SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Kongres SaS rozhodol o vylúčení Natálie Blahovej zo strany a schválil Sulíkovu kandidačnú listinu

Ľubomír Galko označil kandidačnú listinu za kandidátku deštrukcie a rozkladu strany. Demokratické jadro na nej chýba a sú na nej voľné miesta 3 a 10.

Podpredseda strany strany SaS Ľubomír Galko a predsedníčka poslaneckého klubu strany SaS Natália Blahová.Podpredseda strany strany SaS Ľubomír Galko a predsedníčka poslaneckého klubu strany SaS Natália Blahová. (Zdroj: SITA)

JASNÁ - Nominačný kongres strany Sloboda a Solidarita (SaS) schválil dnes v Jasnej kandidačnú listinu do budúcoročných parlamentných volieb predloženú predsedom Richardom Sulíkom.

Okrem neho predložili návrhy kandidačných listín aj ďalší štyria členovia strany, ktorí však počas rozpravy svoje návrhy stiahli. Spomedzi 119 prítomných delegátov Sulíkovu kandidačnú listinu podporilo 112.

Sulík je zároveň lídrom kandidátky, dvojkou je europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Na volebnej kandidátke definitívne budú chýbať súčasní poslanci Ľubomír Galko a Jozef Rajtár ako zástupcovia Demokratického jadra SaS.

Priebeh kongresu bol neverejný. Predseda strany Sulík to odôvodnil tým, že na kongrese sa budú preberať interné záležitosti a on nemá vo zvyku ich riešiť na verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na nominačný kongres dostalo pozvánku 217 delegátov, z ktorých do Jasnej neprišla asi štvrtina. Nechýbali však členovia Demokratického jadra SaS zoskupeného okolo poslancov Ľubomíra Galka a Jozefa Rajtára, ktorí sa na protest nezúčastnili septembrového kongresu vo Zvolene. Tí v Sulíkovom návrhu kandidačnej listiny chýbali.

Ako uviedol ešte pred nominačným kongresom šéf liberálov, v jeho návrhu budú len takí ľudia, za ktorých dá ruku do ohňa a ktorí prispejú k tomu, že poslanecký klub SaS bude po voľbách stabilný.

Okrem predsedu strany predložili svoje návrhy kandidačných listín aj ďalší štyria členovia strany O. Kvasnica, I. Lamoš, V. Sloboda a J. Štít. Všetci však počas rozpravy ku kandidačným listinám svoje návrhy stiahli.

„Nie je to príjemné, keď sa kandidačná listina schvaľuje na takomto veľkom fóre. Zastávam názor, že takú závažnú vec mala riešiť republiková rada, pretože lepšie sa vie dohodnúť trinásť členov, ktorí sú zástupcami kompletnej členskej základne," uviedla Natália Blahová.

Podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka šanca na nájdenie kompromisu pri zostavovaní kandidátky bola minimálna.

SkryťVypnúť reklamu

„My sme niekoľkokrát vyzývali na dohodu, je predsa nonsens, že Richard Sulík má na svojom návrhu kandidátky niekoľko voľných miest a dáva tam ľudí, ktorí nie sú ani členmi strany, ba si dovolím povedať, že ich ani nepozná. Na druhej strane pre takých ľudí, ako sú Rajtár, Kiššová či Blahová sa miesto nenašlo. Táto kandidátka je kandidátkou deštrukcie a rozkladu SaS," skonštatoval Galko.

Zároveň zdôraznil, že on a Jana Kiššová ako podpredsedovia SaS, Natália Blahová ako ešte stále predsedníčka poslaneckého klubu či poslanci Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka, nateraz ostávajú aj naďalej členmi strany.

„O svojich ďalších krokoch budeme informovať v najbližších dňoch,“ priblížil Galko.

Predseda strany Richard Sulík dnes skupinu okolo Ľubomíra Galka opätovne vyzval, aby stranu opustili.

Výsledok voľby oznámil Richard Sulík delegátom a krátko na to aj novinárom na tlačovej konferencii. Spomedzi 119 voličov Sulíkovu kandidačnú listinu podporilo 112.

SkryťVypnúť reklamu

„Garantujem stabilitu tejto kandidačnej listiny, máme na nej skvelých ľudí. Vnútorné nezhody považujem definitívne za uzavreté, nebudem sa k nim vracať a od pondelka sa ideme venovať volebnej kampani," vyhlásil Sulík.

Schválená kandidačná listina pre budúcoročné parlamentné voľby nie je kompletná, obsahuje 140 mien.

V prvej pätnástke sú Richard Sulík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Branislav Gröhling, Alojz Baránik, Jana Cigániková, Peter Cmorej, Karol Galek, Martin Klus, Juraj Droba, Jarmila Halgašová, Anna Zemanová, Peter Osuský a Ondrej Dostál.

Podľa Sulíka neobsadené nateraz zostali miesta číslo 3 a 10.

Jana Kiššová v tejto súvislosti zopakovala svoje slová, že do strany patria aj kľúčoví saskári ako sú Jozef Rajtár a Ľubomír Galko. "Ja na takejto kandidátke nemám miesto. Takto postavená kandidátka nie je vo verejnom záujme," podotkla.

SkryťVypnúť reklamu

Blahovú vylúčili

Predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Natália Blahová už nie je členkou strany. Rozhodli o tom dnes delegáti nominačného kongresu v Jasnej. Za vylúčenie hlasovalo 83 zo 112 delegátov.

Vylúčenie Natálie Blahovej zo strany Sloboda a Solidarita navrhol tri dni pred nominačným kongresom v Jasnej radový člen SaS Michal Sklienka z Dolného Kubína.

Ten zdôvodňoval svoj návrh tým, že Blahová podľa neho poškodzuje dobré meno strany, čím porušuje stranícke stanovy.

„Zdôvodnené to bolo tak, že v diskusii na mojom súkromnom profile som sa vyjadrila, že SaS je momentálne nebezpečná strana. Ak toto je dôvodom na vylúčenie, tak to je signifikantné k tomu, čo sa v strane deje. Je to jeden príspevok v diskusnom vlákne so 70 príspevkami, takže niekto ho tam zámerne vyhľadal. Predpokladám, že strane sa bude dýchať lepšie, keď bude v republikovej rade väčšina povoľná predsedovým návrhom," skonštatovala Blahová.

SkryťVypnúť reklamu

Vetu, pre ktorú vznikol návrh na jej vylúčenie, vysvetlila nasledovne:

„Ak je moc sústredená u jedného človeka, ktorý má takéto autokratické sklony, nie je bezpečné tej strane dôverovať. Čokoľvek, čo je závislé na jednom človeku, nie je podľa mňa bezpečné."

Pôvodne sa malo o Blahovej vylúčení rozhodovať až po oznámení schválenia návrhu kandidačnej listiny do parlamentných volieb.

Nakoniec delegáti kongresu rozhodovali o kandidátke aj straníckom osude Blahovej naraz v tajnom hlasovaní. Zo 112 delegátov sa za vylúčenie vyslovilo 83.

"Prišli sme na tento kongres len s malou nádejou, že sa podarí návrat k zdravému rozumu. Rozpory sú totiž veľké, emócie vybičované," skonštatovala Blahová s tým, že väčšina delegátov rozhodla o tom, že chce pokračovať s predsedom SaS Richardom Sulíkom a bez členov platformy.

SkryťVypnúť reklamu

Sulík podľa Blahovej vyhnal zo strany aj tých, ktorí ju budovali, a to len preto, že odmietli mlčať o jeho chybách. "Je to typická zbabelosť politika, ktorý si nedokáže udržať v strane prirodzenú autoritu, musí si ju vynucovať intrigami, mimoriadnymi kongresmi, vydieraním a nakoniec likvidáciou svojich oponentov," skonštatovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu