SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Vďaka nemu máme Saleziánov

Oslavujú Františkovia, tak si pripomenieme aj jedného významného Františka, ktorý inšpiroval dona Bosca k založeniu Saleziánov. Pracujú v takmer deväťdesiatich provinciách po celom svete.

Don Bosco.Don Bosco. (Zdroj: SALEZIANI.SK)

„Keď som bol malý, moji rodičia ma brávali do kostola, kde som sa až tak nenudil, pretože tam často hrávala mládežnícka kapela a keď niekto vyrušoval, bolo to vcelku normálne. Nikto sa nepohoršoval. Neskôr ma rodičia prihlásili na do saleziánskych táborov a potom som sa už sám hlásil na tzv. stretká mladých saleziánov. A prečo? Lebo som si tam našiel fajn kamarátov a takpovediac druhú rodinu. Lebo ma naučili žiť spokojný šťastný život."

To sú slová Martina Poláka z Bratislavy, ktorý je dnes už dospelý a so svojou manželkou a dcérou navštevuje saleziánsky kostol každú nedeľu a vždy, keď má trošku voľného času.

Skryť Vypnúť reklamu

Svätý František Saleský (1567 – 1622), inšpiroval dona Bosca k založeniu saleziánov. V roku 1854 vyhlásil: „Panna Mária chce, aby sme založili kongregáciu. Rozhodol som sa, že sa budeme volať saleziáni. Uchýlime sa pod ochranu svätého Františka Saleského a budeme mať účasť na jeho nekonečnej láskavosti.“

Kto sú saleziáni


Saleziáni dona Bosca je spoločenstvo ľudí, ktorí ako kresťania katolíci zasvätili svoj život Bohu a výchove mladých. Založil ich taliansky kňaz Ján Bosco a Cirkev ich definitívne potvrdila ako rehoľnú spoločnosť v roku 1874, keď bol schválený prvý štatút – Stanovy. Na Slovensku pôsobia od roku 1924.

Vychovávajú mladých tak, aby dokázali žiť šťastný život. Sú uznanou inštitúciou v Katolíckej cirkvi, majú právnu štruktúru. Na celosvetovej úrovni ich vedie hlavný predstavený, na úrovni provincií je to provinciál.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti majú saleziáni takmer 15 tisíc členov v 88 provinciách na všetkých kontinentoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Ruská vakcína je podľa predbežných dát účinná na viac ako 91 percent

Výpočty sa zakladajú na údajoch od 18 794 dobrovoľníkov, ktorí dostali dve dávky vakcíny alebo placebo.

Ilustračná fotografia.
Zahraničie

Argentínska armáda musí do týždňa naplniť kvóty pre transgender osoby

Podľa vlády kvóta predstavuje "začiatok nápravy porušovania ľudských práv transvestitov, transsexuálov a transgenderových osôb v minulosti".

Ilustračné foto.
Slovensko

Koalícia mení mediálnu taktiku, názory si bude vymieňať na koaličnej rade

Matovič tvrdí, že vláda a koalícia musí v tejto situácii „ťahať za jeden povraz“. Verí, že bude so Sulíkom opäť kamarát.

Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík.
Slovensko

Rezort financií zatiaľ neplánuje predĺžiť čas pre odklad splátok úverov

Ak bude mať niekto problém so splácaním aj po skončení odkladu, odborníci odporúčajú komunikovať s finančnou inštitúciou.

Ilustračné foto