SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Johnson: Írske hraničné kontroly budú po brexite realitou

Johnson chce zriadiť strediská colnej kontroly umiestnených v istej vzdialenosti od hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Cieľom má byť zabezpečiť po brexite plynulý prechod tovaru cez hranice medzi týmito krajinami.

Boris Johnson.Boris Johnson. (Zdroj: TASR/AP)

MANCHESTER - Realitou brexitu budú colné kontroly na írskom ostrove. Uviedol to britský premiér Boris Johnson. Odmietol však tvrdenia, že to bude v skutočnosti znamenať tvrdú hranicu vo forme colných stanovíšť päť až desať míľ vo vnútrozemí.

"Suverénna zjednotená krajina musí mať jednotné colné územie," povedal Johnson pre britskú mediálnu spoločnosť BBC. Detaily odmietol uviesť, podľa neho však čoskoro predložia formálne návrhy.

Zdroje z prostredia britskej vlády pre BBC v pondelok v noci uviedli, že vláda pripravila právny text aktualizovanej dohody o odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) a svoje plány zverejní v nadchádzajúcich dňoch.

Na základe uniknutých informácií Iain Watson z BBC uviedol, že vláda súhlasila s tým, že na írskom ostrove musia byť colné kontroly, budú sa však vykonávať mimo hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Colné formality sa v prevažnej väčšine prípadov majú odbavovať na miestach pôvodu tovaru alebo v jeho cieľovej destinácii.

Hlavným problémom v súčasnej dohode o brexite, ktorú britskí poslanci opakovane odmietli, je takzvaná írska poistka.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o súbor opatrení, ktoré majú zaručiť bezproblémový režim na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom po odchode Veľkej Británie z EÚ.

Táto hranica sa po brexite stane jedinou pozemnou hranicou medzi Britániou a EÚ a prípadné budovanie reálnych hraníc by tu ľahko mohlo podnietiť násilnosti medzi severoírskymi unionistami a katolíkmi.

Írsky vicepremiér Simon Coveney údajný plán označil za "nepoužiteľný".

Johnson potvrdil, že je odhodlaný uskutočniť brexit bez ďalšieho posunutia termínu.

Británia má návrh nových pravidiel poslať Bruselu v priebehu niekoľkých dní po skončení zjazdu Konzervatívnej strany v Manchestri, ktorý sa začal 29. septembra a potrvá do stredy 2. októbra.

Johnson v utorok takisto povedal, že má stále v úmysle prerušiť činnosť parlamentu, napísala agentúra Reuters. Premiér však dodal, že sa v takom prípade uistí, že je to v súlade s nedávnym rozhodnutím britského Najvyššieho súdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Johnson požiadal ešte v auguste kráľovnú Alžbetu II. o prerušenie zasadania parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ len dva týždne.

Tento postup vyvolal odsúdenie zo strany opozície i časti konzervatívnych zákonodarcov, protesty v uliciach, žaloby i petíciu. Podľa kritikov si Johnson parlamentnú prestávku vynútil preto, aby mu poslanci nebránili uskutočniť brexit bez dohody.

Najvyšší súd minulý utorok rozhodol, že prerušenie činnosti parlamentu iniciované premiérom Johnsonom bolo nezákonné.

Britský premiér trvá na tom, že Británia musí opustiť EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 4 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu