SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Zomrel Karel Gott a všetci sme smutní...

Ako smrť dokáže zraniť, aj keď ide o cudzieho človeka.

Karel Gott. Karel Gott. (Zdroj: TASR/AP)

Zomrel Karel Gott. Táto informácia zasiahla v týchto dňoch nielen Česko a Slovensko, ale aj zahraničie.

Ako sa vie smrť slávnej osoby dotknúť tisícky ľudí, ktorí ho poznali len z televízie, rádia alebo koncertu? Mnohí za ním smútia, ako keby bol ich starý otec, či kamarát.

Ako to, že aj odchod niekoho vzdialeného, cudzieho nás zabolí?

Moja priateľka napísala na jednu sociálnu sieť, že ho spoznala vďaka svojej milovanej starkej, ktorá ho vždy počúvala. Keď zomrel, mala pocit, že jej starká odišla na večnosť po druhýkrát.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohí sa v médiách vyznali, že sa budú zaňho modliť, že im bude chýbať a podobne.

Mne Karel Gott pripomínal vždy môjho otca. Podobali sa, obidvaja spievali, boli jeden ročník a dokonca obidvaja odišli v ten istý mesiac – október.

Áno, aj mňa zasiahla smrť tohto vzdialeného a cudzieho človeka, pretože mi bol aj kvôli otcovi blízky.

Mala som tú česť stretnúť sa s ním osobne. Bol súčasťou našich životov dlhé roky.

Práve preto smútime. Preto sa aj smrť cudzieho dotkne nášho srdca...

Nie je jednoduché vyrovnať sa so stratou blízkeho človeka a vôbec pochopiť, že tu už nie je. Niekomu to trvá roky, niekto sa s tým nevyrovná nikdy.

Aj preto som rada, že Karel Gott odišiel v kruhu svojich milovaných. Pretože tie odchody tam na večnosť sú dôležité. Pre obe strany. Pre zomierajúceho, aj pre toho, kto tu po ňom zostáva.

Skryť Vypnúť reklamu

Viem to. Mám to vyskúšané na vlastnej koži.

Preto je dobré myslieť aj na ten svoj koniec a modliť sa za dobrú smrť. Aby to tak „nebolelo“ tých všetkých zúčastnených. A rovnako je dobré sa modliť za odchod toho umierajúceho.

Existuje aj isté Nábožné združenie svätého Jozefa na pomoc umierajúcim. V roku 1913 ho založil svätý Alojz Guanella, aby mohol rozširovať a zveľaďovať vo svete úctu svätého Jozefa, všeobecného patróna Cirkvi a zvláštneho patróna dobrej smrti.

Tiež chcel, aby sa kňazi, ale aj laická veriaca verejnosť skrz modlitby a dobré skutky usilovala pomáhať zomierajúcim v každej chvíli. Na Slovensku je už okolo 70-tisíc členov tohto Nábožného združenia svätého Jozefa.

Spisovateľ Mitch Albom povedal, že „smrť ukončuje životy, nie vzťahy.“

Skryť Vypnúť reklamu

Myslím, a som si istá, že ani táto smrť neukončila jeden krásny vzťah. Vzťah človeka k človeku, neznámemu a predsa tak blízkemu...

Odpočívaj v pokoji Božský Kája.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

9 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

12 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

13 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

15 h