SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Vďaka nemu máme Saleziánov

Oslavujú Františkovia, tak si pripomenieme aj jedného významného Františka, ktorý inšpiroval dona Bosca k založeniu Saleziánov. Pracujú v takmer deväťdesiatich provinciách po celom svete.

Don Bosco.Don Bosco. (Zdroj: SALEZIANI.SK)

„Keď som bol malý, moji rodičia ma brávali do kostola, kde som sa až tak nenudil, pretože tam často hrávala mládežnícka kapela a keď niekto vyrušoval, bolo to vcelku normálne. Nikto sa nepohoršoval. Neskôr ma rodičia prihlásili na do saleziánskych táborov a potom som sa už sám hlásil na tzv. stretká mladých saleziánov. A prečo? Lebo som si tam našiel fajn kamarátov a takpovediac druhú rodinu. Lebo ma naučili žiť spokojný šťastný život."

To sú slová Martina Poláka z Bratislavy, ktorý je dnes už dospelý a so svojou manželkou a dcérou navštevuje saleziánsky kostol každú nedeľu a vždy, keď má trošku voľného času.

Skryť Vypnúť reklamu

Svätý František Saleský (1567 – 1622), inšpiroval dona Bosca k založeniu saleziánov. V roku 1854 vyhlásil: „Panna Mária chce, aby sme založili kongregáciu. Rozhodol som sa, že sa budeme volať saleziáni. Uchýlime sa pod ochranu svätého Františka Saleského a budeme mať účasť na jeho nekonečnej láskavosti.“

Kto sú saleziáni


Saleziáni dona Bosca je spoločenstvo ľudí, ktorí ako kresťania katolíci zasvätili svoj život Bohu a výchove mladých. Založil ich taliansky kňaz Ján Bosco a Cirkev ich definitívne potvrdila ako rehoľnú spoločnosť v roku 1874, keď bol schválený prvý štatút – Stanovy. Na Slovensku pôsobia od roku 1924.

Vychovávajú mladých tak, aby dokázali žiť šťastný život. Sú uznanou inštitúciou v Katolíckej cirkvi, majú právnu štruktúru. Na celosvetovej úrovni ich vedie hlavný predstavený, na úrovni provincií je to provinciál.

Skryť Vypnúť reklamu

V súčasnosti majú saleziáni takmer 15 tisíc členov v 88 provinciách na všetkých kontinentoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 5 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 9 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 8 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu