SME
Piatok, 5. marec, 2021 | Meniny má FridrichKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Premiér Babiš navrhol Gottov štátny pohreb, kardinál Duka bude rešpektovať želanie rodiny

Pohreb by sa mal uskutočniť v Katedrále svätého Víta. Vláda vyhlási deň štátneho smútku a stiahnutie vlajok na pol žrde.

Česko naposledy zažilo štátny pohreb v roku 2011, keď zomrel Václav Havel.Česko naposledy zažilo štátny pohreb v roku 2011, keď zomrel Václav Havel. (Zdroj: SITA/AP)

Zosnulý český spevák Karel Gott bude mať štátny pohreb v pražskej katedrále svätého Víta, ak s tým bude súhlasiť jeho rodina. Vo štvrtok to po mimoriadnom zasadnutí vlády oznámil český premiér Andrej Babiš.

"Čakáme na rozhodnutie rodiny, či si to bude želať," cituje predsedu českej vlády spravodajský portál iDnes.cz.

Deň pohrebu legendárneho speváka bude zároveň dňom štátneho smútku. České vlajky budú v ten deň na verejných a úradných budovách visieť na pol žrde.

Dátum pohrebu zatiaľ nie je určený. Kardinál Dominik Duka pohreb v katedrále nevylúčil.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to obrovský zásah do sŕdc národa," povedal o Gottovi premiér Andrej Babiš. "Jeden z najväčších Čechov. Veril som, že tu bude navždy, je mi to nesmierne ľúto. Majster, vážil som si vás. Viac, než dokážem povedať," vyjadril ľútosť.

Premiér Babiš už hovoril s českým ministrom kultúry Ľubomírom Zaorálkom z ČSSD a ten Babišov úmysel podporil. Štátny pohreb bude vláda chystať v spolupráci s rodinou. Dostal vraj prísľub z okolia Gottovej rodiny, že bude rada.

Minister kultúry Lubomír Zaorálek sa ešte pred rokovaním vlády zíde so splnomocnencom rodiny Karla Gotta, aby spoločne prebrali okolnosti pohrebu.

"Karel Gott nás učil žiť spolu, šíril dobré meno Českej republiky a zaslúži si najvyššie pocty," povedal minister kultúry Zaorálek.

Skryť Vypnúť reklamu

Priania rodiny zosnulého Karla Gotta ohľadom jeho pohrebu bude rešpektovať tiež kardinál a pražský arcibiskup Dominika Duka, povedal hovorca pražského arcibiskupstva Stanislav Zeman. Duka tiež uviedol, že sa za zosnulého Karla Gotta a jeho rodinu modlí.

Štátny pohreb by sa odohral v pražskej katedrále sv. Víta. Tú spravujú spoločne cirkev a štát, konal sa v nej napríklad pohreb bývalého prezidenta Václava Havla. Zádušnú omšu vtedy v roku 2011 slúžil práve pražský arcibiskup Dominik Duka a Gott bol vtedy medzi smútočnými hosťami.

Kardinál Duka sa s Gottom veľakrát stretol na verejnosti, pred dvoma rokmi napríklad požehnal jeho veľkej výstave Gott My Life, ktorá sa konala na lodi kotviacej pri Náplavke v Prahe na Výtoni.

"Som rád, že sa vo svojom živote snažil nikoho nezarmútiť a neuraziť," uviedol vtedy Duka.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátny pohreb je slávnostný pohreb, ktorým štát vyjadruje najvyššie pocty pri úmrtí mimoriadne významnej osobnosti.

Štátny pohreb mal Václav Havel


O štátnom pohrebe zvyčajne rozhoduje parlament, vláda alebo najvyšší ústavní činitelia. Samotnému obradu spravidla predchádza verejné vystavenie rakvy s čestnou strážou a smútočný sprievod. Pohreb zvyčajne sprevádzajú vojenské pocty a ďalšie tradície z vojenského prostredia. Pri príležitosti úmrtia tak významnej osobnosti tiež býva vyhlasovaný štátny smútok.

Štát môže vypravovať aj iné slávnostné pohreby, napríklad pohreb so štátnymi poctami, vojenský alebo panovnícky pohreb.

V histórii boli výnimočné pohreby vyhradené panovníkom, preslávený bol napríklad pohreb Karla IV.

Štátny pohreb mal napríklad prezident Tomáš Garrigue Masaryk, či československý generál a politik Ludvík Svoboda.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledný štátny pohreb mal bývalý prezident Václav Havel v roku 2011.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Reportér Donald McNeil.

Progresívny teror: Výsluchy a vyšetrovanie slov, ktoré špičkový reportér povedal pri debatách so študentmi, pripomínajú metódy, ktoré boli typické u nás počas budovania svetlých zajtrajškov.

4 h
Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila obete pandémie.

Slovensko zaznamenalo prvý potvrdený prípad ochorenia COVID-19 6. marca 2020. Dnes eviduje 7665 obetí spojených s nákazou.

5 h
Pápež František počas historickej návštevy v Iraku.

Jeho cesta je vôbec prvou pápežskou návštevou v tejto krajine. "Nech prestanú násilné a extrémistické činy, rozdelenosť a neznášanlivosť," povedal František.

7 h
Veronika Remišová a Richard Sulík po rokovaní u prezidentky.

"V zásade im nejde o nič iné, len o moc,“ hovorí Remišová na sdresu OĽaNO. "Sulík chce rozbiť ďalšiu vládu, a ešte to v zákulisí hádže na Remišovú, že to celé chce rozbiť ona," hovorí Naď na adresu predsedu SaS.

9 h