SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Deň na počesť anjelov strážcov

Tento týždeň je v liturgickom kalendári spomienka na svätých anjelov strážcov, presne v stredu 2. októbra. V roku 1670 ustanovil pápež Klement X. tento deň ako deň na počesť anjelov, ktorí nás vždy chránia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Rozprávate sa so svojím anjelom strážcom? Prihovárate sa mu? Cítite vôbec jeho blízkosť? Verím, že aspoň na poslednú z mojich otázok ste odpovedali, áno.

Hovorí sa a píše sa to aj v katechizme, že každý z nás pri svojom narodení dostáva od Boha svojho anjela strážcu. Aj v televízii chodí už roky relácia s takýmto názvom a ľudia to vraj radi pozerajú.

Prečo? Predpokladám z banálneho ľudského dôvodu a síce zo zvedavosti.

No, možno je za tým aj niečo väčšie. A teraz sa už nebavíme relácii, ale o samotných anjeloch strážcoch. Už malé dieťa odrieka modlitbičku: „Anjeličku strážca môj, prosím ťa vždy pri mne stoj....“.

Skryť Vypnúť reklamu

Človek jednoducho potrebuje cítiť, že nad ním niekto je. Že sa môže v ťažkých chvíľach na niekoho obrátiť. Neviem ako vy, ale ja som toho svojho anjela a jeho ochranu, pocítila už niekoľkokrát. Pre malé dieťa je anjel strážca druhá mama. Pre starého človeka možno barlička. V každom prípade, sú tu na to, aby nám pomáhali. Aby nás priviedli do neba.

Ktovie, čo si o nás tí anjeli často myslia. Jedny sa možno nudia. No určite sú aj takí, ktorí majú plné ruky práce.

Má nás chrániť od zlého

Anjel strážca je nebeský duch, ktorého nám prideľuje Boh. Jeho úlohou je dozerať na svojho zverenca počas jeho života. Má nás viesť k dobrému, čo sa týka myšlienok, skutkov a chrániť od zlého. Dokonca sa za nás aj modlia a pomáhajú nám v hodine smrti.

Anjel strážny však nemôže vplývať priamo na náš rozum ani na našu vôľu. Pôsobí nepriamo, teda vzbudzuje v nás predstavy, ktoré sa menia na myšlienky a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho hlavným cieľom je, aby nám pomohol dostať sa do neba. Anjeli majú svoje mená, ale tie im nedáva človek, ale Boh. Vo svätom písme sa píše len o troch anjeloch Michal, Rafael a Gabriel.

Či už v anjeloch veríte alebo nie. Či už toho svojho vnímate ako svoje druhé ja, či ako staršieho brata, sestru, ktorá drží nad vami ruku... V každom prípade, život je príliš zložitý na to, aby sme ho zvládali úplne sami. Je dobré sa občas spoľahnúť aj na niekoho iného. No nie príliš často. Lebo aj anjel sa môže raz unaviť a potom to nemusí skončiť práve najlepšie.

Preto odporúčam odriekať aspoň túto malú modlitbičku: „Anjeličku môj strážničku, opatruj moju dušičku. Aby bola čistá pre Ježiška Krista. Amen."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Šíria bludy. Premiér sa pustil do predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory

Jej prezident Kollár sa už nebude zúčastňovať na rokovaní Ústredného krízového štábu. Podľa premiéra sa člen SLK Sivík opieral o štúdiu na internete, ktorá bola označená ako hoax.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.
Slovensko

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú negatívni, môžu žiť od pondelka relatívne slobodne

Vláda schválila predĺženie zákazu vychádzania od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra, a to od 5:00 do 1:00 nasledujúceho dňa.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Na testovanie na hraniciach potrebujeme tritisíc policajtov, odkázal Matovič Sulíkovi

Citlivosť antigénových testov je oproti očakávaniam dvojnásobná, povedal premiér. Až 44 percent pacientov, ktorí nemali žiadne príznaky, zachytil aj tento test.

Preedseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.