SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

František z Assisi - svätec, ktorý miloval Boha a prírodu

Usmievavý a šťastný človek, ktorý si namiesto života v blahobyte vybral život pustovníka. Svätý František Assiský založil rehoľu františkánov a my si jeho čistý, jednoduchý, no vnútorne bohatý život pripomenieme práve dnes.

František z Assisi v Divadle Jonáša Záborského.František z Assisi v Divadle Jonáša Záborského. (Zdroj: DJZ)

Bol otcom zámožného obchodníka, ktorý chcel mať zo svojho syna jediné – obchodníka. No, ani nevie ako, vymklo sa mu to z rúk. Z jeho syna sa stal svätec, ktorý odišiel z domu, aby mohol slúžiť Bohu a priblížiť sa mu svojím životom.

Jeho premena neprišla zo dňa na deň.

Chcelo to čas. Najprv viedol život mladého bonvivána, ktorý si užíval všetko, čo mu život ponúkal. Až raz náhodou stretol malomocného, ktorý vyzeral hrozivo, zapáchal, no František sa ho nezľakol, práve naopak, pobozkal mu ruku.

Vtedy pocítil veľkú radosť, chcel mu ešte zakývať, no malomocný zmizol. Bola to skúška od Boha.

Skryť Vypnúť reklamu

Založil „Františkánov“


Rozhodol sa vykonať púť do Ríma, postil sa a rozdal všetky svoje peniaze. Keďže na opravu kostola a tiež pre žobrákov bral otcove peniaze, nepáčilo sa mu to. Bol zničený z toho, ako sa jeho syn správa a zriekol sa ho ako svojho syna. Od tej chvíle žil František ako pustovník.

Postupne sa k nemu pridávali ďalší, žili jednoduchým pustovníckym životom. V roku 1210 (podľa niektorých zdrojov už v roku 1209) získal František od pápeža ústne povolenie žiť v chudobe a kázať pokánie. O pár rokov neskôr, v roku 1212 vznikol prvý františkánsky kláštor v Toskánsku a mužská Rehoľa menších bratov.

František bol vysvätený za diakona, modlil sa za obrátenie sa k Bohu a poslušnosť Cirkvi.

Patrón Talianska aj ekológov

František mal účasť na Kristovom utrpení, mal stigmy. Je to prvý známy prípad stigmatizácie v dejinách Cirkvi. Okrem toho oslepol. Bol známy svojou láskou k prírode, ktorú veľmi miloval.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1228 ho pápež Gregor IX. vyhlásil za svätého a v roku 1939 ho pápež Pius
XII. vyhlásil za patróna Talianska.

V roku 1980 ho Ján Pavol II. vyhlásil za patróna ekológov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

6 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

7 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

12 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

14 h