SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Dobre to urobili, komentoval útočník z Paríža vyvraždenie redakcie Charlie Hebdo

Na sociálnych sieťach zdieľal video s kázaním a dopísal k nemu: "To, na čom záleží, je zomrieť pre islam."

Budú sa francúzski policajti cítiť bezpečne?Budú sa francúzski policajti cítiť bezpečne? (Zdroj: SITA/AP)

Spôsob, akým sa dozvedáme nové detaily o prípade policajného IT administrátora, ktorý zabil štyri svojich kolegov v Paríži, pripomína krájanie šunky. Alebo sójovej salámy, podľa toho, čomu dávate prednosť, píše komentátor Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Nemyslím si, že je to úmysel; ono to tak pri vyšetrovaní býva, že spočiatku nikto nič poriadne nevie. (Ale tie tvrdenia o psychických problémoch by si snáď v redakciách mohli odpustiť, začína to pôsobiť trochu divne.)

Skryť Vypnúť reklamu

Posledné plátky poznatkov, ktoré nám prináša Die Welt, avšak naznačujú, že "nikto nič nevie" mohlo byť systémovým zlyhaním, pretože sa hromadia informácie, podľa ktorých vlastne budúceho páchateľa mali dávno identifikovať ako problémový prípad.

Pritom minister vnútra Christophe Castanera uisťoval novinárov, že to presne tak nebolo a že páchateľ neprejavil sebemenšiu odchýlku od normálneho správania. Tu je video s jeho vyhlásením od France 24.

Načítavam video...

Čo teda tvrdí vo svojom článku Die Welt:

Po atentáte na redakciu časopisu Charlie Hebdo povedal vraj Harpon svojmu kolegovi "Dobre to urobili".

Na sociálnych sieťach zdieľal video s kázaním a dopísal k nemu: "To, na čom záleží, je zomrieť pre islam."

Podľa vrchného vyšetrovateľa Jeana-Françoisa Ricarda udržoval kontakt s domnelými (?) salafistami.

Skryť Vypnúť reklamu

Analýza dát z jeho mobilného telefónu ukázala na to, že bol v styku s extrémistickým imámom mešity v mieste svojho bydliska.

Francúzsky denník Le Parisien tvrdí, že na niektorých policajtov mal byť zo strany nadriadených vyvíjaný nátlak, aby o svojich podozreniach voči Harponovi nehovorili.

K tej poslednej položke. Našiel som na Parisiene rozhovor s predstaviteľom francúzskych policajných odborov Jean-Paul Megreom. K veci radikalizácie hovorí, že polícia má podozrenie na pár desiatok zradikalizovaných ľudí vo svojich radoch, ale kým nič neurobia, maximálne ich presunú na menej dôležité miesta.

"S'il n'y a pas de trestný čin podľa, une radicalisation n'est pas une cause de Revocation, donc l'administration est bloquée. Elle a aussi Peur d'être taxe de racisme, d'islamophobie. "

Skryť Vypnúť reklamu

"Kým sa nestane zločin, radikalizácia nie je dôvodom pre odvolanie (zrejme bezpečnostnej previerky, pozn. MK), administratíva je zablokovaná. Tiež sa boja obvinenia z rasizmu a islamofóbie: " Jean-Paul Mégret.

To znie o dosť inak ako ministrovo tvrdenie o "rane z čistého neba" a úprimne mi to príde pravdepodobnejšie. Málokto je taká povaha, aby dokázal nosiť koženú masku neutrality po 100% času, zatiaľ čo sa chystá k hromadnej vražde.

No, sú zriadené hneď dve vyšetrujúce komisie, tak uvidíme, čo zistia. Keby sa tieto informácie potvrdili, bol by to solídny škandál.

Hlavný problém spočíva v tom, že Harpon bol zamestnaný na veľmi citlivom mieste a teda mal byť pod dôkladným dohľadom, aspoň teoreticky; skutočne tiež dostal najvyšší stupeň bezpečnostnej previerky.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo svojej práci mal Harpon podľa Weltu prístup k viac ako tisícke počítačov, vrátane tých, ktoré patrili vyšetrovateľom pracujúcim v utajení. A tiež k databázam.

"Mal v rukách súkromnej adresy úplne všetkých policajtov," povedal novinárom jeden z jeho kolegov, ktorý nechcel byť menovaný.

Koľko z týchto dát odovzdal svojim radikálnym bratom? To bude veľmi ťažké zistiť. Ale pre tento typ údajov by sa nepochybne našli dobrí zákazníci aj mimo teroristické kruhy - napríklad rôzne mafie a iné zločinecké syndikáty.

Welt na záver pripomína prípad teroristického útoku v Magnanville (2016), keď útočník vtrhol do domu manželov-policajtov a zabil ich oboch pred očami ich trojročného dieťaťa. Zrejme sa pritom riadil príkazom šéfa Islamského štátu Abú Bakra al-Bagdádího, ktorý v rámci ramadánu nariadil zabíjať protivníkov aj s rodinami v ich domovoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Ťažko na túto situáciu nemyslieť, ak ste teraz francúzskym policajtom a viete, že ochranu vašej adresy mal na starosti istý pán Harpon. Keby išlo len o prelomené heslá, tá si zmeníte raz-dva, ale presťahovať pár desiatok tisíc ľudí do nových bytov a domov, to nejde. Budú s tým musieť nejako žiť.

Doparoma, ja naozaj nechcem, aby sa Krvavé levandule stali realitou. Ale s týmto druhom nekompetentnosti na miestach, kde ide o citlivé dáta celého štátu, sa to jednoducho nedá vylúčiť.

Nie každý Infiltrátor na seba nakoniec upozorní tým, že vezme nôž a vydá sa na cestu do sľúbeného raja.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Expremiér Malajzie: Moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov

"Pretože ste obvinili všetkých moslimov a náboženstvo moslimov z toho, čo urobil jeden nahnevaný človek, majú moslimovia právo potrestať Francúzov," dodal malajzijský expremiér.

Mohamad bol s vekom 94 rokov najstarším lídrom krajiny na svete.
Európska únia

Veriacich v Nice mal podrezať 21-ročný Tunisan, ktorý v septembri priplával na Lampedusu

Na ostrov priplávajú lode nelegálnych migrantov neustále, mnohokrát ich privážajú samotné mimovládne organizácie. Podrezaný kostolník mal manželku a dve dcéry.

Chrám, v ktorom Tunisan zabil troch ľudí.
Slovensko

Zdravotníci, ktorí budú ochotní testovať celý víkend, dostanú podľa Matoviča príplatok 500 eur

Niektorí ľudia sa podľa premiéra snažia plošné testovanie sabotovať. Chce ich motivovať peniazmi.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.
Názory

Markéta Šichtařová: Opatrenia fungovať nebudú

Krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú.

Ilustračné.