SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Premiér Babiš navrhol Gottov štátny pohreb, kardinál Duka bude rešpektovať želanie rodiny

Pohreb by sa mal uskutočniť v Katedrále svätého Víta. Vláda vyhlási deň štátneho smútku a stiahnutie vlajok na pol žrde.

Česko naposledy zažilo štátny pohreb v roku 2011, keď zomrel Václav Havel.Česko naposledy zažilo štátny pohreb v roku 2011, keď zomrel Václav Havel. (Zdroj: SITA/AP)

Zosnulý český spevák Karel Gott bude mať štátny pohreb v pražskej katedrále svätého Víta, ak s tým bude súhlasiť jeho rodina. Vo štvrtok to po mimoriadnom zasadnutí vlády oznámil český premiér Andrej Babiš.

"Čakáme na rozhodnutie rodiny, či si to bude želať," cituje predsedu českej vlády spravodajský portál iDnes.cz.

Deň pohrebu legendárneho speváka bude zároveň dňom štátneho smútku. České vlajky budú v ten deň na verejných a úradných budovách visieť na pol žrde.

Dátum pohrebu zatiaľ nie je určený. Kardinál Dominik Duka pohreb v katedrále nevylúčil.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je to obrovský zásah do sŕdc národa," povedal o Gottovi premiér Andrej Babiš. "Jeden z najväčších Čechov. Veril som, že tu bude navždy, je mi to nesmierne ľúto. Majster, vážil som si vás. Viac, než dokážem povedať," vyjadril ľútosť.

Premiér Babiš už hovoril s českým ministrom kultúry Ľubomírom Zaorálkom z ČSSD a ten Babišov úmysel podporil. Štátny pohreb bude vláda chystať v spolupráci s rodinou. Dostal vraj prísľub z okolia Gottovej rodiny, že bude rada.

Minister kultúry Lubomír Zaorálek sa ešte pred rokovaním vlády zíde so splnomocnencom rodiny Karla Gotta, aby spoločne prebrali okolnosti pohrebu.

"Karel Gott nás učil žiť spolu, šíril dobré meno Českej republiky a zaslúži si najvyššie pocty," povedal minister kultúry Zaorálek.

Skryť Vypnúť reklamu

Priania rodiny zosnulého Karla Gotta ohľadom jeho pohrebu bude rešpektovať tiež kardinál a pražský arcibiskup Dominika Duka, povedal hovorca pražského arcibiskupstva Stanislav Zeman. Duka tiež uviedol, že sa za zosnulého Karla Gotta a jeho rodinu modlí.

Štátny pohreb by sa odohral v pražskej katedrále sv. Víta. Tú spravujú spoločne cirkev a štát, konal sa v nej napríklad pohreb bývalého prezidenta Václava Havla. Zádušnú omšu vtedy v roku 2011 slúžil práve pražský arcibiskup Dominik Duka a Gott bol vtedy medzi smútočnými hosťami.

Kardinál Duka sa s Gottom veľakrát stretol na verejnosti, pred dvoma rokmi napríklad požehnal jeho veľkej výstave Gott My Life, ktorá sa konala na lodi kotviacej pri Náplavke v Prahe na Výtoni.

"Som rád, že sa vo svojom živote snažil nikoho nezarmútiť a neuraziť," uviedol vtedy Duka.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátny pohreb je slávnostný pohreb, ktorým štát vyjadruje najvyššie pocty pri úmrtí mimoriadne významnej osobnosti.

Štátny pohreb mal Václav Havel


O štátnom pohrebe zvyčajne rozhoduje parlament, vláda alebo najvyšší ústavní činitelia. Samotnému obradu spravidla predchádza verejné vystavenie rakvy s čestnou strážou a smútočný sprievod. Pohreb zvyčajne sprevádzajú vojenské pocty a ďalšie tradície z vojenského prostredia. Pri príležitosti úmrtia tak významnej osobnosti tiež býva vyhlasovaný štátny smútok.

Štát môže vypravovať aj iné slávnostné pohreby, napríklad pohreb so štátnymi poctami, vojenský alebo panovnícky pohreb.

V histórii boli výnimočné pohreby vyhradené panovníkom, preslávený bol napríklad pohreb Karla IV.

Štátny pohreb mal napríklad prezident Tomáš Garrigue Masaryk, či československý generál a politik Ludvík Svoboda.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledný štátny pohreb mal bývalý prezident Václav Havel v roku 2011.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu