SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Úplná devalvácia hodnôt a morálny gýč, hovorí kňaz Halík o angažovaní vlády na Gottovom pohrebe

V tomto pokuse o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu ide aj o politicky účelovú interpretáciu našich moderných dejín, myslí si český katolícky kňaz.

Tomáš Halík. Český kňaz, teológ, filozof a religionista.Tomáš Halík. Český kňaz, teológ, filozof a religionista. (Zdroj: MAFRA/ Michal Šváček)

PRAHA - Český katolícky kňaz Tomáš Halík ostro kritizoval zámer štátu podieľať sa na usporiadaní pohrebu Karla Gotta. Hovoril o "úplnej devalvácii hodnôt a morálnom gýči", píše server aktualne.cz.

Podľa neho stojí pred morálnou skúškou aj cirkev, ak bude vystavená žiadosti štátu, aby prepožičala pre smútočný ceremoniál katedrálu sv. Víta, ako spomenul premiér Andrej Babiš. Ten medzitým upresnil, že by to nebol klasický štátny pohreb.

"Prejaviť úctu k umeleckému talentu zosnulého je jedna vec, šialený a nevkusný nápad s národným pohrebom v katedrále vec druhá," uviedol Halík vo vyhlásení, ktoré má denník Aktuálně.cz k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V ňom sa uvádza, že sa nedá opomenúť Gottova normalizačná minulosť.

"V tomto pokuse o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu ide nielen o prejav úplnej devalvácii hodnôt a morálny gýč, ale aj o politicky účelovú interpretáciu našich moderných dejín a tiež o ďalší pokus zatiahnuť náboženské a cirkevné symboly do politiky zemanovsko-babišovského populizmu," kritizuje Halík.

Usporiadanie štátneho pohrebu pre Karla Gotta by považoval za prejav hrubej neúcty nielen voči hrdinom disentu a "skutočným tvorivým umelcom", ale aj voči veľkému množstvu občanov, ktorí sa pred komunistickou mocou nesklonili.

Do zahraničia by tak podľa neho Česko vyslalo tragikomické posolstvo o súčasných národných hodnotách, národnom sebapochopení a národnej sebaúcte.

SkryťVypnúť reklamu

Karel Gott bude pochovaný so štátnymi poctami. Verejnosť sa bude môcť rozlúčiť so spevákom v piatok 11. októbra od 8. do 22. hodiny v Paláci Žofín na pražskom Slovanskom ostrove. O deň neskôr sa bude konať zádušná omša pre pozvaných hostí a odslúži ju kardinál Dominik Duka v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha na Pražskom hrade, informoval server idnes.cz.

Súvisiaci článok Ľudia sa rozlúčia s Gottom 11. októbra na Žofíne, omša bude o deň neskôr vo svätom Vítovi - www.konzervativnyweb.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu