SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Silné ženy v Biblii: Vdova zo Sarepty

Zázrak je niečo, čo pozdvihuje človeku hlavu v období, keď mu trápením klesá a viečka mu oťažievajú nielen fyzickou, ale aj psychickou únavou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Nikde nie je uvedené jej meno. Vie sa iba, že to bola vdova. Verím však, že aj to je zámer, pretože žena bez mena je bližšia. Je ľahšie sa s ňou stotožniť a, žiaľ, je ťažšie veriť v to, v čo verila ona. Vdova zo Sarepty totiž verila v moc zázrakov.

Zázrak je niečo, čo pozdvihuje človeku hlavu v období, keď mu trápením klesá a viečka mu oťažievajú nielen fyzickou, ale aj psychickou únavou. Už len pomyslenie naň je ako ovlažiť pery niekomu, kto je na smrť vysmädnutý.

Zázrak je uistenie, že nikto nie je zabudnutý. Je to spojenie reality so snom, stieranie hranice medzi životom plným odriekania a povinností a sveta rozprávok, v ktorom je každá prekážka daná iba preto, aby bolo o to väčšie šťastie a víťazstvo pre bojujúceho hrdinu.

SkryťVypnúť reklamu

Zázrak je potreba, ale naplní sa vtedy, ak sa bude dúfať v nemožné.

Vyschnuté vody

Žil raz prorok menom Eliáš. Bol to duchovne silný muž, ktorý napĺňal potenciál, čo do neho vložil Boh. Aj on bol človek z mäsa a kostí, a preto občas zápasil so strachom, napriek tomu sa dá o ňom hovoriť ako o tom, kto nebral modlitbu na ľahkú váhu. Ak sa pomodlil, aby v krajine nebolo dažďa, tak nepršalo, a ak Boha prosil o opak, nebo vydalo dážď a pokvapkalo ním zem.

Eliášovi bolo Bohom povedané, že nastane sucho a na obyvateľov doľahne hlad. Zdržiaval sa preto pri potoku, kde mu Boh zabezpečil stravu a kde mal pravidelný prísun tekutín.

Ibaže aj voda v potoku vyschla, také veľké sucho nastalo. Eliáš však dlho nemusel premýšľať o tom, kam pôjde, Boh mu dal východisko a poslal ho do Sarepty. Jeho úlohou bolo vyhľadať vdovu a zostať u nej, pretože ona ho zaopatrí tak, že mu nebude nič chýbať.

SkryťVypnúť reklamu

Z nedostatku do hojnosti

Eliáš našiel vdovu pri práci. Stála pri bráne domu a štiepala drevo. Prihovoril sa jej a spýtal sa, či by ho neponúkla trochou vody na osvieženie.

Vdova mu poslúžila, a tak Eliáš zašiel ďalej a vyjavil jej, že by rád aj pojedol kúsok chleba.

Jej odpoveď bola rozpačitá, ale povedala len to, čím žila. Ona a jej syn treli biedu, a preto sa vraj postará o drevo a z trochy múky a oleja upečie bochník sebe a dieťaťu. A potom môžu zomrieť.

Muselo to byť tragické, keď komory vypĺňala čistá prázdnota a nebolo čo do úst vložiť, dalo sa jedine čakať na koniec všetkého.

Eliáš ale neupadol do zúfalstva, ani vdove neprejavil neúctu. I keď vyhliadky neukazovali nijakú zmenu k lepšiemu, i tak ju ešte raz požiadal o rovnakú službu. Ak mu z toho, čo v dome má, pripraví pokrm, nie je dôvod báť sa. Boh ju odmení a nebude mať nedostatok.

SkryťVypnúť reklamu

A veru, prorok neklamal. Vdova sa od nedostatku presunula k hojnosti. Ak to nie je zázrak, potom ako inak by sa to dalo nazvať?

Veľké súženie

Choroba si vyčíhala na vdovinho syna. Chlapec ochorel tak veľmi, že jeho duch opustil telo. Vdova nariekala, veď to bolo jej jediné dieťa. Muža nemala, vlastne sa v jej blízkosti nenachádzal nijaký príbuzný. S trpkosťou sa obrátila na Eliáša a položila mu otázku. Chcela vedieť, či ju Boh trestá za jej hriech. Prečo inak by sa jej diali toľké neprávosti?

Keď som čítala túto časť príbehu v Biblii, uvedomila som si, že vdova mala, okrem iného, aj nejaké výčitky svedomia. Nie je napísané, aký konkrétny hriech spáchala, ale nech to bolo čokoľvek a nech sa to odohralo akokoľvek dávno, očividne ju to prenasledovalo z roka na rok.

SkryťVypnúť reklamu

Eliáš nepovedal nič. Vzal chlapca hore na poschodie a modlil sa za neho. Úpenlivo volal k Bohu, aby sa chlapcova duša vrátila opäť do tela, a aby tak ožil.

Boh sa zľutoval a chlapca ušetril smrti.

Toto je dvojitý zázrak a dvojitá odveká pravda.

Prvý zázrak sa udial, keď vdova bola ochotná nielen veriť, ale aj vieru potvrdila.

Nasýtila a bola nasýtená.

Dala málo a dostala tak veľa.

Urobila dobrý skutok, hoci sama potrebovala, aby niekto niečo podobné urobil pre ňu a do domu si zaniesla požehnanie.

Druhý zázrak je ešte silnejší.

Nesie v sebe nielen nádej pre nás všetkých, že neexistuje nič, čo by sa nemohlo uskutočniť, ale aj isté zmierenie. Som presvedčená, že tým, ako Boh konal, prejavil lásku k vdove a dal jej znamenie, že akokoľvek ju dávny hriech zožieral, je čas zmieriť sa s minulosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Je čas odpustiť si.

Kto by nerád zažil zázrak?

Nech sa začne od začiatku a postupne sa človek dopracuje k niečomu väčšiemu. Viem, bude to znieť ako výraz vyňatý z akejsi múdrej knihy, ktorá sa pokúša namotivovať čitateľa. Ale nie je vari zázrak už to, že človek dýcha?

A nie je zázrak to, že Boh človeka tak veľmi miluje, že robí všetko pre to, len aby mohol byť s ním? Boh je autor zázrakov.

Stačí veriť a ďalšia vdova zo Sarepty bude navštívená milosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu