SME
Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Veriaci si pripomenú Ružencovú Pannu Máriu

Na viacerých miestach Slovenska sa počas víkendu konajú púte.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Cirkev slávi v pondelok 7. októbra spomienku na Ružencovú Pannu Máriu. Pri príležitosti spomienky sa na viacerých miestach na Slovensku konajú tradičné púte.

Modlitba ruženca má podľa tradície pôvod na prelome 12. a 13. storočia. Hovorí sa, že jej autorom a šíriteľom bol svätý Dominik, ktorý zomrel v roku 1221.

V jeho diele ďalej pokračoval Rád kazateľov (dominikáni), ktorý založil svätý Dominik.

Na Slovensku sa napríklad starajú o takzvané ružencové bratstvá, ktoré sú v mnohých farnostiach, a ich cieľom je modliť sa ruženec. Iné domnienky zase hovoria, že ruženec existoval už pred svätým Dominikom.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruženec patrí medzi najrozšírenejšie modlitby vo svete katolíckej cirkvi.

Pozostáva zo štyroch častí, z ktorých každá má svoje pomenovanie podľa tajomstiev, ktoré nám sprostredkúva: radostný ruženec (udalosti Ježišovho detstva), ruženec svetla (Ježišovo účinkovanie), bolestný ruženec (Ježišovo umučenie) a slávnostný ruženec (zmŕtvychvstanie).

Každá z týchto častí má päť desiatkov. Každý desiatok obsahuje modlitbu Otče náš, Zdravas Mária, Sláva Otcu a Ó, Ježišu.

Pri príležitosti sviatku sa na viacerých miestach na Slovensku konajú tradičné púte. Ružencovej slávnosti v Dominikánskom kostole v Košiciach v sobotu 12. októbra bude predchádzať od 7. októbra duchovná obnova.

Púť ružencových spoločenstiev chystajú v Ľutine. Pútnikov očakávajú v sobotu 5. októbra v Šaštíne, v Obišovciach (5. - 6. októbra) či na mariánskej hore Živčáková pri Turzovke (5. - 6. októbra).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prvé dodávky vakcíny Sputnik V na košickom letisku.

V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín, povedal Matovič.

1 h
Žiačka kráča do základnej školy Antolija Karpova na Černyševského ulici v bratislavskej Petržalke.

V rozhodnutí ministra, ktoré zverejní rezort na svojej webovej stránke, nájdu rodičia patriaci do uvedených skupín potrebné potvrdenie, ktoré odovzdajú škole.

2 h

Pribudlo spolu necelých 3-tisíc nových prípadov nákazy z takmer 270-tisíc. Podiel nakazených pri PCR testoch stúpol.

3 h
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Takýto pas by mal obsahovať informácie o zaočkovaní danej osoby proti koronavírusu, výsledky testov tých, ktorí ešte nemohli dostať vakcínu, alebo informácie o prekonaní ochorenia COVID-19.

6 h