SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Enviromentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska upozorňuje na klimatické zmeny a ich následky

V každodennom živote presadzujeme dobrovoľnú skromnosť, uprednostňujeme nízko-emisnú dopravu, obnoviteľné zdroje energií, predchádzame vzniku odpadov, konzumujeme predovšetkým lokálne a sezónne potraviny, chránime vodné zdroje a prírodné ekosystémy, zdôrazňujú členovia komisie.

Prešovský arcibiskup Ján Babjak.Prešovský arcibiskup Ján Babjak. (Zdroj: SITA)

PREŠOV - Environmentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (ES KBS) sa pridáva k hlasom, ktoré upozorňujú na klimatické zmeny a varujú pred ich negatívnymi následkami.

Upozorňuje na výrazný pokles biodiverzity, rozvoj kultúry konzumu a vyhadzovania. Podľa ich slov ľudia sú zodpovední za tento vývoj, svoj postoj k ostatným vrátane budúcich generácií, ako aj k prírode a životnému prostrediu. Informoval o tom hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Členovia komisie sa odvolávajú na encykliku pápeža Františka o starostlivosti o spoločný domov, v ktorej uvádza, že negatívne vplyvy klimatických zmien môžu byť stále horšie, ak sa bude pokračovať v súčasných modeloch výroby a spotreby. Apeluje preto na rozvoj politiky, ktorá by radikálne znížila emisie oxidu uhličitého a ostatných znečisťujúcich plynov.

SkryťVypnúť reklamu

"Možnosti sú reálne. Preto vyzývame všetkých ľudí na aktívny prístup k riešeniu týchto spoločných problémov. V každodennom živote presadzujeme dobrovoľnú skromnosť, uprednostňujeme nízko-emisnú dopravu, obnoviteľné zdroje energií, predchádzame vzniku odpadov, konzumujeme predovšetkým lokálne a sezónne potraviny, chránime vodné zdroje a prírodné ekosystémy," zdôrazňujú členovia komisie.

"Žime tak, aby sa aj deti našej i ďalších generácií mohli tešiť z krásy prírody okolo nás a dobrým vzťahom medzi nami. Len spoločnými silami môžeme ochrániť Božie stvorenstvo okolo nás. Nie je totiž možné chrániť ľudský život bez toho, aby sme zároveň nechránili prostredie do ktorého vstupuje a v ktorom jestvuje," uvádzajú členovia komisie vo svojom vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedom ES KBS je prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu