SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
NÁZORY

Úplná devalvácia hodnôt a morálny gýč, hovorí kňaz Halík o angažovaní vlády na Gottovom pohrebe

V tomto pokuse o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu ide aj o politicky účelovú interpretáciu našich moderných dejín, myslí si český katolícky kňaz.

Tomáš Halík.Tomáš Halík.(Zdroj: MAFRA/ Michal Šváček)

PRAHA - Český katolícky kňaz Tomáš Halík ostro kritizoval zámer štátu podieľať sa na usporiadaní pohrebu Karla Gotta. Hovoril o "úplnej devalvácii hodnôt a morálnom gýči", píše server aktualne.cz.

Podľa neho stojí pred morálnou skúškou aj cirkev, ak bude vystavená žiadosti štátu, aby prepožičala pre smútočný ceremoniál katedrálu sv. Víta, ako spomenul premiér Andrej Babiš. Ten medzitým upresnil, že by to nebol klasický štátny pohreb.

"Prejaviť úctu k umeleckému talentu zosnulého je jedna vec, šialený a nevkusný nápad s národným pohrebom v katedrále vec druhá," uviedol Halík vo vyhlásení, ktoré má denník Aktuálně.cz k dispozícii.

Článok pokračuje pod video reklamou

V ňom sa uvádza, že sa nedá opomenúť Gottova normalizačná minulosť.

"V tomto pokuse o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu ide nielen o prejav úplnej devalvácii hodnôt a morálny gýč, ale aj o politicky účelovú interpretáciu našich moderných dejín a tiež o ďalší pokus zatiahnuť náboženské a cirkevné symboly do politiky zemanovsko-babišovského populizmu," kritizuje Halík.

Usporiadanie štátneho pohrebu pre Karla Gotta by považoval za prejav hrubej neúcty nielen voči hrdinom disentu a "skutočným tvorivým umelcom", ale aj voči veľkému množstvu občanov, ktorí sa pred komunistickou mocou nesklonili.

Do zahraničia by tak podľa neho Česko vyslalo tragikomické posolstvo o súčasných národných hodnotách, národnom sebapochopení a národnej sebaúcte.

Karel Gott bude pochovaný so štátnymi poctami. Verejnosť sa bude môcť rozlúčiť so spevákom v piatok 11. októbra od 8. do 22. hodiny v Paláci Žofín na pražskom Slovanskom ostrove. O deň neskôr sa bude konať zádušná omša pre pozvaných hostí a odslúži ju kardinál Dominik Duka v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtecha na Pražskom hrade, informoval server idnes.cz.

Súvisiaci článok Ľudia sa rozlúčia s Gottom 11. októbra na Žofíne, omša bude o deň neskôr vo svätom Vítovi - www.konzervativnyweb.sk

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Kiska odmietol ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu

Kiska koalíciu PS/Spolu informoval, že navrhne stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban.
Slovensko

Lindtner končí ako predseda okresného súdu, potvrdil Gál

Lindtner potvrdil svoje stanovisko, že nesie plnú zodpovednosť za to, že ako predseda súdu stratil dôveru kolegýň.

David Lindtner.
Ilustračné foto
Slovensko

Penta sa ohradila voči vyjadreniam bývalého vyšetrovateľa Kyselicu o 300 miliónoch korún

Kyselica v televízii povedal, že vyšetrovatelia zdokumentovali finančné toky medzi Jirkom Malchárkom a Pentou.

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.