SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Deň na počesť anjelov strážcov

Tento týždeň je v liturgickom kalendári spomienka na svätých anjelov strážcov, presne v stredu 2. októbra. V roku 1670 ustanovil pápež Klement X. tento deň ako deň na počesť anjelov, ktorí nás vždy chránia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Rozprávate sa so svojím anjelom strážcom? Prihovárate sa mu? Cítite vôbec jeho blízkosť? Verím, že aspoň na poslednú z mojich otázok ste odpovedali, áno.

Hovorí sa a píše sa to aj v katechizme, že každý z nás pri svojom narodení dostáva od Boha svojho anjela strážcu. Aj v televízii chodí už roky relácia s takýmto názvom a ľudia to vraj radi pozerajú.

Prečo? Predpokladám z banálneho ľudského dôvodu a síce zo zvedavosti.

No, možno je za tým aj niečo väčšie. A teraz sa už nebavíme relácii, ale o samotných anjeloch strážcoch. Už malé dieťa odrieka modlitbičku: „Anjeličku strážca môj, prosím ťa vždy pri mne stoj....“.

SkryťVypnúť reklamu

Človek jednoducho potrebuje cítiť, že nad ním niekto je. Že sa môže v ťažkých chvíľach na niekoho obrátiť. Neviem ako vy, ale ja som toho svojho anjela a jeho ochranu, pocítila už niekoľkokrát. Pre malé dieťa je anjel strážca druhá mama. Pre starého človeka možno barlička. V každom prípade, sú tu na to, aby nám pomáhali. Aby nás priviedli do neba.

Ktovie, čo si o nás tí anjeli často myslia. Jedny sa možno nudia. No určite sú aj takí, ktorí majú plné ruky práce.

Má nás chrániť od zlého

Anjel strážca je nebeský duch, ktorého nám prideľuje Boh. Jeho úlohou je dozerať na svojho zverenca počas jeho života. Má nás viesť k dobrému, čo sa týka myšlienok, skutkov a chrániť od zlého. Dokonca sa za nás aj modlia a pomáhajú nám v hodine smrti.

Anjel strážny však nemôže vplývať priamo na náš rozum ani na našu vôľu. Pôsobí nepriamo, teda vzbudzuje v nás predstavy, ktoré sa menia na myšlienky a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho hlavným cieľom je, aby nám pomohol dostať sa do neba. Anjeli majú svoje mená, ale tie im nedáva človek, ale Boh. Vo svätom písme sa píše len o troch anjeloch Michal, Rafael a Gabriel.

Či už v anjeloch veríte alebo nie. Či už toho svojho vnímate ako svoje druhé ja, či ako staršieho brata, sestru, ktorá drží nad vami ruku... V každom prípade, život je príliš zložitý na to, aby sme ho zvládali úplne sami. Je dobré sa občas spoľahnúť aj na niekoho iného. No nie príliš často. Lebo aj anjel sa môže raz unaviť a potom to nemusí skončiť práve najlepšie.

Preto odporúčam odriekať aspoň túto malú modlitbičku: „Anjeličku môj strážničku, opatruj moju dušičku. Aby bola čistá pre Ježiška Krista. Amen."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu