SME
Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Úrady v Bosne musia zbúrať srbský pravoslávny kostol

Kostol bol postavený v roku 1998 v dedine Konjevič Polje, a to na pozemku ženy menom Fata Orlovičová. Právne úsilie jej rodiny o premiestnenie kostola bolo neúspešné napriek rozhodnutiam miestneho súdu z rokov 1999 a 2001 v jej prospech.

Fata Orlovičová pri pravoslávnom kostole, ktorý stojí na pozemku jej rodiny.Fata Orlovičová pri pravoslávnom kostole, ktorý stojí na pozemku jej rodiny. (Zdroj: TASR/AP)

ŠTRASBURG - Úrady v Bosne a Hercegovine musia zbúrať srbský pravoslávny kostol postavený na pozemku zhabanom Moslimom (Bosniakom), ktorí utiekli zo svojich domovov počas občianskej vojny v krajine rokoch 1992 - 1995.

Rozhodol o tom v utorok Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu, informovala agentúra AFP.

Kostol bol postavený v roku 1998 v dedine Konjevič Polje, a to na pozemku ženy menom Fata Orlovičová.

Obec sa nachádza ďaleko Srebrenice, kde v roku 1995 srbské jednotky zabili vyše 8000 moslimských mužov a chlapcov vrátane manžela Orlovičovej.

Skryť Vypnúť reklamu

Po tom, čo sa vrátila domov so svojimi príbuznými, pozemky im vrátili na základe Daytonských mierových dohôd, avšak s výnimkou pozemku, na ktorom stál kostol.

Právne úsilie jej rodiny o premiestnenie kostola bolo neúspešné napriek rozhodnutiam miestneho súdu z rokov 1999 a 2001 v prospech Orlovičovej.

Miesto sa tak stalo zdrojom napätia a niekedy viedlo ku konfliktom medzi miestnymi Srbmi a Moslimami.

"Nedodržanie konečných a záväzných rozhodnutí zo strany orgánov... bez akéhokoľvek odôvodnenia zo strany vlády pre takúto nečinnosť vážne narušilo vlastnícke práva (žalobcov)," uviedol ESĽP.

Súd dal úradom tri mesiace na odstránenie kostola od momentu, keď sa jeho rozhodnutie stane právoplatným, a nariadil im zaplatiť Orlovičovej 5000 eur ako náhradu škody.

Skryť Vypnúť reklamu

Približne 40 percent z 3,8 milióna obyvateľov Bosny tvoria Moslimovia, 31 percent pravoslávni Srbi a desať percent rímskokatolícki Chorváti.

SNS je pobúrená

Rozhodnutie ESĽP pobúrilo Slovenskú národnú stranu (SNS). Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko vyjadrí srbskému národu podporu prostredníctvom listu prezidentovi Aleksandrovi Vučičovi. Informovalao tom riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

"Majetkovoprávne spory nesmú byť povýšené nad náboženskú slobodu, najmä nie v oblasti, kde takéto kroky zvyšujú etnické a politické napätie," uviedla strana v stanovisku.

Likvidáciu chrámu považujú za prejav neúcty k európskym kresťanským tradíciám.

"Chrám v dedine Konjevič Polje sa nemôže stať novou rozbuškou medzi bosnianskymi Srbmi a Moslimami," hovoria.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová.

Prísť by mohol už na jeseň.

7 h
Protest pred Prezidentským palácom. V popredí vpravo Mazurek a Uhrík.

Mazurek, Ďurica, Suja, Kočiš, Urban a Uhrík nebudú musieť zbierať podpisy. Získali stranu, ktorú kedysi spoluzakladal exprezident Ivan Gašparovič.

9 h
Minister financií Eduard Heger.

Plán sa zameriava na päť hlavných priorít. Najviac prostriedkov má smerovať do oblasti zelená ekonomika, a to 2,17 miliardy eur.

11 h
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Zatiaľ sa podľa Gröhlinga neuvažuje o zrušení ústnej časti maturitnej skúšky, ktorá by sa mala realizovať v máji, ale dodal, že "možné je úplne všetko".

12 h