SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Enviromentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska upozorňuje na klimatické zmeny a ich následky

V každodennom živote presadzujeme dobrovoľnú skromnosť, uprednostňujeme nízko-emisnú dopravu, obnoviteľné zdroje energií, predchádzame vzniku odpadov, konzumujeme predovšetkým lokálne a sezónne potraviny, chránime vodné zdroje a prírodné ekosystémy, zdôrazňujú členovia komisie.

Prešovský arcibiskup Ján Babjak.Prešovský arcibiskup Ján Babjak. (Zdroj: SITA)

PREŠOV - Environmentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (ES KBS) sa pridáva k hlasom, ktoré upozorňujú na klimatické zmeny a varujú pred ich negatívnymi následkami.

Upozorňuje na výrazný pokles biodiverzity, rozvoj kultúry konzumu a vyhadzovania. Podľa ich slov ľudia sú zodpovední za tento vývoj, svoj postoj k ostatným vrátane budúcich generácií, ako aj k prírode a životnému prostrediu. Informoval o tom hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Členovia komisie sa odvolávajú na encykliku pápeža Františka o starostlivosti o spoločný domov, v ktorej uvádza, že negatívne vplyvy klimatických zmien môžu byť stále horšie, ak sa bude pokračovať v súčasných modeloch výroby a spotreby. Apeluje preto na rozvoj politiky, ktorá by radikálne znížila emisie oxidu uhličitého a ostatných znečisťujúcich plynov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Možnosti sú reálne. Preto vyzývame všetkých ľudí na aktívny prístup k riešeniu týchto spoločných problémov. V každodennom živote presadzujeme dobrovoľnú skromnosť, uprednostňujeme nízko-emisnú dopravu, obnoviteľné zdroje energií, predchádzame vzniku odpadov, konzumujeme predovšetkým lokálne a sezónne potraviny, chránime vodné zdroje a prírodné ekosystémy," zdôrazňujú členovia komisie.

"Žime tak, aby sa aj deti našej i ďalších generácií mohli tešiť z krásy prírody okolo nás a dobrým vzťahom medzi nami. Len spoločnými silami môžeme ochrániť Božie stvorenstvo okolo nás. Nie je totiž možné chrániť ľudský život bez toho, aby sme zároveň nechránili prostredie do ktorého vstupuje a v ktorom jestvuje," uvádzajú členovia komisie vo svojom vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedom ES KBS je prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

V rámci dohodnutých usmernení musia členské štáty urýchlene zaviesť potrebné technické riešenia na vnútroštátnej úrovni. Zaviesť covid pasy chcú do júna.

7 h
Zľava minister obrany Jaroslav Naď, premiér Eduard Heger a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb. Ruská strana avizuje primeranú reakciu. Koalícia a prezidentka tento krok chvália, opozícia ho kritizuje.

8 h
Prebrať Krym vojensky môže byť jednoduchšie ako ho uživiť ekonomicky.

Ruská armáda dnes uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

12 h
Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek.

Podiel Penty kupuje tradičný investor do nezávislých médií.

14 h