SME
Piatok, 24. január, 2020 | Meniny má Timotej
NÁZORY

Dobre to urobili, komentoval útočník z Paríža vyvraždenie redakcie Charlie Hebdo

Na sociálnych sieťach zdieľal video s kázaním a dopísal k nemu: "To, na čom záleží, je zomrieť pre islam."

Budú sa francúzski policajti cítiť bezpečne?Budú sa francúzski policajti cítiť bezpečne?(Zdroj: SITA/AP)

Spôsob, akým sa dozvedáme nové detaily o prípade policajného IT administrátora, ktorý zabil štyri svojich kolegov v Paríži, pripomína krájanie šunky. Alebo sójovej salámy, podľa toho, čomu dávate prednosť, píše komentátor Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Nemyslím si, že je to úmysel; ono to tak pri vyšetrovaní býva, že spočiatku nikto nič poriadne nevie. (Ale tie tvrdenia o psychických problémoch by si snáď v redakciách mohli odpustiť, začína to pôsobiť trochu divne.)

Článok pokračuje pod video reklamou

Posledné plátky poznatkov, ktoré nám prináša Die Welt, avšak naznačujú, že "nikto nič nevie" mohlo byť systémovým zlyhaním, pretože sa hromadia informácie, podľa ktorých vlastne budúceho páchateľa mali dávno identifikovať ako problémový prípad.

Pritom minister vnútra Christophe Castanera uisťoval novinárov, že to presne tak nebolo a že páchateľ neprejavil sebemenšiu odchýlku od normálneho správania. Tu je video s jeho vyhlásením od France 24.

Načítavám video...

Čo teda tvrdí vo svojom článku Die Welt:

Po atentáte na redakciu časopisu Charlie Hebdo povedal vraj Harpon svojmu kolegovi "Dobre to urobili".

Na sociálnych sieťach zdieľal video s kázaním a dopísal k nemu: "To, na čom záleží, je zomrieť pre islam."

Podľa vrchného vyšetrovateľa Jeana-Françoisa Ricarda udržoval kontakt s domnelými (?) salafistami.

Analýza dát z jeho mobilného telefónu ukázala na to, že bol v styku s extrémistickým imámom mešity v mieste svojho bydliska.

Francúzsky denník Le Parisien tvrdí, že na niektorých policajtov mal byť zo strany nadriadených vyvíjaný nátlak, aby o svojich podozreniach voči Harponovi nehovorili.

K tej poslednej položke. Našiel som na Parisiene rozhovor s predstaviteľom francúzskych policajných odborov Jean-Paul Megreom. K veci radikalizácie hovorí, že polícia má podozrenie na pár desiatok zradikalizovaných ľudí vo svojich radoch, ale kým nič neurobia, maximálne ich presunú na menej dôležité miesta.

"S'il n'y a pas de trestný čin podľa, une radicalisation n'est pas une cause de Revocation, donc l'administration est bloquée. Elle a aussi Peur d'être taxe de racisme, d'islamophobie. "

"Kým sa nestane zločin, radikalizácia nie je dôvodom pre odvolanie (zrejme bezpečnostnej previerky, pozn. MK), administratíva je zablokovaná. Tiež sa boja obvinenia z rasizmu a islamofóbie: " Jean-Paul Mégret.

To znie o dosť inak ako ministrovo tvrdenie o "rane z čistého neba" a úprimne mi to príde pravdepodobnejšie. Málokto je taká povaha, aby dokázal nosiť koženú masku neutrality po 100% času, zatiaľ čo sa chystá k hromadnej vražde.

No, sú zriadené hneď dve vyšetrujúce komisie, tak uvidíme, čo zistia. Keby sa tieto informácie potvrdili, bol by to solídny škandál.

Hlavný problém spočíva v tom, že Harpon bol zamestnaný na veľmi citlivom mieste a teda mal byť pod dôkladným dohľadom, aspoň teoreticky; skutočne tiež dostal najvyšší stupeň bezpečnostnej previerky.

Vo svojej práci mal Harpon podľa Weltu prístup k viac ako tisícke počítačov, vrátane tých, ktoré patrili vyšetrovateľom pracujúcim v utajení. A tiež k databázam.

"Mal v rukách súkromnej adresy úplne všetkých policajtov," povedal novinárom jeden z jeho kolegov, ktorý nechcel byť menovaný.

Koľko z týchto dát odovzdal svojim radikálnym bratom? To bude veľmi ťažké zistiť. Ale pre tento typ údajov by sa nepochybne našli dobrí zákazníci aj mimo teroristické kruhy - napríklad rôzne mafie a iné zločinecké syndikáty.

Welt na záver pripomína prípad teroristického útoku v Magnanville (2016), keď útočník vtrhol do domu manželov-policajtov a zabil ich oboch pred očami ich trojročného dieťaťa. Zrejme sa pritom riadil príkazom šéfa Islamského štátu Abú Bakra al-Bagdádího, ktorý v rámci ramadánu nariadil zabíjať protivníkov aj s rodinami v ich domovoch.

Ťažko na túto situáciu nemyslieť, ak ste teraz francúzskym policajtom a viete, že ochranu vašej adresy mal na starosti istý pán Harpon. Keby išlo len o prelomené heslá, tá si zmeníte raz-dva, ale presťahovať pár desiatok tisíc ľudí do nových bytov a domov, to nejde. Budú s tým musieť nejako žiť.

Doparoma, ja naozaj nechcem, aby sa Krvavé levandule stali realitou. Ale s týmto druhom nekompetentnosti na miestach, kde ide o citlivé dáta celého štátu, sa to jednoducho nedá vylúčiť.

Nie každý Infiltrátor na seba nakoniec upozorní tým, že vezme nôž a vydá sa na cestu do sľúbeného raja.

Najčítanejšie články

Téma: Názory


Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Nemecký prezident v Izraeli: Stojím tu obťažkaný vinou za 50 miliónov obetí

Netanjahu požadoval zaujatie rozhodného postoja voči najantisemitskejšiemu režimu sveta, Iránu.

Štátnici v priebehu fóra o holokauste.
Slovensko

Na vstup do parlamentu treba päť percent, koalície ich potrebujú viac

Päť percent stačí aj vtedy, ak sa na jednej kandidačnej listine spojí viacero strán, ale nekandidujú ako koalícia.

Ilustračné foto
Zahraničie

Greta nech rozdáva rady až po tom, ako vyštuduje ekonómiu, povedal americký minister financií

Pre ľudí, ktorí volajú po tom, aby sa prestali používať fosílne palivá, mám odkaz: sú tu závažné ekonomické prekážky týkajúce sa pracovných miest," zdôraznil.

Budúci minister financií Mnuchin tvrdí, že daňové úľavy pre bohatých nechystá.
Ekonomika

Zložitá situácia automobilového priemyslu sa začína dotýkať aj Slovenska, Volkswagen odvolal zmeny v časti výroby

Automobilka podľa vlastných vyjadrení produkuje vozidlá na základe výrobného plánu, ktorý sa priebežne aktualizuje a je potrebné naň flexibilne reagovať.

Ilustračné foto