SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Premiér apeluje na očistenie sudcovského stavu

Pellegrini povedal, že je pripravený vo voľbách uchádzať sa o pozíciu predsedu vlády SR.

Premiér Peter Pellegrini.Premiér Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Sudcovia by mali byť podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) schopní "vypudiť" zo svojich radov "čierne ovce" a netolerovať ich. Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Premiér tiež apeluje na sudcov, aby sa v prípade podozrení na čas vzdali výkonu ich funkcie, kým sa neočistí ich meno. Doplnil, že samoregulačné mechanizmy v sudcovskom stave zlyhávajú.

"V prípade takýchto podozrení by možno bolo na mieste, aby sudcovia, ktorých sa takéto veci týkajú, pokiaľ sa neočistí ich meno, sa dobrovoľne na čas vzdali výkonu mandátu sudcu, respektíve si pozastavili činnosť bez toho, aby čakali, kým to urobí nejaké disciplinárne konanie," povedal premiér v súvislosti s podozreniami týkajúcimi sa bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti a sudkyne Moniky Jankovskej.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini pripomenul, že v slovenskej justícii je väčšina pracovitých, spravodlivých a morálne bezúhonných sudcov. "Ale vyskytujú sa aj takéto čierne ovce. Súdna moc a sami sudcovia by mali byť schopní vypudiť zo svojich radov čierne ovce a netolerovať ich," skonštatoval.

Za 26 rokov existencie samostatnej republiky bolo podľa premiéra zbavených funkcie len málo sudcov, preto sa takmer nikto z nich nebojí, že by mohol prísť o svoje istoty. "Cesta je, aby mnohí z nich prišli o svoj talár a boli tak výstrahou pre ostatných, aby si každý robil svoju robotu poriadne, za čo je platený," doplnil.

Čaputová nie je viazaná ničím

Prezidentka Zuzana Čaputová nie je podľa Pellegriniho ničím viazaná pri vymenovaní nových ústavných sudcov. Pri vymenovaní do akejkoľvek funkcie sa však podľa premiéra môžu brať do úvahy rôzne aspekty, napríklad aj počet získaných hlasov v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Reagoval tak na slová jeho straníckeho kolegu Juraja Blanára, ktorý nedávno takýto postup spomínal.

Pellegrini tiež povedal, že je pripravený vo voľbách uchádzať sa o pozíciu predsedu vlády SR.

„Pre mňa je dohoda o tom, že mám byť lídrom kandidátky, obrovskou výzvou a zodpovednosťou voči členom, podporovateľom, voličom a urobím všetko preto, aby strana Smer dosiahla čo najlepší výsledok, voľby vyhrala a uchádzala sa o zostavenie vlády,“ povedal.

Na kandidátke Smeru nebudú kontroverzné mená

Dodal, že vo vnútri strany vnímajú, ako sa mení spoločnosť, ale aj akým útokom strana čelí a je často nálepkovaná.

„Z tohto pohľadu veľmi zvažujeme, aký program predstavíme voličom a akí ľudia budú na popredných miestach našej kandidátky, aby tá predstavovala skupinu šikovných ľudí, ktorí majú čo ponúknuť a majú kompetenciu,“ prizvukoval.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho listina bude predstavovať značný koaličný potenciál strany a nemyslí si, že sa na nej budú vyskytovať mená, vzbudzujúce kontraverzie, medzi ktoré patrí aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu