ktorý pri príležitosti medzinárodného dňa byrokracie vydal aj v roku 2019 tzv. Byrokratický index.

Ten na modelovom príklade výrobného mikropodniku so štyrmi zamestnancami mapuje všetky byrokratické povinnosti, ktorým musí tento podnik počas roka čeliť.

K týmto povinnostiam je priradený časový náklad, ktorého suma tvorí výsledok indexu. V tomto roku pritom dosiahol hodnotu 221 hodín, čo je o 1 hodinu menej ako pred rokom.

Byrokratický index INESS pripravuje už štvrtý rok. Je to podľa inštitútu vhodný moment zhodnotiť úsilie tejto vlády, ktorá je za podnikateľské prostredie zodpovedná takisto už štvrtý rok.

Skryť Vypnúť reklamu

„Drobná medziročná zmena (1 hodina) v hodnote Byrokratického indexu dobre vystihuje toto obdobie - prinajlepšom stagnácia,“ poukazuje inštitút.

Zároveň dodáva, že sa pripravujú antibyrokratické balíčky, postupuje informatizácia, či pravidlo „1-krát a dosť“, ale pre podnikateľa sa život príliš nemení.

"Čo na tom, že ubudol papier, keď byrokracia ostala,“ upozorňuje INESS.

Z 221 hodín najväčšiu časť odkrojila agenda zamestnávania, ktorá dosiahla hodnotu 84,5 hodiny. Oblasť podnikateľských daní si vyžiadala 46 hodín.

V roku 2019 poklesol počet hodín, ktoré podnikateľ musí venovať ochrane osobných údajov, čo však podľa inštitútu nebolo spôsobené zmenou pravidiel, ale tým, že v roku 2018 index zahrňoval aj vysoké náklady z prvotného zavádzania tohto systému.

Skryť Vypnúť reklamu

Naopak, podnikatelia sa museli popasovať s novými úlohami. Najvýznamnejšou udalosťou s 11 hodinami bolo zavedenie e-kasy. Hodiny pribudli aj vďaka novej trojkombinácii povinností – nahlasovanie zamestnancov 2. rizikovej kategórie, povinnej registrácie konečného užívateľa výhod, či novej povinnosti ohlasovať voľné pracovné miesto.

Vďaka malému počtu zamestnancov modelová firma unikla niektorým novým povinnostiam, ako sú rekreačné poukazy.

Do Byrokratického indexu sa tento rok zapojili aj tri ďalšie krajiny. Slovenský výsledok bol z nich najlepší. Byrokratický index dosiahol v Českej republike hodnotu 226 hodín, v Litve 244 hodín a v Španielsku 363 hodín.

Ministerstvo hospodárstva SR reagovalo, že sa dlhodobo a aktívne zapája do boja proti zbytočnej byrokracii.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dobrou správou je, že Slovensko opätovne potvrdilo najlepší výsledok spomedzi krajín, ktoré boli porovnávané. Byrokratický index potvrdil, že v porovnaní s minulosťou sa o podnikateľskom prostredí hovorí viac aj na úrovni vlády. Zdôrazňujeme však, že za stav podnikateľského prostredia nezodpovedá len jeden rezort, ale ide o zdieľanú zodpovednosť,“ poukázalo ministerstvo.

Zároveň dodalo, že v rámci boja proti byrokracii pripravilo tri antibyrokratické balíčky, ktoré podnikateľom ušetria každoročne desiatky miliónov eur a hodín strávených na úradoch. Rezort pri ich tvorbe spolupracoval priamo so zamestnávateľmi a vychádzal aj z ich postrehov a pripomienok.

Aktuálne tiež ministerstvo pracuje na odstraňovaní nadmerného goldplatingu, teda legislatívy, ktorá ide zbytočne nad rámec legislatívy, ktorú od Slovenska požaduje Brusel. Významný krokom je podľa rezortu aj Stratégia lepšej regulácie RIA 2020, ktorá má systémovo nastaviť tvorbu regulácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Premiér Igor Matovič.

Podľa jeho slov ešte v nedeľu popoludní má mimoriadne zasadnúť vláda. "Materiál, ktorý prijali vedci, dnes zoberieme do úvahy a postupne ho budeme napĺňať podľa uznesení," povedal.

2 h
Antigénové testy na koronavírus.

Spolu vyšetrili vyše 552-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch je stále na úrovni 20 percent.

4 h
Ilustračné foto

Na cenu vajíčok tlačí v súčasnosti vtáčia chrípka, ktorá sa objavila vo viacerých európskych krajinách, najmä v Poľsku.

20 h
Miesto ozbrojeného útoku na šéfa polície v hlavnom meste Mexika.

Podľa nich zomrel na následky otravy oxidom uhoľnatým.

21 h