SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Trump žiadal iné krajiny o pomoc pri preverovaní dôvodu Muellerovho vyšetrovania

Hovorca austrálskej vlády medzičasom uviedol, že Trump telefonoval aj s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom.

Minister spravodlivosti William Barr.Minister spravodlivosti William Barr. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump v ostatnom čase kontaktoval lídrov viacerých krajín a chcel, aby pomohli americkému ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi a prokurátorovi Johnovi Durhamovi s vyšetrovaním, ktoré má objasniť prvotné dôvody skoršieho vyšetrovania údajných zásahov Ruska do amerických prezidentských volieb z roku 2016.

S odvolaním sa na vyjadrenie hovorkyne amerického ministerstva spravodlivosti o tom informovali agentúry Reuters a AP.

"Na žiadosť ministra Barra sa prezident obrátil na iné krajiny a požiadal ich, aby ministra (Barra) a pána Durhama predstavili vhodným činiteľom," uviedla hovorkyňa Kerri Kupecová.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepriblížila však, o aké konkrétne krajiny malo ísť. "Pán Durham zhromažďuje informácie z mnohých zdrojov vrátane množstva cudzích krajín," dodala.

Hovorca austrálskej vlády medzičasom uviedol, že Trump telefonoval aj s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom. Podľa jeho slov Morrison v rozhovore s Trumpom potvrdil, že jeho vláda je pripravená pomôcť s objasňovaním "záležitostí, ktoré sú predmetom vyšetrovania", uviedla austrálska televízia ABC.

Denník The New York Times v pondelok - s odvolaním sa na dva nemenované zdroje oboznámené so situáciou - informoval, že Trump naliehal na Morrisona, aby Barrovi pomohol so zberom informácii pri prešetrovaní zameranom na zdiskreditovanie Muellerovho vyšetrovania ruských zásahov do amerických volieb.

Skryť Vypnúť reklamu

Denník The Washington Post zase priniesol s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou správu, podľa ktorej sa mal Barr vo veci vyšetrovania stretnúť s predstaviteľmi britských tajných služieb.

Minister mal v tejto súvislosti cestovať minulý týždeň spoločne s Durhamom aj do Talianska, kde sa obaja stretli s poprednými predstaviteľmi talianskej vlády, ktorých mal Barr požiadať, aby Durhamovi pomohli pri vyšetrovaní.

Barr poveril v máji Durhama, prokurátora zo štátu Connecticut, aby preskúmal prvotné dôvody tajných služieb na preverovanie údajných zásahov Ruska do amerických volieb z roku 2016, ktoré vyústilo do vyšetrovania vedeného osobitným vyšetrovateľom Robertom Muellerom.

Mueller vyšetroval údajné prepojenie Ruska a prezidentskej kampane Donalda Trumpa v roku 2016. Vyšetrovanie ukončil 22. marca tohto roka, pričom následne správu z neho predložil ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister zverejnil 24. marca v liste adresovanom Kongresu krátke štvorstranové zhrnutie najdôležitejších záverov z Muellerovho vyšetrovania, podľa ktorých sa volebný tím súčasného prezidenta Trumpa spolčenia s Ruskom nedopustil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 4 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 6 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu