SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana
NÁZORY

Bieli policajti strieľajú v USA černochov? Je to len mýtus

Mylný dojem vzniká selektívnym spravodajstvom: správa v médiách je len vtedy, keď belošský policajt strieľa na černocha.

Asistentka okresného prokurátora ukazuje porote fotografiu obete.Asistentka okresného prokurátora ukazuje porote fotografiu obete.(Zdroj: SITA/AP)

Amber Guygerová pri návrate domov omylom vliezla do bytu o poschodie vyššie, než bol jej, zastrelila tam majiteľa, pretože ho považovala za lupiča, a teraz za to dostala desať rokov.

Jasný prípad, ale pretože sa to odohralo v Amerike, stal sa z toho boj proti rasizmu a za občianske práva. Obeťou bol mladý černoch, páchateľkou biela policajtka, prípad si o to teda priamo hovoril, píše Milan Vodička v komentári uverejnenom v Mladej Fronte Dnes a ne webe idnes.cz.

Celá tragédia sa odohrala pred rokom a je úplne neuveriteľná. Guygerová si pomýlila poschodie i dvere, byt bol náhodou odomknutý, takže vstúpila dnu a prvé, čo uvidela, bola "silueta postavy". "Lupič" bol v tričku, trenírkach, sedel pri televízii a z vaničky jedol vanilkovú zmrzlinu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Guygerová, ešte v uniforme, vytiahla zbraň. Povedala mužovi, nech k nej ide, a že chce vidieť ruky. Potom ho zastrelila, zavolala políciu a zrútila sa: pochopila, že doma nebola ona, ale on.

Verdikt súdu sa zdal byť od začiatku jasný, napriek tomu súdne konanie vyvolalo veľa vášní. Ako priekopnícky a s rozmachom ho videli bojovníci za občianske práva, ukazujú slová aktivistu a právnika Lee Merritta, že rozsudok je "víťazstvom všetkých černochov v USA".

"Je to signál, že vlna sa obracia, policajti sa budú zodpovedať za svoje činy, čo zmení policajnú prax po celom svete."

Obeť, dvadsaťšesťročný Botham Jean, nebol nejaký feťák alebo skúsený lupič. Muž pochádzal zo zámožnej rodiny z karibskej minirepubliky Svätá Lucia a pracoval ako nádejný audítor v celosvetovej firme PricewaterhouseCoopers.

Jeho smrť pre rad ľudí presne zapadala do vzorca, podľa ktorého americkí policajti disproporčne často zabíjajú farebných občanov a potom ich z toho systém oslobodí.

Ukázalo sa napríklad, že dallaská polícia dlho prehľadávala Jeanův byt "kvôli marihuane", aby obeť vrhla do horšieho svetla. Policajti pri vyšetrovaní robili aj iné krôčiky, aby bývalej kolegyni pomohli.

Atmosféra bola tak výbušná, že v závere procesu aktivistov rozohnil aj legitímny pokus obhajoby využiť na obranu Guygerovej do najkrajnejšej miery texaský zákon, že majiteľ domu má právo zabiť votrelcov, ak sa cíti ohrozený.

Advokáti začali tvrdiť, že sa vzťahuje aj na Guygerovú, pretože sa vlastne cítila doma, aj keď bola v cudzom byte. Sudca im to na poslednú chvíľu povolil, čo vyvolalo dohady takmer o sprisahaní.

Aktivisti moc neverili ani tomu základnému, totiž že Jeanova smrť bola nehoda. Padali argumenty, že policajtka si nemohla pomýliť číslo bytu (jej mal 1378, Jeanův 1478) alebo že nemohla prehliadnuť červenú rohožku predo dvermi.

Zdá sa, že to išlo ľahko, pretože podľa obžaloby pri vstupe do bytu dokončila dlhý telefón so svojím priateľom. Obžaloba uviedla, že spolu chodili rok a vymieňali si odkazy typu, ako sú "supernadržaní", a že sa neskôr v noci stretnú.

Proces vyvolal toľko vášní, že keď bol vynesený rozsudok desať rokov, aktivisti protestovali, že je to málo. Ale nešlo ani tak o tento verdikt ako o niečo všeobecnejšie.

Čierni Američania dobre poznajú mená Trayvon Martin, Michael Brown, Tamir Rice, Eric Garner či Antwone Rose. Sú to černosi zabití belochmi, zvyčajne policajtmi, ktorí z toho vyviazli.

To posilňuje príbeh tom, že Trumpova Amerika prežíva epidémiu "systémového rasizmu" a strelieb po černochoch, ktorých život má "nižšiu cenu".

Ale čísla hovoria niečo iné. V lete publikoval svetovo uznávaný vestník americkej Národnej akadémie vied štúdiu, z ktorej vyplýva, že bieli policajti strieľajú na farebných občanov menej ako ich čierni či ázijskí kolegovia.

Napríklad vo Filadelfii bola pravdepodobnosť, že budú strieľať čierni policajti na černošského podozrivého, o 67 percent vyššia ako u ich bielych kolegov. A u hispánskych policajtov to bolo dokonca o 145 percent pravdepodobnejšie.

A tým, čo k streľbe policajta vedie, nie je podľa štúdie farba pleti podozrivého, ale skúsenosť daného policajtmi s kriminalitou príslušnej menšiny.

Štúdia uvádza, že mylný dojem vzniká selektívnym spravodajstvom: správa je len vtedy, keď belošský policajt strieľa na černocha.

Najčítanejšie články

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ekonomika

Zmena klímy je významnou hrozbou pre finančnú stabilitu

Centrálne banky a regulačné orgány podľa štúdie čoraz viac zapracúvajú klimatické riziká do svojich aktivít.

Ilustračné foto.
Názory

2020 vs. 1665, alebo ako málo sa za to obdobie v niektorých mysliach zmenilo

Ochráni vás pred infekciou, ak sa budete päťkrát za deň modliť? Moslimovia si to mysleli v 17. storočí a niektorí aj dnes.

Pieter Bruegel starší zachytil skazu morovej nákazy na obraze Triumf smrti (okolo 1562). Obraz je plný skľučujúcich detailov.
Slovensko

Premiéra Pellegriniho hospitalizovali pre infekciu dýchacích ciest

Zdravotné problémy mal už dva týždne.

Premiér v nemocnici.
Zahraničie

Sanders po víťazstve v Nevade potvrdzuje postavenie favorita

"Vyhráme, pretože spájame náš národ v multirasovú a viacgeneračnú koalíciu," povedal ľavicový politik, ktorý sa označuje za socialistu.

Po sčítaní približne 10 percent hlasov mal Sanders pohodlné vedenie.