SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Pijú Rusi až o toľko menej? Štatistiky WHO nepočítajú z nelegálnymi pálenkami

Za bod zlomu považuje rok 2012, keď liehoviny v obchodoch zdraželi natoľko, že ľudia prešli k lacnejšej alternatíve v podobe nelegálnej vodky, samohonky a i rôznych náhradiek.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: Tomáš Benedikovič)

Hoci Rusko má nepochybne zaslúženú reputáciu alkoholovej veľmoci, štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukazujú na jednoznačne klesajúci trend, čo sa spotreby liehovín týka, píše server idnes.cz.

Zároveň sa za posledných dvadsať rokov zdvihla dĺžka života mužov o 11 rokov. Svoje zásluhy na tom môžu mať vládne opatrenia aj športovo založený prezident. Alebo tiež nelegálna pálenka.

Podľa prieskumu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) klesla spotreba alkoholu od roku 2003 do roku 2016 približne o 43 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

WHO zníženie konzumácie alkoholu dáva do spojitosti okrem iného s milovníkom športov Vladimirom Putinom či sa zákazom zliav na alkohol v obchodoch a s propagáciou zdravého životného štýlu.

Príčinu však možno hľadať aj inde, než len u silnejúcej abstinencie v krajine vodky. Už v roku 2015 ruské médiá varovali pred silnejúcim príklonom Rusov k nelegálnym liehovinám z čierneho trhu. Písal o tom napríklad denník Nezavisimaja gazeta.

"Zdražovanie legálneho alkoholu a pokles príjmov občanov zvýšil podiel nelegálne a sfalšovanej vodky, ako aj samohonky. Podniky a občania masovo vyrábajú alkohol, za ktorý neplatia dane," napísal spomínaný denník.

"V roku 2007 sa v Rusku legálne predalo okolo dvoch miliárd litrov vodky a liehovín. V roku 2015 len 1,25 miliardy litrov. Nie je možné, aby Rusi počas siedmich rokov pili o tretinu menej," povedal expert Vadim Drobiz.

Skryť Vypnúť reklamu

Za bod zlomu považuje rok 2012, keď liehoviny v obchodoch zdraželi natoľko, že ľudia prešli k lacnejšej alternatíve v podobe nelegálnej vodky, samohonky a i rôznych náhradiek.

Ruskí pijani vodky menia svoje návyky tiež kvôli poklesu životnej úrovne a konzumujú skôr lacnejší alkohol a v menších dávkach, informoval moskovský denník Vedomosti s odvolaním sa na štatistiky výrobcov v júni tohto roku.

Okrem iného sú aj viac zamestnaní a majú menej času.

"Nemôžu vypiť pol litra. Dajú si deci alebo dve, aby rýchlo uvoľnili stres," napísal ruský denník.

V čase hospodárskej krízy ľudia navyše mnohokrát pijú sami a veľa alkoholu tak nespotrebujú. Stále častejšie sa v obchodoch objavuje vodka v malých objemoch jedného decilitra. Vodku v tomto balení si Rusi dávajú ku káve alebo zmrzline.

Skryť Vypnúť reklamu

Neúspešné "suché" zákony

Snahy obmedziť spotrebu alkoholu mal už posledný vodca Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. Ten zaviedol takzvané suché zákony od polovice 80. rokov minulého storočia. Tie obmedzovali výrobu a predaj destilátov, stanovovali určité hodiny pre predaj alkoholu a pokutovala pitie na verejnosti. Spotreba vtedy úspešne klesla z desiatich litrov na štyri na osobu za rok.

Ruská láska k liehovinám však neskôr opäť prevzala kontrolu a Rusi začali vo veľkom vyrábať "samohonky". Spotreba alkoholu prudko vyletela nahor aj po páde Sovietskeho zväzu. Na liehovej vlne sa Rusko viezlo aj pri štarte nového milénia.

Liehoviny v 90. rokoch minulého storočia prudko zvýšili úmrtnosť ruských pijanov. Priemerná dĺžka života u mužov vtedy predstavovala iba 57 rokov a 71 u žien. V roku 2018 dĺžka mužského života vzrástla o celých 11 rokov na 68 rokov, u žien na 78.

Skryť Vypnúť reklamu

Za doby Putinovej vlády ruskej liehoviny zažili nový protiútok, ktorý efektívne oslabil ich predaj. Putin totiž zaviedol zákaz zliav na liehoviny a zákaz ich predaja po jedenástej hodine večer. Tiež zvýšil minimálne ceny za fľaše a zákaz reklamy na liehoviny. V roku 2014 vláda dokonca zvažovala zákaz predaja alkoholu cez víkendy, z ktorého nakoniec zišlo.

Skoršie prieskumy WHO dokonca ukazujú, že ruskí dospelí pijú v priemere menej alkoholu než ich francúzski a nemeckí súputníci.

Klesajúcu popularitu zaznamenal v Rusku aj tabak, ktorého spotreba podľa výskumu klesla o viac ako polovicu medzi rokmi 2009 a 2016.

Svoje zásluhy na tom má tiež Putinova vláda, ktorá zaviedla aj opatrenia proti fajčeniu. Jedným z nich bol aj zákaz zapáliť si na balkóne. Ten však úrady vzápätí odvolali.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štatistiky o očkovaní sa líšia.

Počet pacientov v nemocniciach sa v piatok zvýšil o 19, celkovo ich je takmer tisíc.


SITA 5 h
Polícia bezprostredne po útoku zadržala 25-ročného muža.

"Prvotné vyšetrovanie odhalilo potenciálny motív spojený s islamistickým extrémizmom," uvádza sa vo vyhlásení metropolitnej polície.


TASR 9 h
Poslanci parlamentu.

Pri rozpočte považuje za nereálny zámer výraznejšie konsolidovať verejné financie v predvolebnom roku 2023. „Bola by to politická smrť vládnych strán,“ poznamenal.


TASR 8 h

Slovensko má ambíciu stať sa jedným z lídrov vo vývoji a využívaní vodíkových technológií v autodoprave.


TASR 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu