SME
Utorok, 26. máj, 2020 | Meniny má DušanKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nemeckí neonacisti sú po zuby ozbrojení, polícia sa obáva útokov

"Neonacistické skupiny sa pripravujú na začatie nových militantných útokov na menšiny, politických oponentov a zástupcov štátu. Ich cieľom je zastrašiť spoločnosť a vysídliť určité skupiny ľudí," opisuje expert na pravicový extrémizmus.

Policajná páska pred domom komunálneho politika Waltera Lübckeho z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckom Wolfhagene.Policajná páska pred domom komunálneho politika Waltera Lübckeho z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckom Wolfhagene. (Zdroj: TASR/AP)


Nemecká polícia vlani zabavila pravicovým extrémistom o šesťdesiat percent viac zbraní ako v predchádzajúcom roku, čo dokazuje zvyšujúce sa počty pravicových radikálov v krajine, píše server idnes.cz.

Podľa expertov sa nemeckí neonacisti masívne ozbrojujú a môžu plánovať útoky proti minoritám alebo vláde. Ich úmyslom môže byť tiež rozpútanie občianskej vojny.

Odborníci na pravicový extrémizmus podľa stanice Deutsche Welle varujú pred masívnym ozbrojovaním nemeckých neonacistických skupín. Polícia vlani zabavila krajnej pravici 1 091 zbraní, zatiaľ čo rok predtým to bolo 676 zbraní.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem pištolí alebo pušiek polícia zabavila stúpencom radikálnej pravice tiež výbušniny, rozbušky, nože, obušky, rôzne projektily alebo repliky strelných zbraní.

Podľa nemeckej vlády sa vlani v krajine odohralo 563 pravicovo motivovaných zločinov zahŕňajúcich použitie zbrane.

Podľa experta na pravicový extrémizmus Matthiasa Quenta z Inštitútu pre demokraciu a občiansku spoločnosť je nárast zhabaných zbraní strašný a alarmujúci. Upozorňuje, že nemecká radikálna pravicová scéna sa v súčasnosti nielen masívne ozbrojuje, ale aj prezbrojuje svoj arzenál.

"Neonacistické skupiny sa pripravujú na začatie nových militantných útokov na menšiny, politických oponentov a zástupcov štátu. Ich cieľom je zastrašiť spoločnosť a vysídliť určité skupiny ľudí. Niektoré časti krajne pravicovej scény si dokonca prajú rozpútať občiansku vojnu," opisuje Quent.

Skryť Vypnúť reklamu

Septembrová správa nemeckého ministerstva vnútra uviedla, že úrady len v prvej polovici tohto roka zaregistrovali 8 605 trestných činov spojených s pravicovým extrémizmom. Počet násilných trestných činov spáchaných známymi pravicovými extrémistami vzrástol oproti vlaňajšku o 3,2 percenta na 1088.

Podľa nemeckej vnútorný spravodajské služby je v krajine v súčasnosti okolo 24-tisíc krajne pravicových extrémistov. Približne 13-tisíc z nich je podľa kontrarozviedky motivovaných násilím.

Nemecká polícia uviedla, že najčastejším cieľom krajne pravicového násilia sú utečenci a žiadatelia o azyl. V prvej polovici roka zaregistrovala celkom 609 útokov na novo prichádzajúcich do krajiny.

Nemecká krajne pravicová scéna je pod drobnohľadom od júna, a to v súvislosti s vraždou politika Waltera Lübckeho, ktorého kvôli jeho prouprchlickým postojom zastrelil pravicový extrémista Stephan E.

Skryť Vypnúť reklamu

Kriminálna polícia na začiatku septembra oznámila, že plánuje zmenu svojich štruktúr, aby posilnila boj proti krajne pravicovým skupinám a zločinom z nenávisti.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Vo Francúzsku sa po prvý raz stala starostkou transrodová žena

Podľa spoluzakladateľky francúzskej Národnej transrodovej asociácie tieto voľby ukázali, že "naši občania sú čoraz progresívnejší" a volia "hodnotu jednotlivcov bez ohľadu na ich rodovú identitu".

Na archívnej snímke je francúzska vlajka a uprostred v pozadí Eiffelova veža v Paríži. Ilustračná fotografia.
Slovensko

Štát uvoľňuje epidemiologické opatrenia vo verejnom stravovaní a na hraniciach

Od stredy budú povolené aj podujatia v reštauráciách po 22. hodine, ako sú svadby či oslavy. Od 3. júna sa otvoria aj vnútorné a vonkajšie športoviská.

Premiér Igor Matovič.
Názory

Koronavírus: Domáce väzenie pre Európanov, amnestie pre ilegálnych imigrantov

Kým Európa zažíva bezprecedentný hospodársky šok a desiatky miliónov Európanov prišli o živobytie, ilegálnym migrantom je v Európe automaticky poskytované bezplatné bývanie a bezplatná zdravotná starostlivosť.

Slovensko

Úspešná budúcnosť čaká len tie národy, ktoré sa vedia vysporiadať aj s temnými kapitolami svojej minulosti, hovorí Kollár

Predseda Národnej rady dnes spolu s predstaviteľmi Gréckokatolíckej cirkvi odhalil v Leopoldove pamätnú tabuľu biskupovi blahoslavenému P. P. Gojdičovi.

Podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igor Rintel, predseda Národnej rady Boris Kollár a prešovský arcibiskup Ján Babjak.