SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Bjorn Lomborg: Ako klimatická politika poškodzuje chudobných

Vlády by sa namiesto toho mali zamerať na opatrenia na podporu rastu, ako je liberalizácia obchodu, ktoré poskytujú cestu k zvýšeniu blahobytu a väčšej rovnosti, píše známy dánsky štatistik.

Bjorn Lomborg.Bjorn Lomborg. (Zdroj: SITA/AP)

Svetu hrozí veľké riziko, že minie svoje zdroje na opatrenia v oblasti klímy, ktoré skôr uškodia než pomôžu najchudobnejším ľuďom.

Vlády by sa namiesto toho mali zamerať na opatrenia na podporu rastu, ako je liberalizácia obchodu, ktoré poskytujú cestu k zvýšeniu blahobytu a väčšej rovnosti, píše Bjorn Lomborg v článku uverejnenom na webovej stránke Project Syndicate.

Za posledných 25 rokov bolo takmer 1,2 miliardy ľudí na celom svete vysídlených z oblastí chudoby, zatiaľ čo podvýživa a riziko úmrtia v dôsledku znečistenia ovzdušia sa znížili. Tieto úspechy nie sú ničím zázračným. Hrozí však, že dva globálne trendy spomalia tempo znižovania chudoby.

SkryťVypnúť reklamu

Prvou je nacionalistická opozícia voči voľnému obchodu. Zvyšujúci sa protekcionizmus ohrozuje hospodársky rast - a to aj v najchudobnejších krajinách sveta, ktoré by z otvoreného globálneho obchodného systému mali najväčší úžitok.

Napríklad uzavretím dlhodobého kola rokovaní z Dauhá v rámci svetového obchodu by sa do roku 2030 mohlo každoročne zbohatnúť o 11 biliónov dolárov ročne a vytiahnuť tak ďalších 145 miliónov ľudí z chudoby.

Voľný obchod má náklady a vlády by mali mínúť viac na podporu zraniteľného obyvateľstva v bohatých krajinách. Tieto náklady sú však výrazne vyvážené výhodami pre spotrebiteľov a výrobcov. Odpor voči voľnému obchodu je teda v rozpore s ekonomickými dôkazmi.

Je tu však ďalšia, pravdepodobne väčšia hrozba, pokiaľ ide o pokrok v znižovaní chudoby: vlády uprednosťňujú veľmi drahé kroky na zmiernenie zmeny klímy.

SkryťVypnúť reklamu

Nemecká vláda napríklad plánuje v priebehu štyroch rokov minúť 40 miliárd EUR (44 miliárd dolárov) pri znižovaní emisií oxidu uhličitého. Takéto opatrenie pravdepodobne zníži globálny nárast teploty o 0,00018 ° C za sto rokov - čo je nesmierne malý zisk za také obrovské náklady.

Naopak, výdavky v rovnakej výške na prevenciu tuberkulózy v rozvojových krajinách by mohli zachrániť viac ako desať miliónov životov.

Podobne aj vláda Nového Zélandu prisľúbila dosiahnuť čisté nulové emisie CO₂ do roku 2050. Vládou zadaná štúdia však zistila, že náklady na splnenie tohto cieľa by boli vyššie ako celý súčasný štátny rozpočet každý rok - a to je najlepšie - v scenári, ktorý predpokladá, že všetky kroky budú realizované čo najefektívnejšie.

Podobne, sľub Mexika znížiť svoje emisie do roku 2050 na polovicu bude pravdepodobne stáť 7 - 15% HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Plán Európskej únie znížiť emisie do roku 2050 najmenej o 80% by mohol mať za následok priemerné ročné náklady vo výške najmenej 1,4 bilióna dolárov.

V celosvetovom meradle je parížska dohoda o klíme z roku 2015 najdrahšou medzinárodnou dohodou v histórii, pretože jej cieľom je odstaviť celé ekonomiky od fosílnych palív, aj keď alternatívne zdroje energie, ako sú slnečné a veterné zdroje, zostávajú v mnohých kontextoch nekonkurencieschopné.

Výsledkom bude spomalenie hospodárskeho rastu, zvýšenie chudoby a prehĺbenie nerovnosti.

Nová štúdia naznačuje, že obrovské náklady na zníženie emisií podľa Parížskej dohody povedú k nárastu chudoby približne o 4%. A autori dôrazne varujú, že „prísne plány zmierňovania môžu spomaliť znižovanie chudoby v rozvojových krajinách.“

SkryťVypnúť reklamu

Toto zistenie je v súlade s ostatnými štúdiami o účinkoch opatrení v oblasti klímy na chudobu vrátane rozsiahleho výskumného projektu uskutočneného pre Medzivládny panel OSN pre zmenu podnebia (IPCC), ktorý mapuje päť alternatívnych globálnych budúcnosti.

Táto štúdia ukazuje, že ľudstvo - vrátane najchudobnejších ľudí na svete - bude mať oveľa lepšie možnosti v scenári „rozvoja fosílnych palív“ ako v prípade „udržateľného“ scenára sveta s nižšími emisiami CO2. A to platí aj po zohľadnení klimatických škôd.

Zatiaľ čo globálna nerovnosť sa v oboch scenároch dramaticky zníži, v scenári „fosílne palivo“ sa mierne zníži. V skutočnosti by „trvalo udržateľný“ svet mal do roku 2050 v priemere o 26 miliónov viac ľudí ročne chudobných ako bohatší a menej nerovný svet fosílnych palív.

SkryťVypnúť reklamu

Polarizačné kampane o zmene klímy vytvorili absurdne skreslený pohľad na budúcnosť a vedúci tvorcovia smerovania politiky prijímajú zlé rozhodnutia.

Vo svojej najnovšej hlavnej správe IPCC odhadoval, že ak svet neurobí nič, čo zastaví zmenu podnebia, bude tento dopad pravdepodobne zodpovedať zníženiu priemerných príjmov o 0,2 - 2% v roku 2070. Do tej doby sa príjmy pravdepodobne zvýšia o približne 300 - 500%.

Napriek tomu je veľa katastrofických vízií o zmene klímy. V dôsledku toho asi jedna tretina všetkých výdavkov na rozvoj v súčasnosti smeruje na projekty v oblasti zmeny klímy, podľa analýzy OECD asi 70% globálnej rozvojovej pomoci.

Tieto peniaze by sa dali oveľa lepšie minúť - nielen na prevenciu tuberkulózy, ale aj na imunizáciu, výživu dojčiat, zlepšenie prístupu k plánovanému rodičovstvu a mnoho ďalších rozvojových priorít.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho politiky znižujúce chudobu sú politikami v oblasti zmeny klímy. Dejiny presvedčivo ukazujú, že obohatenie a zraniteľnosť ľudí je jedným z najlepších spôsobov, ako posilniť odolnosť spoločností voči výzvam, ako sú klimatické hrozby.

Keď prírodné katastrofy, ako sú hurikány, zasiahnu zlú komunitu alebo krajinu, zabijú mnohých ľudí a spôsobia katastrofu. Zníženie emisií CO₂ v bohatom svete však nie je najlepším spôsobom, ako pomôcť.

Prvou prioritou by mali byť politické osobnosti, aby podporovali rozvoj, aby ľudia už nežili pod vlnitými strechami v chudobe. To nielen zlepší kvalitu života ľudí; výrazne zníži aj ľudské náklady na budúce hurikány.

Musíme bojovať proti zmene klímy efektívne a vo vhodnom rozsahu.

Najudržateľnejšou politikou by bolo dramatické zvýšenie výdavkov na výskum a vývoj, aby sa prostredníctvom inovácií znížili náklady na zelenú energiu pod náklady na fosílne palivá.

SkryťVypnúť reklamu

Za súčasného stavu však hrozí svetu veľké nebezpečenstvo, že vynaloží svoje zdroje na opatrenia v oblasti klímy, ktoré skôr škodia než pomáhajú najchudobnejším ľuďom.

Vlády by sa namiesto toho mali zamerať na opatrenia na podporu rastu, ako je liberalizácia obchodu, ktoré poskytujú cestu k zvýšeniu blahobytu a väčšej rovnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu