SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Rusko sa usiluje o ďalšiu výmenu väzňov s Ukrajinou, potvrdil hovorca Kremľa

Peskov takisto povedal, že sa pracuje na stanovení dátumu pre summit tzv. normandskej štvorky - Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka. Krajiny podľa neho tento týždeň dosiahli výrazný posun v mierových rokovaniach.

Príbuzní vítajú ukrajinských väzňov prepustených Ruskom po ich prílete na letisku Boryspil pri Kyjeve 7. septembra 2019.Príbuzní vítajú ukrajinských väzňov prepustených Ruskom po ich prílete na letisku Boryspil pri Kyjeve 7. septembra 2019. (Zdroj: TASR/AP)

SOČI - Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok povedal, že Rusko sa snaží dosiahnuť ďalšiu výmenu väzňov s Ukrajinou spôsobom "všetci za všetkých" a úsilie v tomto smere pokračuje, informovala agentúra TASS.

Ukrajinská vláda avizovala, že výmena by sa mohla uskutočniť na budúci týždeň.

Rusko by podľa Peskova rado uskutočnilo ďalšiu výmenu väzňov a tá by mala byť hlavným cieľom. Všetko podľa neho závisí od toho, či sú vlády Ruska a Ukrajiny pripravené.

"Značné úsilie v tomto smere pokračuje," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko vo štvrtok avizoval výmenu väzňov s Ruskom a vyjadril nádej, že sa ju podarí uskutočniť na budúci týždeň.

Rusko a Ukrajina uskutočnili začiatkom septembra historickú výmenu osôb, ktoré obe krajiny zadržiavali. Každá z nich prepustila 35 väzňov.

Peskov takisto povedal, že sa pracuje na stanovení dátumu pre summit tzv. normandskej štvorky (Ukrajinu, Rusko, Francúzsko a Nemecko). Krajiny podľa neho tento týždeň dosiahli výrazný posun v mierových rokovaniach.

Ukrajinská delegácia v trojstrannej kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu v Donbase na utorňajšej schôdzke v bieloruskom Minsku podpísala tzv. Steinmeierov plán.

Ten predpokladá súčasné uskutočnenie bezpečnostnej aj politickej časti minských dohôd; nastolenie mieru, obnovenie kontroly Ukrajiny nad svojimi územiami, udelenie osobitného štatútu Donbasu a uskutočnenie volieb v tejto časti krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Podpísanie kritizoval bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, pričom súčasné vedenie obvinil zo zrady. Proti dohode protestovalo v Kyjeve niekoľko stoviek ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu