SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Aký kurz zvolí Sebastian Kurz?

Komentátor Marian Kechlibar analyzuje, čo bude s Rakúskom a aká koalícia sa ujme moci.

Víťaz volieb Kurz si musí vybrať, či bude vládnuť so Zelenými, slobodnými alebo so sociálnymi demokratmi.Víťaz volieb Kurz si musí vybrať, či bude vládnuť so Zelenými, slobodnými alebo so sociálnymi demokratmi. (Zdroj: TASR/AP)

V každom triumfe je schovaný had, ktorý je pripravený uhryznúť. Z hľadiska staronového rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza (píšem staronového, pretože vládu bez neho súčasné výsledky v podstate vylúčili) je to práve formovanie vlády, píše komentátor Marian Kechlibar v článku Tyrkysový triumf uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

1. Obnovenie koalície ÖVP + FPÖ by bolo číselne funkčné, strany sú tiež ideovo veľmi kompatibilné. Minulá vláda po vecnej stránke fungovala dobre, problémy boli personálneho rázu. Staronová koalícia má tiež najväčšiu podporu medzi Rakúšanmi samotnými. (Zdroj).

Skryť Vypnúť reklamu

FPÖ výrazne oslabila, asi by teda bola povolnejším partnerom než predtým. Na druhej strane, Kurz by musel neustále počítať s tým, že sa odniekiaľ vynorí ďalší škandál a vláda sa položí znova.

Potom je tu otázka toho, či by Slobodní vôbec späť do vlády chceli. Už pri počítaní hlasov povedal ich tajomník Vilimsky, že je čas sa "obnoviť v opozícii".

2. Ďalšia možnosť, veľká koalícia ÖVP + SPÖ, predtým niekoľkokrát pri moci bola a pre Rakúsko bývala typická. Avšak na internetových diskusiách dnes Rakúšania tvrdia, že tentoraz naozaj nie. Strany vraj sa ideovo veľmi vzdialili a panuje medzi nimi nepriateľstvo hraničiace až s nenávisťou. Nemôžem to presne posúdiť, keď tam nežijem, ale v médiách sa o tejto možnosti zatiaľ ani nehovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Spojenie ÖVP + Zelení by mohlo fungovať za predpokladu vzájomného handlu: ÖVP by kývla na eko-program pod vlajkou boja proti globálnemu otepľovaniu a Zelení by sa vzdali svojej mäkkej azylovej a migračnej politiky.

Sebastian Kurz by si skoro určite mohol dovoliť zabrnkať na nejakú tú eko-strunu, postoje rakúskeho obyvateľstva sú v tejto téme dosť odlišné od Českej republiky.

Čo si nemôže dovoliť, je "pootvoriť náruč" a volať Refugees Welcome, ba ani to z pozície kancelára tolerovať. To by mu pravicoví voliči neodpustili - a on má pritom pred sebou ešte dlhú kariéru.

Svojho času (v lete 2017) vytlačila ÖVP v preferenciách FPÖ z čela rebríčka práve len tým, že sa Kurzovi dal veriť tvrdý kurz. Po katastrofálnom migračnom lete 2015 dosahovali preferencie FPÖ miestami až 35 percent!

Skryť Vypnúť reklamu

Táto koalícia bude teda okrem nie príliš spoľahlivé väčšiny (len šesť poslancov) narážať aj na významnú myšlienkovú nekompatibilitu oboch strán.

4. Posledná možnosť, trojkoalícia ÖVP - NEOS - Zelení, je u rakúskych voličov vcelku populárna, ďaleko viac než predošlá kombinácia. Dalo by jej prednosť 21 percent ľudí. Jej výhodou by bola výrazná pracovná väčšina šestnástich poslancov.

Zato ideový prienik všetkých troch strán si neviem moc predstaviť. Bolo by to ešte ťažšie ako vláda ÖVP a Zelených.

Práve NEOS je pomerne opatrná, čo sa klimatických daní a pod. týka, najmä trvá na tom, že akékoľvek opatrenia musia byť daňovo neutrálne (tj. celkové zaťaženie daňovníka by nemalo vzrásť). To by však nutne znamenalo opatrnejší celkový postup.

Navyše sú v NEOS citliví na všelijaké regulácie týkajúce sa osobnej slobody, aj keď to je podľa všeobecnej svetovej skúsenosti práve ten bod, ktorého sa strany v záujme získania moci vzdajú najľahšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Suma sumárum: víťazstvo Sebastiana Kurza je veľké. Ale úlohu zostaviť vládu, ktorá ho čaká, mu ani trochu nezávidím. Možno to nakoniec skončí menšinovým kabinetom, ktorý bude hľadať pre svoje kroky podporu ad-hoc.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Herec Alec Baldwin.

Incident, ktorý sa stal na Bonanza Creek Ranch v Novom Mexiku, je predmetom vyšetrovania. Slávny herec predstúpil pred šerifa so slzami v očiach.


SITA/AP 3 h
Migranti sedia po prekročení hranice z Bieloruska do Poľska v poľskej dedine Usnarz Gorny.

Sú medzi nimi krajiny V4, Dánsko, Bulharsko a Grécko, či pobaltské štáty.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Pri PCR testoch bol už nakazený každý štvrtý testovaný. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 50, v nemocnici leží 1 102 pacientov.


SITA 7 h
Ilustračné foto

Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny. Firmy majú problém pri plánovaní výroby a vyťažovaní liniek, čo súvisí s ich schopnosťou prideľovať zamestnancom prácu.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu