SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Zomrel Karel Gott

Svetoznámy spevák nás opustil v utorok krátko pred polnocou.

Karel Gott na odovzdávaní cien TýTý v roku 1995.
Karel Gott na odovzdávaní cien TýTý v roku 1995. (Zdroj: Dan Materna, MAFRA)

Niekoľkonásobný zlatý slávik a legenda českej hudobnej scény Karel Gott zomrel. Slávnemu spevákovi bolo 80 rokov. Zomrel v utorok krátko pred polnocou v kruhu svojej rodiny, informoval portál televízie Nova tn.cz.

Gottovo úmrtie potvrdila jeho manželka Ivana.

"S najhlbším zármutkom v srdci oznamujem, že nás včera (v utorok), krátko pred polnocou, po ťažkej a dlhej chorobe, opustil môj milovaný manžel Karel Gott. Odišiel doma, v tichom spánku, v kruhu svojej rodiny," uviedla Gottová.

SkryťVypnúť reklamu

Karel Gott so svojou hudbou nezmazateľne zapísal do sŕdc miliónov fanúšikov a spomienka na neho nikdy nevybledne. V polovici septembra spevák oznámil, že trpí akútnou leukémiou. Poruchu krvotvorby mu lekári diagnostikovali už pred rokom a pol.

Gott so zákernou chorobou bojoval už skôr. V októbri 2015 mu lekári oznámili, že trpí zhubnou rakovinu lymfatických uzlín, o pár mesiacov neskôr informoval, že je zdravý. Potýkal sa však s ďalšími zdravotnými ťažkosťami vrátane zápalu pľúc, s ktorým bol hospitalizovaný aj na konci júla.

Nechcel byť spevákom

Karol sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Jeho detským snom bolo stať sa maliarom, k štúdiu výtvarného umenia ho ale neprijali. Nakoniec sa vyučil elektromontérom a začal sa venovať spevu, ktorý neskôr študoval na konzervatóriu. Stal sa populárnym spevákom v pražských tanečných kaviarňach a odštartoval svoju hviezdnu kariéru. Zo začiatku pritom trpel nočnými morami, že spieva pred prázdnymi sálami.

SkryťVypnúť reklamu

Zlom v kariére predstavovalo angažmán v divadle Semafor v roku 1962. Duet s Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik zvíťazil v hitparáde, o rok neskôr sa pieseň Oči sněhem zaváté stala hitom roka a Gott prvýkrát vyhral anketu časopisu Mladý svět Zlatý slávik.

42 Slávikov a úspechy v zahraničí

Spevák za svoju dlhú kariéru získal celý rad ocenení. Stal sa legendou ankety Zlatý slávik, ktorú vyhral celkom štyridsaťdvakrát, od roku 1963 mu víťazstvo utieklo len osemkrát. Okrem toho sa stal šesťkrát absolútnym víťazom diváckej ankety TýTý a ako vôbec prvý stál v Sieni slávy Akadémie českej populárnej hudby. Zbierka jeho ocenení je však ďaleko širšia a vydala by na samostatnú knihu.

Karel Gott ako jeden z mála českých umelcov prerazil aj v zahraničí. Zvlášť v Nemecku sa teší veľkej popularite, a preto celý rad piesní naspieval v nemčine.

SkryťVypnúť reklamu

Hitom číslo jedna je už dlhé desaťročia Die Biene Maja (Včielka Maja). Poznajú ho ale aj za veľkou mlákou, v šesťdesiatych rokoch totiž sedem mesiacov vystupoval v Las Vegas.

Neznámy však nie je ani na východe. Najpredávanejším zahraničným albumom Karla Gotta sa stala LP platňa Karel Gott naspievaná v ruštine, ktoré sa od roku 1977 predalo neuveriteľných 4,5 miliónov kusov.

Piesne, ktoré pozná každý

Božský Kája má na konte viac ako pätnásť stoviek piesní a ťažko povedať, ktorá z nich je najslávnejšia. Stokrát chválim čas, Když muž se ženou snídá alebo Lady Karneval, nielen s týmito piesňami lámal Gott srdce dievčat a žien. Vôbec najpredávanejším Gottovým albumom v Česku sú Vánoce ve zlaté Praze, ktorého sa predalo takmer 700-tisíc kópií.

Nemenej známe sú ale aj Gottove filmové piesne. Okrem Včielky Máji naspieval pesničky Jdi za štěstím z rozprávky Jak se budí princezny, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z Tří oříšků pro Popellku alebo titulnú melódiu So Far vo filme Limonádový Joe aneb Koňská opera.

SkryťVypnúť reklamu

Pánboh aj vládca pekiel

Nie je to len spev, v ktorom Karel Gott vynikal, objavil sa aj v desiatkach filmov a seriálov, či už niektoré z postáv prepožičal svoj podmanivý hlas alebo si sám zahral nejakú rolu. Už v šesťdesiatych rokoch si zahral napríklad vo filme Kdyby tisíc klarinetů alebo v seriáli Píseň pre Rudolfa III.

Z novších filmov sú to oba diely Dedičství, deťom sa vryl do pamäti ako Lucifer a zároveň Pánboh v rozprávke Z pekla štěstí, kováč v rozprávke Keď draka bolí hlava, rolu dostal aj v komédii Nestyda a sám seba si zahral v sitcome Comeback.

Lámač dievčenských sŕdc

Uloviť Karla Gotta bolo snom mnohých žien a rovnako ako ženy milovali Karla, Karel miloval ich. Jeho náručím ich prešiel celý rad, len tri mu však porodili potomka.

Tou prvou bola Antonie Zacpalová, matka dcéry Dominiky. Bola tanečnicou v klipe Lady Karneval a Gott ju k sebe domov pozval len raz. O dcére sa dozvedel až po deviatich mesiacoch, prvýkrát ju videl, keď mala pol roka.

SkryťVypnúť reklamu

Aj matka druhej Gottove dcéry bola známosťou len na jednu noc. Iveta Kolářová mu porodila dcéru Luciu, v tom čase však Karel chodil s Jitkou Svobodovou. Kolárovej ako ospravedlnenie dal byt na Vinohradoch. Od dcéry Lucie sa už dočkal dvoch vnúčikov - Vojtecha a Jána.

"Áno" však prvýkrát povedal až vo svojich 69 rokoch zdravotnej sestričke Ivane Macháčkovej, s ktorou sa zoznámil v roku 1999 na TýTý a ktorú si ako prvú ženu nasťahoval do vily na Bertramke. V januári 2008 sa brali v Las Vegas. Majú spolu dve dcéry - Charlottu Ellu a Nelly Sofiu.

Kuriózne zranenia i vážne choroby

Karel Gott sa s najrôznejšími zdravotnými problémami potýkal celý život. Len za posledných desať rokov ho trápilo bedro a v Thajsku ho hnevalo koleno. Niekoľkonásobný Slávik dlhodobo riešil aj problémy so srdcom, kvôli ktorým musel byť niekoľkokrát hospitalizovaný v pražskom IKEMe.

SkryťVypnúť reklamu

V októbri 2015 mu bolo diagnostikované zhubné nádorové ochorenie lymfatických uzlín. O šesť mesiacov neskôr Gott oznámil, že rakovinu porazil.

Naposledy musel byť Majster hospitalizovaný v júli len tesne po svojich 80. narodeninách. S akútnym zápalom pľúc v nemocnici strávil niekoľko dní, potom ešte dochádzal na pravidelné kontroly.

Fanúšikovia mu boli všetkým

Karel Gott pre fanúšikov i dýchal. Len aby ich nesklamal a nemusel rušiť vystúpenie, veľakrát nejeden zdravotný problém radšej pretrpel.

Aktívne s nimi komunikoval na sociálnych sieťach a delil sa nielen o profesijné, ale aj o osobné úspechy. Nikdy neodmietol spoločnú fotku s fanúšikmi, prial im k Vianociam aj do nového roka a tí ho za to milovali.

Posielali mu tisíce odkazov a darčeky a ich priazeň mu pomáhala bojovať až do úplného konca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu