SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Deň na počesť anjelov strážcov

Tento týždeň je v liturgickom kalendári spomienka na svätých anjelov strážcov, presne v stredu 2. októbra. V roku 1670 ustanovil pápež Klement X. tento deň ako deň na počesť anjelov, ktorí nás vždy chránia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Rozprávate sa so svojím anjelom strážcom? Prihovárate sa mu? Cítite vôbec jeho blízkosť? Verím, že aspoň na poslednú z mojich otázok ste odpovedali, áno.

Hovorí sa a píše sa to aj v katechizme, že každý z nás pri svojom narodení dostáva od Boha svojho anjela strážcu. Aj v televízii chodí už roky relácia s takýmto názvom a ľudia to vraj radi pozerajú.

Prečo? Predpokladám z banálneho ľudského dôvodu a síce zo zvedavosti.

No, možno je za tým aj niečo väčšie. A teraz sa už nebavíme relácii, ale o samotných anjeloch strážcoch. Už malé dieťa odrieka modlitbičku: „Anjeličku strážca môj, prosím ťa vždy pri mne stoj....“.

Skryť Vypnúť reklamu

Človek jednoducho potrebuje cítiť, že nad ním niekto je. Že sa môže v ťažkých chvíľach na niekoho obrátiť. Neviem ako vy, ale ja som toho svojho anjela a jeho ochranu, pocítila už niekoľkokrát. Pre malé dieťa je anjel strážca druhá mama. Pre starého človeka možno barlička. V každom prípade, sú tu na to, aby nám pomáhali. Aby nás priviedli do neba.

Ktovie, čo si o nás tí anjeli často myslia. Jedny sa možno nudia. No určite sú aj takí, ktorí majú plné ruky práce.

Má nás chrániť od zlého

Anjel strážca je nebeský duch, ktorého nám prideľuje Boh. Jeho úlohou je dozerať na svojho zverenca počas jeho života. Má nás viesť k dobrému, čo sa týka myšlienok, skutkov a chrániť od zlého. Dokonca sa za nás aj modlia a pomáhajú nám v hodine smrti.

Anjel strážny však nemôže vplývať priamo na náš rozum ani na našu vôľu. Pôsobí nepriamo, teda vzbudzuje v nás predstavy, ktoré sa menia na myšlienky a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho hlavným cieľom je, aby nám pomohol dostať sa do neba. Anjeli majú svoje mená, ale tie im nedáva človek, ale Boh. Vo svätom písme sa píše len o troch anjeloch Michal, Rafael a Gabriel.

Či už v anjeloch veríte alebo nie. Či už toho svojho vnímate ako svoje druhé ja, či ako staršieho brata, sestru, ktorá drží nad vami ruku... V každom prípade, život je príliš zložitý na to, aby sme ho zvládali úplne sami. Je dobré sa občas spoľahnúť aj na niekoho iného. No nie príliš často. Lebo aj anjel sa môže raz unaviť a potom to nemusí skončiť práve najlepšie.

Preto odporúčam odriekať aspoň túto malú modlitbičku: „Anjeličku môj strážničku, opatruj moju dušičku. Aby bola čistá pre Ježiška Krista. Amen."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister obrany Jaroslav Naď.

Ak laboratórium v Maďarsku vakcínu odobrí, bude sa ňou podľa Naďa dať očkovať.

3 h
Výbuch muničného skladu za obcou Vrbětice. Dymový "hríb", ktorý odfotili z radnice mesta Valašské Klobouky 16. októbra 2014.

Prvý z výbuchov bol podľa ministra Hamáčka neplánovaný. Dôkazy o zapojení ruskej tajnej služby sú podľa neho dostatočné. Premiér chce odtajniť vyšetrovanie.

8 h
Takmer prázdna letisková hala v Bratislave.

Do karantény musia aj tí, ktorí prekonali covid-19.

6 h
Český premiér Andrej Babiš.

Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

11 h