SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Najväčším nedostatkom podnikania je podľa INESS chýbajúci systematický prístup k byrokracii

Podľa inštitútu INESS sa pripravujú antibyrokratické balíčky, postupuje informatizácia, či pravidlo „1-krát a dosť“, ale pre podnikateľa sa život príliš nemení.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA - Najväčším nedostatkom slovenského podnikateľského prostredia je chýbajúci systematický prístup k byrokracii, reálne hodnotenie nových regulácií a ich predvídateľnosť. Konštatuje to inštitút INESS, ktorý pri príležitosti medzinárodného dňa byrokracie vydal aj v roku 2019 tzv. Byrokratický index.

Ten na modelovom príklade výrobného mikropodniku so štyrmi zamestnancami mapuje všetky byrokratické povinnosti, ktorým musí tento podnik počas roka čeliť.

K týmto povinnostiam je priradený časový náklad, ktorého suma tvorí výsledok indexu. V tomto roku pritom dosiahol hodnotu 221 hodín, čo je o 1 hodinu menej ako pred rokom.

Byrokratický index INESS pripravuje už štvrtý rok. Je to podľa inštitútu vhodný moment zhodnotiť úsilie tejto vlády, ktorá je za podnikateľské prostredie zodpovedná takisto už štvrtý rok.

SkryťVypnúť reklamu

„Drobná medziročná zmena (1 hodina) v hodnote Byrokratického indexu dobre vystihuje toto obdobie - prinajlepšom stagnácia,“ poukazuje inštitút.

Zároveň dodáva, že sa pripravujú antibyrokratické balíčky, postupuje informatizácia, či pravidlo „1-krát a dosť“, ale pre podnikateľa sa život príliš nemení.

"Čo na tom, že ubudol papier, keď byrokracia ostala,“ upozorňuje INESS.

Z 221 hodín najväčšiu časť odkrojila agenda zamestnávania, ktorá dosiahla hodnotu 84,5 hodiny. Oblasť podnikateľských daní si vyžiadala 46 hodín.

V roku 2019 poklesol počet hodín, ktoré podnikateľ musí venovať ochrane osobných údajov, čo však podľa inštitútu nebolo spôsobené zmenou pravidiel, ale tým, že v roku 2018 index zahrňoval aj vysoké náklady z prvotného zavádzania tohto systému.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, podnikatelia sa museli popasovať s novými úlohami. Najvýznamnejšou udalosťou s 11 hodinami bolo zavedenie e-kasy. Hodiny pribudli aj vďaka novej trojkombinácii povinností – nahlasovanie zamestnancov 2. rizikovej kategórie, povinnej registrácie konečného užívateľa výhod, či novej povinnosti ohlasovať voľné pracovné miesto.

Vďaka malému počtu zamestnancov modelová firma unikla niektorým novým povinnostiam, ako sú rekreačné poukazy.

Do Byrokratického indexu sa tento rok zapojili aj tri ďalšie krajiny. Slovenský výsledok bol z nich najlepší. Byrokratický index dosiahol v Českej republike hodnotu 226 hodín, v Litve 244 hodín a v Španielsku 363 hodín.

Ministerstvo hospodárstva SR reagovalo, že sa dlhodobo a aktívne zapája do boja proti zbytočnej byrokracii.

SkryťVypnúť reklamu

„Dobrou správou je, že Slovensko opätovne potvrdilo najlepší výsledok spomedzi krajín, ktoré boli porovnávané. Byrokratický index potvrdil, že v porovnaní s minulosťou sa o podnikateľskom prostredí hovorí viac aj na úrovni vlády. Zdôrazňujeme však, že za stav podnikateľského prostredia nezodpovedá len jeden rezort, ale ide o zdieľanú zodpovednosť,“ poukázalo ministerstvo.

Zároveň dodalo, že v rámci boja proti byrokracii pripravilo tri antibyrokratické balíčky, ktoré podnikateľom ušetria každoročne desiatky miliónov eur a hodín strávených na úradoch. Rezort pri ich tvorbe spolupracoval priamo so zamestnávateľmi a vychádzal aj z ich postrehov a pripomienok.

Aktuálne tiež ministerstvo pracuje na odstraňovaní nadmerného goldplatingu, teda legislatívy, ktorá ide zbytočne nad rámec legislatívy, ktorú od Slovenska požaduje Brusel. Významný krokom je podľa rezortu aj Stratégia lepšej regulácie RIA 2020, ktorá má systémovo nastaviť tvorbu regulácií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu