SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Klub 500: Prehlbujúci sa odlev študentov zo Slovenska je alarmujúci

Kým v roku 2010 študovalo v zahraničí 12,81 percenta študentov, v roku 2017 ich bolo 18,27 percent.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

BRATISLAVA - Podľa aktuálnych štatistík OECD je Slovensko krajinou s druhým najvyšším podielom vysokoškolákov študujúcich v zahraničí. Zo 100 mladých Slovákov odchádza študovať za hranice 18.

Poukázal na to Klub 500, ktorý tvrdí, že prehlbujúci sa masívny odlev študentov zo Slovenska je alarmujúci.

Kým v roku 2010 študovalo v zahraničí 12,81 percenta študentov, v roku 2017 ich bolo 18,27 percent.

"V tomto údaji sme už niekoľko rokov dvojkou v OECD a prekonávame aj menšie krajiny, pre ktoré je prirodzený vyšší podiel vysokoškolákov študujúcich v cudzine," tvrdí Klub 500. Najvyšší počet Slovákov študuje v zahraničí na českých vysokých školách.

Skryť Vypnúť reklamu

Klub 500 poukázal na to, že slovenské vysoké školy vyprodukujú v posledných rokoch menej než 10 000 absolventov prírodných a technických vied ročne, čo nie je pre potreby slovenského priemyslu dostačujúce.

"Práve tieto smery udávajú trend na dnešnom slovenskom trhu práce. Je potrebné zatraktívniť štúdium najmä technických a prírodných vied, aby sme boli schopní nielen pokrývať aktuálne potreby slovenského priemyslu, ale tiež dokázali naštartovať viac projektov s vysokou pridanou hodnotou. Pre ne je silný ľudský kapitál úplným základom," povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Na rozvoj odvetví s vyššou pridanou hodnotou je podľa Klubu 500 nevyhnutné viac sa venovať aplikovanej vede a výskumu, ale i naďalej rozvíjať lepšie prepojenie teórie s praxou. Preto Klub 500 presadzuje povinnú maturitu z matematiky, ktorú považuje za základ pre ďalší rozvoj prírodných a technických vied.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR uviedlo, že eviduje požiadavku a nároky vysokých škôl a zamestnávateľov na kvalitnejšie vedomosti a schopnosti absolventov stredných škôl v oblasti matematiky.

"Preto sme sa rozhodli riešiť túto požiadavku otvorením diskusie na uvedenú tému. Priebežne evidujeme zvyšujúci sa počet maturantov z matematiky. S tým súvisí aj pripravované zavedenie povinnej maturity z matematiky pre gymnázia a vedné STEM odbory (prírodné, technické a lekárske vedy) v dvoch úrovniach - akademickej a aplikovanej," uviedol odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.

Ako doplnil, táto myšlienka je momentálne v štádiu zasadnutí odbornej komisie.

"Čo sa týka zlepšovania kvality vysokých škôl v SR, Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo pripravuje návrh štandardov pre študijné programy," poznamenal rezort školstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový systém zabezpečovania kvality vyžaduje od vysokých škôl, aby sa do tvorby a úpravy študijných programov aktívne zapájali profesijné združenia a stavovské organizácie, v prípade iných odborov zamestnávatelia.

Ministerstvo školstva poukázalo aj na eurofondovú výzvu s názvom Vysoká škola pre prax. V rámci operačného programu Ľudské zdroje môžu vysoké školy čerpať celkovo 15 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Navaľnyj zverejnil správu o údajnom Putinovom paláci za vyše miliardu eur

Sídlo leží pri Čiernom mori na pozemku 30-krát väčšom ako celé Monako a je prešpikované prepychom.

Údajné Putinove sídlo na brehu Čierneho mora.
Zahraničie

Trump usporadúva vlastnú oslavu, pred inauguráciou bude mať vojenskú prehliadku

Odchádzajúceho prezidenta vraj nahnevalo, koľko hviezd šoubiznisu prijalo Bidenove pozvanie na inauguráciu.

Prezident Trump s manželkou Melaniou.
Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.