SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Úrady v Bosne musia zbúrať srbský pravoslávny kostol

Kostol bol postavený v roku 1998 v dedine Konjevič Polje, a to na pozemku ženy menom Fata Orlovičová. Právne úsilie jej rodiny o premiestnenie kostola bolo neúspešné napriek rozhodnutiam miestneho súdu z rokov 1999 a 2001 v jej prospech.

Fata Orlovičová pri pravoslávnom kostole, ktorý stojí na pozemku jej rodiny.Fata Orlovičová pri pravoslávnom kostole, ktorý stojí na pozemku jej rodiny. (Zdroj: TASR/AP)

ŠTRASBURG - Úrady v Bosne a Hercegovine musia zbúrať srbský pravoslávny kostol postavený na pozemku zhabanom Moslimom (Bosniakom), ktorí utiekli zo svojich domovov počas občianskej vojny v krajine rokoch 1992 - 1995.

Rozhodol o tom v utorok Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu, informovala agentúra AFP.

Kostol bol postavený v roku 1998 v dedine Konjevič Polje, a to na pozemku ženy menom Fata Orlovičová.

Obec sa nachádza ďaleko Srebrenice, kde v roku 1995 srbské jednotky zabili vyše 8000 moslimských mužov a chlapcov vrátane manžela Orlovičovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Po tom, čo sa vrátila domov so svojimi príbuznými, pozemky im vrátili na základe Daytonských mierových dohôd, avšak s výnimkou pozemku, na ktorom stál kostol.

Právne úsilie jej rodiny o premiestnenie kostola bolo neúspešné napriek rozhodnutiam miestneho súdu z rokov 1999 a 2001 v prospech Orlovičovej.

Miesto sa tak stalo zdrojom napätia a niekedy viedlo ku konfliktom medzi miestnymi Srbmi a Moslimami.

"Nedodržanie konečných a záväzných rozhodnutí zo strany orgánov... bez akéhokoľvek odôvodnenia zo strany vlády pre takúto nečinnosť vážne narušilo vlastnícke práva (žalobcov)," uviedol ESĽP.

Súd dal úradom tri mesiace na odstránenie kostola od momentu, keď sa jeho rozhodnutie stane právoplatným, a nariadil im zaplatiť Orlovičovej 5000 eur ako náhradu škody.

Skryť Vypnúť reklamu

Približne 40 percent z 3,8 milióna obyvateľov Bosny tvoria Moslimovia, 31 percent pravoslávni Srbi a desať percent rímskokatolícki Chorváti.

SNS je pobúrená

Rozhodnutie ESĽP pobúrilo Slovenskú národnú stranu (SNS). Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko vyjadrí srbskému národu podporu prostredníctvom listu prezidentovi Aleksandrovi Vučičovi. Informovalao tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

"Majetkovoprávne spory nesmú byť povýšené nad náboženskú slobodu, najmä nie v oblasti, kde takéto kroky zvyšujú etnické a politické napätie," uviedla strana v stanovisku.

Likvidáciu chrámu považujú za prejav neúcty k európskym kresťanským tradíciám.

"Chrám v dedine Konjevič Polje sa nemôže stať novou rozbuškou medzi bosnianskymi Srbmi a Moslimami," hovoria.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení, povedal Mikas

"Ak sa epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní reštaurácií," dodal hlavný hygienik. Nové opatrenia prijali aj pre pendlerov.

Ján Mikas.
Slovensko

Krajčí vyzval, aby matkám po pôrode nebrali deti pozitívne na COVID-19

Na problém poukázala poslankyňa Marcinková (Za ľudí). Mnohé matky tak podľa nej ostali bez možnosti dojčiť, praktizovať bonding či vôbec vidieť svoje dieťa.

Ilustračné foto.
Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.
Slovensko

Epidemiologická situácia na Slovensku sa otáča

Počty infikovaných by mali v najbližších týždňoch rásť. Reprodukčné číslo stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1.

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku 27. novembra.