SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Putin nevidí vo zverejnenom telefonáte Trumpa so Zelenským nič kompromitujúce

Ruský prezident označil Gretu Thunbergovú za zle informovanú tínedžerku.

Ruský prezident Vladimir Putin.Ruský prezident Vladimir Putin. (Zdroj: SITA/AP)

MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin sa v stredu zastal svojho amerického partnera Donalda Trumpa, keď vyhlásil, že vo zverejnenom telefonáte šéfa Bieleho domu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským nevidí "nič kompromitujúce". Informovala o tom agentúra AFP.

"Nevidím nič kompromitujúce na rozhovore Trumpa so Zelenským," uviedol Putin na margo telefonátu, ktorý sa medzitým v Spojených štátoch stal príčinou procesu smerujúcemu k tzv. impeachmentu voči Trumpovi.

SkryťVypnúť reklamu

"Prezident Trump sa obrátil na kolegu so žiadosťou, aby vyšetril možnú korupciu týkajúcu sa člena predchádzajúcej administratívy," vyhlásil ruský líder počas energetického fóra v Moskve s tým, že by tak mala postupovať "každá hlava štátu".

Putin v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že Trumpovi odporcovia "používajú akúkoľvek zámienku na to, aby zaútočili na prezidenta Trumpa. Tentoraz je to Ukrajina".

Pokrok nenastal, ale...

Putin tiež vyhlásil, že pokrok vo vzťahoch Ruska a USA zatiaľ nenastal. Dodal však, že Rusko naďalej verí vo víťazstvo zdravého rozumu. Informovala o tom agentúra TASS.

Moskva podľa Putina očakáva, že vzťahy medzi oboma krajinami sa vrátia na normálnu úroveň vďaka zdravému rozumu a s ohľadom na "základné záujmy, pričom najmä Spojených štátov".

SkryťVypnúť reklamu

Putin však poznamenal, že takáto situácia zatiaľ nenastala. Uviedol tiež, že Rusko voči USA nepodniklo žiadny "deštruktívny krok".

Vo svojom príhovore k ruským i zahraničným účastníkom konferencie Ruský týždeň energetiky Putin komentoval aj dôsledky nedávneho útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Podľa neho sa treba pri vyšetrovaní tohto útoku riadiť "faktami, nie emóciami".

Vyhlásil tiež, že "americké spravodajské služby slúžia súčasnej politike vedenia tejto krajiny". Upozornil však, že tajné služby USA zatiaľ neposkytli žiadne dôkazy pre svoje tvrdenia v súvislosti s pôvodcom útoku.

Putin uviedol, že osobne hovoril so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom, ktorý sa tiež vyslovil za predloženie "nevyvrátiteľných dôkazov o účasti tej či inej krajiny na týchto udalostiach".

SkryťVypnúť reklamu

Ruský prezident apeloval: "Riaďme sa faktami, nie emóciami".

Zle informovaná tínedžerka

Ruský prezident sa tiež vyjadril švédskej aktivistke za ochranu klímy Grete Thunbergovej. Označil ju za zle informovanú tínedžerku, ktorú zmanipulovali k tomu, aby vo svojom septembrovom prejave na pôde OSN prišla s nerealistickými požiadavkami. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Choď a vysvetli rozvojovým krajinám, prečo by mali aj naďalej žiť v chudobe a nemať sa ako Švédi," vyzval mladú Švédku Putin na energetickom fóre v Moskve.

Ruský líder v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že je úbohé, ako Thunbergovú zneužívajú určité nemenované skupiny na presadzovanie svojich cieľov.

"Nikto Grete nevysvetlil, že súčasný svet je zložitý a rôznorodý, rýchlo sa rozvíja a ľudia v Afrike alebo v mnohých ázijských krajinách chcú žiť na rovnakej úrovni blahobytu ako vo Švédsku. A ako to urobiť? Prinútiť ich k tomu, aby dnes využívali slnečnú energiu , ktoré je dnes v Afrike dostatok? Vysvetlil jej niekto, čo to stojí? " uviedol Putin.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informovala agentúra TASS, prezident v tejto súvislosti poznamenal, že je v poriadku, keď deti a mládež venujú pozornosť aktuálnym problémom, vrátane tých, ktoré sa týkajú životného prostredia.

"Ale keď deti a mládež niekto využíva pre svoje záujmy, je to treba odsúdiť. A to tým skôr, ak na tom niekto chce zarábať," zdôraznil šéf Kremľa. Kto by za tým v prípade Thunbergové podľa neho mohol byť, však nenaznačil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu