SME
Utorok, 26. máj, 2020 | Meniny má DušanKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Úplná devalvácia hodnôt a morálny gýč, hovorí kňaz Halík o angažovaní vlády na Gottovom pohrebe

V tomto pokuse o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu ide aj o politicky účelovú interpretáciu našich moderných dejín, myslí si český katolícky kňaz.

Tomáš Halík.Tomáš Halík. (Zdroj: MAFRA/ Michal Šváček)

PRAHA - Český katolícky kňaz Tomáš Halík ostro kritizoval zámer štátu podieľať sa na usporiadaní pohrebu Karla Gotta. Hovoril o "úplnej devalvácii hodnôt a morálnom gýči", píše server aktualne.cz.

Podľa neho stojí pred morálnou skúškou aj cirkev, ak bude vystavená žiadosti štátu, aby prepožičala pre smútočný ceremoniál katedrálu sv. Víta, ako spomenul premiér Andrej Babiš. Ten medzitým upresnil, že by to nebol klasický štátny pohreb.

"Prejaviť úctu k umeleckému talentu zosnulého je jedna vec, šialený a nevkusný nápad s národným pohrebom v katedrále vec druhá," uviedol Halík vo vyhlásení, ktoré má denník Aktuálně.cz k dispozícii.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V ňom sa uvádza, že sa nedá opomenúť Gottova normalizačná minulosť.

"V tomto pokuse o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu ide nielen o prejav úplnej devalvácii hodnôt a morálny gýč, ale aj o politicky účelovú interpretáciu našich moderných dejín a tiež o ďalší pokus zatiahnuť náboženské a cirkevné symboly do politiky zemanovsko-babišovského populizmu," kritizuje Halík.

Usporiadanie štátneho pohrebu pre Karla Gotta by považoval za prejav hrubej neúcty nielen voči hrdinom disentu a "skutočným tvorivým umelcom", ale aj voči veľkému množstvu občanov, ktorí sa pred komunistickou mocou nesklonili.

Do zahraničia by tak podľa neho Česko vyslalo tragikomické posolstvo o súčasných národných hodnotách, národnom sebapochopení a národnej sebaúcte.

Skryť Vypnúť reklamu

Karel Gott bude pochovaný so štátnymi poctami. Verejnosť sa bude môcť rozlúčiť so spevákom v piatok 11. októbra od 8. do 22. hodiny v Paláci Žofín na pražskom Slovanskom ostrove. O deň neskôr sa bude konať zádušná omša pre pozvaných hostí a odslúži ju kardinál Dominik Duka v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha na Pražskom hrade, informoval server idnes.cz.

Súvisiaci článok Ľudia sa rozlúčia s Gottom 11. októbra na Žofíne, omša bude o deň neskôr vo svätom Vítovi - www.konzervativnyweb.sk

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Gröhling potvrdil, že sa bude analyzovať celá sieť materských škôl

Podotkol, že zákon nebol dobre pripravený. "Termín január 2021 nie je možné stihnúť, pretože samosprávy nebudú mať čas a ani finančné prostriedky na to, aby dobudovali potrebné kapacity v materských školách."

Materské školy
Európska únia

Vo Francúzsku sa po prvý raz stala starostkou transrodová žena

Podľa spoluzakladateľky francúzskej Národnej transrodovej asociácie tieto voľby ukázali, že "naši občania sú čoraz progresívnejší" a volia "hodnotu jednotlivcov bez ohľadu na ich rodovú identitu".

Na archívnej snímke je francúzska vlajka a uprostred v pozadí Eiffelova veža v Paríži. Ilustračná fotografia.
Slovensko

Štát uvoľňuje epidemiologické opatrenia vo verejnom stravovaní a na hraniciach

Od stredy budú povolené aj podujatia v reštauráciách po 22. hodine, ako sú svadby či oslavy. Od 3. júna sa otvoria aj vnútorné a vonkajšie športoviská.

Premiér Igor Matovič.
Názory

Koronavírus: Domáce väzenie pre Európanov, amnestie pre ilegálnych imigrantov

Kým Európa zažíva bezprecedentný hospodársky šok a desiatky miliónov Európanov prišli o živobytie, ilegálnym migrantom je v Európe automaticky poskytované bezplatné bývanie a bezplatná zdravotná starostlivosť.