SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Zmena v Taliansku: Salvini von, migranti dnu

Údaje naznačujú, že väčšina migrantov plávajúcich v súčasnosti do Talianska sú ekonomickí migranti, nie utečenci z vojnových zón.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Zdá sa, že nová talianska vláda, ktorá sa zaviazala zvrátiť tvrdú migračnú politiku bývalého ministra vnútra Mattea Salviniho, vyvolala novú vlnu masovej migrácie zo severnej Afriky, píše Soeren Kern v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) dorazilo od nástupu novej vlády do funkcie 5. septembra 2019 na talianske pobrežie viac ako 1400 migrantov.

Podľa IOM sa niekoľko posledných týždňov počet migrantov plávajúcich do Talianska postupne zvyšoval: 6. septembra dorazilo do Talianska 59 migrantov; 9. septembra 67; 14. septembra 121; 15. septembra 259; 18. septembra 275; a medzi 19. a 25. septembrom ich dorazilo 475.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo sa počet migrantov v septembri 2019 zvýšil o viac ako 100% v porovnaní s počtom tých, ktorí do Talianska dorazili v septembri 2018.

Mnoho nových prichádzajúcich sa teraz dostáva do Talianska po nových trasách pre pašovanie ľudí, ktoré začínajú v Turecku. V posledných týždňoch pristálo v Kalábrii na juhu Talianska najmenej päť lodí s migrantmi. Napríklad 21. septembra sa v kalábrijský prístave Crotone vylodilo 58 Pakistancov.

K preprave ľudí zo subsaharskej Afriky do Talianska využívajú pašerácke mafie nové trasy v južnom Stredozemí. V posledných týždňoch použili zločinecké gangy malé lode na prepravu migrantov z Líbye do Tuniska, odkiaľ je preplavenie na najjužnejší taliansky ostrov Lampedusa kratšie a menej riskantné. Touto cestou sa na Lampedusu dostalo napríklad 20. septembra 92 migrantov zo subsaharskej Afriky - Gambie, Pobreží Slonoviny, Mali a Senegalu.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne sa tiež zdá, že nová talianska vláda má ďaleko zhovievavejší postoj k lodiam zachraňujúcich migrantov, ktoré prevádzkujú európske neziskovky.

Tieto organizácie, ktorých cieľom je vyzdvihovať migrantov pri líbyjskom pobreží a prepravovať ich do talianskych prístavov, však boli obvinené zo spolupráce s pašeráckými mafiami.

14. septembra 2019 povolila talianska vláda lodi Ocean Viking plaviacou sa pod vlajkou Nórska a prevádzkovanou francúzskymi charitatívnymi organizáciami SOS Méditerranée a Médecins Sans Frontières (MSF, Lekári bez hraníc) zakotviť na Lampeduse a vylodiť 82 migrantov vylovených v líbyjských pobrežných vodách.

24. septembra dovolila talianska vláda plavidlu Ocean Viking zakotviť v sicílskom prístave Messina a vylodiť ďalších 182 migrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Kým Matteo Salvini zakázal lodiam neziskoviek pristávať v talianskych prístavoch, zdá sa, že nová talianska vláda európske mimovládne organizácie (MVO) povzbudzuje. 23. septembra oznámila španielska mimovládna organizácia Open Arms (Otvorená náruč), že sa do zachraňovania migrantov znovu zapojí jej loď Astral.

V auguste 2019 bola organizácia Open Arms a jej rovnomenná loď zapojená do trojtýždňového bezvýsledného vyjednávania s talianskou vládou, ktorá odmietla umožniť plavidlu pristávať v talianskych prístavoch.

Sicílsky prokurátor Luigi Patronaggio však 20. augusta 2019 nariadil lodi Open Arms, kotviacej kilometer od najjužnejšieho talianskeho ostrova Lampedusa, aby zakotvila na Sicílii a umožnila svojim cestujúcim vylodenie.

Patronaggio urobil toto rozhodnutie po tom, čo niektorí migranti skočili do mora a pokúsili sa doplávať na breh. Nasledujúce podrobnejšie preskúmanie videozáberov však ukázalo, že posádka lode Open Arms túto akciu zinscenovala, aby zmanipulovala verejnú mienku. Talianske orgány neskôr loď zhabali.

SkryťVypnúť reklamu

Španielska vláda sa vtedy zaviazala zaujať proti tejto mimovládnej organizácii tvrdší postoj. Dňa 21. augusta španielska úradujúca podpredsedníčka vlády Carmen Calvo povedala v rádiu Cadena SER, že Open Arms nemá povolenie na prepravu migrantov a že jej za porušenie zákazu plavby do pobrežných vôd Líbye môže byť uložená pokuta až 900 000 eur.

Nezdá sa však, že by táto hrozba neziskovky Open Arms odradila. Namiesto toho teraz táto neziskovka oznámila, že bude zachraňovať migrantov tiež v Egejskom mori medzi Gréckom a Tureckom.

Mimovládne organizácie ako Open Arms tvrdia, že hrajú neoceniteľnú humanitárnu úlohu pri záchrane životov utečencov a žiadateľov o azyl, ktorí utekajú pred vojnou a útlakom vo svojich domovských krajinách. Štatistiky však ukazujú niečo úplne iné.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) bolo z migrantov, ktorí priplávali do Talianska počas prvých šiestich mesiacov roka 2019, 600 (21%) z Tuniska; 400 (14%) z Pakistanu; 300 (10%) z Alžírska; 300 (10%) z Iraku; 200 (7%) z Pobrežia Slonoviny; 200 (7%) z Bangladéša; 100 (3,5%) zo Sudánu; 100 (3,5%) z Iránu; 100 (3,5%) z Maroka; a 50 (1,7%) z Egypta.

Tieto údaje naznačujú, že väčšina migrantov plávajúcich v súčasnosti do Talianska sú ekonomickí migranti, nie utečenci z vojnových zón.

V niektorých prípadoch sú migranti prichádzajúci do Talianska kariérni zločinci vydávajúci sa za utečencov. Napríklad 26. septembra informoval taliansky denník Il Giornale, že nemecká loď Sea Watch 3,priviezla na Lampedusa troch mafiánov, pašerákov ľudí, ktorí sa vydávali za utečencov.

SkryťVypnúť reklamu

Loď Sea Watch 3 v júni narazila do hliadkovacieho člna talianskej pobrežnej stráže, ktorý sa jej snažil zabrániť vplávať do prístavu.

Mohammed Condo z Guiney a dvaja Egypťania Hamed Ahmed a Mahmoud Ashuia boli nedávno zatknutí v Messine. Sú obvinení z prevádzkovania detenčného tábora pre migrantov v Líbyi, kde údajne mučili, znásilňovali, a dokonca vraždili migrantov zo subsaharskej Afriky, ktorí sa snažili dostať do Európy.

Denník Il Giornale informoval, že nová talianska vláda sa snažila ututlať pred talianskou verejnosťou informácie o ich zatknutí, ale podrobnosti prípadu rovnako nakoniec presiakli do médií.

Medzitým sa ministri vnútra Francúzska, Nemecka, Talianska a Malty stretli 23. septembra 2019 v maltskom hlavnom meste Vallette, a dohodli sa na predbežnom pláne, ako budú stroskotaní migranti "dobrovoľne prerozdeľovaní" v rámci celej Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Tento štvorbodový plán bude predstavený ministrom vnútra všetkých 28 členských štátov EÚ na summite v Bruseli 17. - 18. októbra 2019. Jeho cieľom je podporiť novú taliansku vládu a preukázať "európsku solidaritu".

Podobné návrhy však v minulosti zlyhali a nie je dôvod sa domnievať, že to s týmto plánom dopadne inak, najmä preto, že koncept európskej solidarity je úplný mýtus. Doteraz sa na prerozdeľovaní migrantov dohodlo iba šesť štátov EÚ: Francúzsko, Nemecko, Grécko, Taliansko, Malta a Španielsko.

Taliansky premiér Giuseppe Conte trvá na tom, že otázka imigrácie "už nesmie živiť propagandu proti EÚ". Povedal tiež, že mäkší prístup jeho vlády k nelegálnej imigrácii je založený na "definícii nového humanizmu".

SkryťVypnúť reklamu

Za novú taliansku ministerku vnútra vymenoval Lucianu Lamorgese, kariérnu úradníčku, ktorá má umiernené názory na imigráciu. Talianska novinárka Annalisa Camilli tieto zmeny vysvetlila takto:

"Taliansko v podstate oznamuje Európe: Opúšťame našu predošlú politiku. Je to obrovský obrat. Taliansko sa rozhodla vrátiť sa k stanovisku, ktoré zastávajú Nemecko, Francúzsko a Španielsko namiesto toho, aby boli v jednom šíku s anti-migrantskými krajinami ako Maďarsko a Poľsko, ktoré boli jej spojencami za bývalého krajne pravicového ministra vnútra Mattea Salviniho."

Salvini odsúdil novú vládu ako "produkt Paríža a Berlína, vládu, ktorá sa zrodila zo strachu, že stratí moc, vládu bez dôstojnosti a bez ideálov, plnú mizerných ľudí vo funkciách, na ktoré nemajú."

SkryťVypnúť reklamu

Salvini tiež obvinil Conteho, že opäť otvoril stavidlá masovej migrácie: "Conte znovu otvoril talianske prístavy a počet vylovených migrantov sa prvýkrát za dva roky zvyšuje," uviedol v rozhovore pre televíziu Sky TG24.

Taktiež tweetoval: "Nová vláda opätovne otvára naše prístavy. Taliansko sa opäť stala európskym utečeneckým táborom. Máme zbabelých ministrov, ktorí nenávidia Talianov."

Od vtedy, čo Salvini v júni 2018 oznámil svoju tvrdú imigračnú politiku, sa počet migrantov plávajúcich do Talianska výrazne znížil, rovnako tak ako počet utopených a nezvestných na mori.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov klesol počet vylovených migrantov z 119 369 v roku 2017 na 23 370 v roku 2018, čo je pokles o 80%. V rovnakom období sa počet mŕtvych a nezvestných znížil z 2 873 na 1 311, čo je pokles o viac ako 50%.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný trend pokračoval aj v roku 2019: Podľa UNHCR priplávalo do Talianska medzi januárom a júnom 2019 len 2 800 migrantov, oproti 16 600 počas rovnakého obdobia v roku 2018 a oproti 83 800 v roku 2017.

Štatistiky IOM ukazujú, že tento klesajúci trend sa okamžite zvrátil potom, čo sa nová vláda ujala v septembri 2019 svojho úradu.

Nová vlna masovej migrácie do Talianska pravdepodobne naženie talianskeho voliča do náručia Salvinimu. Podľa nového prieskumu verejnej mienky zverejneného v denníku Il Giornale 19. septembra 2019 je teraz považovaný za najdôveryhodnejšieho politika v Taliansku.

Prieskum tiež odhalil, že Salviniho Liga je teraz v Taliansku najsilnejšou politickou stranou a že keby sa všeobecné voľby konali dnes, tak by Matteo Salvini s veľkou prevahou voľby vyhral.

SkryťVypnúť reklamu

"Novej vláde to talianski voliči chcú spočítať," tweetoval Salvini. "My sme pripravení. Čas je na našej strane. A nakoniec zvíťazíme."

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu