SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
KULTÚRA

Praha hľadá vhodné miesto, ktoré by pomenovala po Karlovi Gottovi. Petícia chce po ňom pomenovať letisko

Premenujú letisko Václava Havla na letisko Václava Gotta?

Gott vystúpil v januári 2019 v Plzni na Koncerte hviezd.Gott vystúpil v januári 2019 v Plzni na Koncerte hviezd. (Zdroj: Petr Eret, MAFRA)

PRAHA - Pražský primátor Zdeněk Hríb chce na pamiatku Gotta pomenovať niektoré miesto v hlavnom meste.

"Vyjadrujem úprimnú sústrasť celej jeho rodine. Praha oceňuje Majstrov mimoriadny prínos kultúre. Poverím miestopisnú komisiu k vytipovaniu dôstojného miesta na území hlavného mesta, ktoré bude do budúcnosti spomínať jeho meno," povedal iDNES.cz primátor Zdeněk Hríb (Piráti).

Informáciu, či by sa malo jednať o ulicu či námestie, primátor nespresnil.

Letisko Karla Gotta?

Na sociálnych sieťach sa potom od spevákových fanúšikov objavil aj ďalší návrh - premenovať letisko. Vznikla online petícia, zatiaľ sa pod ňu podpísalo vyše tisíc ľudí, informuje iDnes.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Autori petície požadujú premenovať letisko Václava Havla na letisko Karla Gotta.

"Je to národný umelec uctievaný celým národom, známy aj v zahraničí, šíril našu kultúru po celom svete. Bol apolitický, pracovitý a úprimný človek s nadaním," uvádza autor petície Vladimír Kerk.

Žiada, aby návrh prerokovali poslanci na najbližšom rokovaní Snemovne.

Do piatkové tretej hodiny popoludní sa pod petíciu podpísalo viac ako tisíc ľudí. Online petícia však nie je právne záväzná.

Medzi návrhmi, ktorými sa zaoberá poverená mestská miestopisná komisia, sú aj pomenovanie mosta pri Slovanskom ostrove alebo postavenie fontány.

Čitatelia iDNES.cz potom v diskusii pod týmto článkom navrhovali premenovanie letiska v Ruzyni či ulice, kde spevák býval.

Skryť Vypnúť reklamu

Iní zase upozorňovali, že v Prahe už je Karlovo námestie alebo Karlov most, takže postačí povedať, že novo tieto miesta odkazujú k umelci.

V on-line ankete, ktorú server usporiadal, však ľudia hlasujú (možno z recesie, možno vážne) najmä za letisko - v sobotu dopoludnia z vyše 15-tisíc hlasujúcich chce vyše desaťtisíc z nich premenovať letisko Václava Havla. Na druhom nieste s veľkým odstupom je návrh pomenovať po maestrovi niektoré námestie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 5 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 8 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu