SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Vďaka nemu máme Saleziánov

Oslavujú Františkovia, tak si pripomenieme aj jedného významného Františka, ktorý inšpiroval dona Bosca k založeniu Saleziánov. Pracujú v takmer deväťdesiatich provinciách po celom svete.

Don Bosco.Don Bosco. (Zdroj: SALEZIANI.SK)

„Keď som bol malý, moji rodičia ma brávali do kostola, kde som sa až tak nenudil, pretože tam často hrávala mládežnícka kapela a keď niekto vyrušoval, bolo to vcelku normálne. Nikto sa nepohoršoval. Neskôr ma rodičia prihlásili na do saleziánskych táborov a potom som sa už sám hlásil na tzv. stretká mladých saleziánov. A prečo? Lebo som si tam našiel fajn kamarátov a takpovediac druhú rodinu. Lebo ma naučili žiť spokojný šťastný život."

To sú slová Martina Poláka z Bratislavy, ktorý je dnes už dospelý a so svojou manželkou a dcérou navštevuje saleziánsky kostol každú nedeľu a vždy, keď má trošku voľného času.

SkryťVypnúť reklamu

Svätý František Saleský (1567 – 1622), inšpiroval dona Bosca k založeniu saleziánov. V roku 1854 vyhlásil: „Panna Mária chce, aby sme založili kongregáciu. Rozhodol som sa, že sa budeme volať saleziáni. Uchýlime sa pod ochranu svätého Františka Saleského a budeme mať účasť na jeho nekonečnej láskavosti.“

Kto sú saleziáni


Saleziáni dona Bosca je spoločenstvo ľudí, ktorí ako kresťania katolíci zasvätili svoj život Bohu a výchove mladých. Založil ich taliansky kňaz Ján Bosco a Cirkev ich definitívne potvrdila ako rehoľnú spoločnosť v roku 1874, keď bol schválený prvý štatút – Stanovy. Na Slovensku pôsobia od roku 1924.

Vychovávajú mladých tak, aby dokázali žiť šťastný život. Sú uznanou inštitúciou v Katolíckej cirkvi, majú právnu štruktúru. Na celosvetovej úrovni ich vedie hlavný predstavený, na úrovni provincií je to provinciál.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti majú saleziáni takmer 15 tisíc členov v 88 provinciách na všetkých kontinentoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu