SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Ľudia sa rozlúčia s Gottom 11. októbra na Žofíne, omša bude o deň neskôr vo svätom Vítovi

Legendárny spevák bude pochovaný so štátnymi poctami.

Pred domom speváka Karla Gotta ľudia pokladajú kvety a zapálené sviečky. Pred domom speváka Karla Gotta ľudia pokladajú kvety a zapálené sviečky. (Zdroj: Petr Topič, MAFRA)

Karel Gott bude pochovaný so štátnymi poctami. Verejnosť sa bude môcť rozlúčiť so spevákom v piatok 11. októbra od 8. do 22. hodiny v Paláci Žofín na pražskom Slovanskom ostrove, píše server idnes.cz.

O deň neskôr sa bude konať zádušná omša pre pozvaných hostí a odslúži ju kardinál Dominik Duka v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha na Pražskom hrade.

"Touto cestou by som sa chcela poďakovať všetkým, ktorí nám vyjadrili svoju sústrasť s odchodom môjho manžela, Karla Gotta. Po dôkladnej úvahe som sa rozhodla pre pohreb so štátnymi poctami," uviedla vo vyhlásení vdova Ivana Gottová.

SkryťVypnúť reklamu

Kým piatkové rozlúčka na Žofíne bude pre širokú verejnosť, sobotná omša je len pre pozvaných.

"V súlade s vôľou môjho manžela a po predchádzajúcom rokovaní s arcibiskupstvom pražským sa bude konať zádušná omša a bude ju slúžiť Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Táto sa uskutoční pre pozvaných hostí," podotkla Gottová.

Dominik Duka sa k tomu večer vyjadril na Twitteri.

"Rád prosbe vyhoviem a prosím aj ostatných o modlitbu za zomrelého Karla Gotta a celú jeho rodinu," napísal kardinál.

V posledných rokoch slúžil arcibiskup Dominik Duka v Katedrále svätého Víta zádušné omše napríklad počas poslednej rozlúčky s bývalým prezidentom Václavom Havlom v decembri 2011 alebo pri pohrebe Dukovho predchodcu Miloslava Vlka v marci 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Zádušná omša sa vo svätovítskej katedrále slúžila tiež v apríli 2010 za kardinála Tomáša Špidlíka, o dva roky skôr za herca Radovana Lukavskeho alebo v novembri 1999 za ľudoveckého politika Jozefa Luxe.

Premiér Andrej Babiš najprv oznámil, že Karel Gott bude mať štátny pohreb. Dohodla sa na tom aj vláda, návrh podporil aj prezident Miloš Zeman. Štátny pohreb je však vyhradený hlavne pre najvyšších predstaviteľov štátu.

Premiér potom spresnil, že Gott bude pochovaný so štátnymi poctami. Takýto obrad má iné formálne náležitosti a vzťahuje sa aj na iné významné osobnosti. Babiš podľa jeho slov na organizácii pohrebu spolupracuje s rodinou.

"Sme pripravení pomôcť, ale hlavným organizátorom bude Úrad vlády," povedal hradný protokolár Vladimír Kruliš.

SkryťVypnúť reklamu

Štátny smútok bude v sobotu 12. októbra, české vlajky budú na úradných a verejných budovách visieť na pol žrde.

So štátnymi poctami bol v minulosti pochovaný ombudsman Otakar Motejl v roku 2010. V roku 2016 vláda zamýšľala usporiadať pohreb so štátnymi poctami športovej gymnastke Věre Čáslavskej, o štátnom pohrebe sa hovorilo aj po úmrtí atléta Emila Zátopka (2000). V oboch prípadoch usporiadanie takého pohrebu odmietla rodina.

Na Žofíne sa verejnosť lúčila aj s Matuškom

Veľký pohreb známeho speváka zažila Praha pred desiatimi rokmi, republika sa vtedy lúčila s Waldemarom Matuškom. Do budovy pražského Žofína sa prišlo so spevákom 18. júna 2009 rozlúčiť pätnásťtisíc ľudí.

Pôvodne mala byť rakva vystavená do večernej ôsmej hodiny, kvôli veľkému záujmu verejnosti bola nakoniec lehota ešte o hodinu predĺžená. Urna s popolom bola nakoniec uložená na pražskom Slavíne.

SkryťVypnúť reklamu

Waldemar Matuška sa stretol s Kalem Gottom nielen na speváckom pódiu, ale napríklad aj vo filme Kdyby tisíc klarinetů. V Matuškovom prípade nakoniec na pohreb so štátnymi poctami nedošlo, napriek tomu bola rozlúčka so spevákom veľkolepá.

Obrad sa obišiel bez štátnej vlajky, žofínske pódium bolo napriek tomu plné kvetín a tiež rečníkov. Okrem iného sa vtedy s Matuškom rozlúčil aj Karel Gott.

"Mnohí si mysleli, že sme rivali a konkurenti. My sme si publikum rozdelili - na matuškovcov a gottovcov. A na to, na ten rytiersky súboj, som veľmi hrdý. Cítil som pri tom vzájomnú úctu," zaspomínal vtedy na kolegu štyridsaťdvanásobný držiteľ Zlatého slávika.

Bývalý riaditeľ hradného odboru protokolu Jindřich Forejt uviedol, že pohreb so štátnymi poctami sa od štátneho pohrebu líši tým, že je bez vojenského sprievodu a prítomná je len čestná stráž. V miestnosti je pritom vyvesená štátna vlajka a zaznie česká hymna.

SkryťVypnúť reklamu

Gott zomrel v utorok krátko pred polnocou doma v kruhu svojej rodiny v 80 rokoch. Prezident Miloš Zeman nechal až do konania pohrebu na Pražskom hrade a na zámku v Lánoch stiahnuť vlajky na pol žrde.

Sústrasť rodine vyjadril prezident, členovia vlády, poslanci, umelci aj tisíce ďalších ľudí. O jeho úmrtí informovali aj zahraničné médiá. Karel Gott za svoju kariéru, ktorá začala v 60. rokoch, vydal takmer tristo albumov a v anketách Zlatý slávik a Český slávik získal celkom 42 ocenení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu