SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Enviromentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska upozorňuje na klimatické zmeny a ich následky

V každodennom živote presadzujeme dobrovoľnú skromnosť, uprednostňujeme nízko-emisnú dopravu, obnoviteľné zdroje energií, predchádzame vzniku odpadov, konzumujeme predovšetkým lokálne a sezónne potraviny, chránime vodné zdroje a prírodné ekosystémy, zdôrazňujú členovia komisie.

Prešovský arcibiskup Ján Babjak.Prešovský arcibiskup Ján Babjak. (Zdroj: SITA)

PREŠOV - Environmentálna subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (ES KBS) sa pridáva k hlasom, ktoré upozorňujú na klimatické zmeny a varujú pred ich negatívnymi následkami.

Upozorňuje na výrazný pokles biodiverzity, rozvoj kultúry konzumu a vyhadzovania. Podľa ich slov ľudia sú zodpovední za tento vývoj, svoj postoj k ostatným vrátane budúcich generácií, ako aj k prírode a životnému prostrediu. Informoval o tom hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Členovia komisie sa odvolávajú na encykliku pápeža Františka o starostlivosti o spoločný domov, v ktorej uvádza, že negatívne vplyvy klimatických zmien môžu byť stále horšie, ak sa bude pokračovať v súčasných modeloch výroby a spotreby. Apeluje preto na rozvoj politiky, ktorá by radikálne znížila emisie oxidu uhličitého a ostatných znečisťujúcich plynov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Možnosti sú reálne. Preto vyzývame všetkých ľudí na aktívny prístup k riešeniu týchto spoločných problémov. V každodennom živote presadzujeme dobrovoľnú skromnosť, uprednostňujeme nízko-emisnú dopravu, obnoviteľné zdroje energií, predchádzame vzniku odpadov, konzumujeme predovšetkým lokálne a sezónne potraviny, chránime vodné zdroje a prírodné ekosystémy," zdôrazňujú členovia komisie.

"Žime tak, aby sa aj deti našej i ďalších generácií mohli tešiť z krásy prírody okolo nás a dobrým vzťahom medzi nami. Len spoločnými silami môžeme ochrániť Božie stvorenstvo okolo nás. Nie je totiž možné chrániť ľudský život bez toho, aby sme zároveň nechránili prostredie do ktorého vstupuje a v ktorom jestvuje," uvádzajú členovia komisie vo svojom vyhlásení.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsedom ES KBS je prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Policajti budú kontrolovať certifikáty a povinnú karanténu náhodne, ale aj cielene

„Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, bude sa musieť preukázať negatívnym testom,” uviedol Mikulec s tým, že to tak bude aj v prípade obchodov a prevádzok.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Slovensko

Počet pozitívne testovaných stúpol o 2 887 osôb

Ukončených vyšetrení bolo 14 642. Pomer nakazených k testovaným bol 20-percentný.

Odberné miesto na nový koronavírus.
Slovensko

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská vypovedala deväť hodín

Podľa portálu Tvnoviny.sk sa Jankovská mohla „rozrozprávať“ a okrem priznania ponúkla aj iné závažné informácie.

Monika Jankovská.
Ilustračná fotografia.