SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
EURÓPSKA ÚNIA

Nemeckí neonacisti sú po zuby ozbrojení, polícia sa obáva útokov

"Neonacistické skupiny sa pripravujú na začatie nových militantných útokov na menšiny, politických oponentov a zástupcov štátu. Ich cieľom je zastrašiť spoločnosť a vysídliť určité skupiny ľudí," opisuje expert na pravicový extrémizmus.

Policajná páska pred domom komunálneho politika Waltera Lübckeho z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckom Wolfhagene.Policajná páska pred domom komunálneho politika Waltera Lübckeho z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckom Wolfhagene.(Zdroj: TASR/AP)


Nemecká polícia vlani zabavila pravicovým extrémistom o šesťdesiat percent viac zbraní ako v predchádzajúcom roku, čo dokazuje zvyšujúce sa počty pravicových radikálov v krajine, píše server idnes.cz.

Podľa expertov sa nemeckí neonacisti masívne ozbrojujú a môžu plánovať útoky proti minoritám alebo vláde. Ich úmyslom môže byť tiež rozpútanie občianskej vojny.

Odborníci na pravicový extrémizmus podľa stanice Deutsche Welle varujú pred masívnym ozbrojovaním nemeckých neonacistických skupín. Polícia vlani zabavila krajnej pravici 1 091 zbraní, zatiaľ čo rok predtým to bolo 676 zbraní.

Okrem pištolí alebo pušiek polícia zabavila stúpencom radikálnej pravice tiež výbušniny, rozbušky, nože, obušky, rôzne projektily alebo repliky strelných zbraní.

Podľa nemeckej vlády sa vlani v krajine odohralo 563 pravicovo motivovaných zločinov zahŕňajúcich použitie zbrane.

Podľa experta na pravicový extrémizmus Matthiasa Quenta z Inštitútu pre demokraciu a občiansku spoločnosť je nárast zhabaných zbraní strašný a alarmujúci. Upozorňuje, že nemecká radikálna pravicová scéna sa v súčasnosti nielen masívne ozbrojuje, ale aj prezbrojuje svoj arzenál.

"Neonacistické skupiny sa pripravujú na začatie nových militantných útokov na menšiny, politických oponentov a zástupcov štátu. Ich cieľom je zastrašiť spoločnosť a vysídliť určité skupiny ľudí. Niektoré časti krajne pravicovej scény si dokonca prajú rozpútať občiansku vojnu," opisuje Quent.

Septembrová správa nemeckého ministerstva vnútra uviedla, že úrady len v prvej polovici tohto roka zaregistrovali 8 605 trestných činov spojených s pravicovým extrémizmom. Počet násilných trestných činov spáchaných známymi pravicovými extrémistami vzrástol oproti vlaňajšku o 3,2 percenta na 1088.

Podľa nemeckej vnútorný spravodajské služby je v krajine v súčasnosti okolo 24-tisíc krajne pravicových extrémistov. Približne 13-tisíc z nich je podľa kontrarozviedky motivovaných násilím.

Nemecká polícia uviedla, že najčastejším cieľom krajne pravicového násilia sú utečenci a žiadatelia o azyl. V prvej polovici roka zaregistrovala celkom 609 útokov na novo prichádzajúcich do krajiny.

Nemecká krajne pravicová scéna je pod drobnohľadom od júna, a to v súvislosti s vraždou politika Waltera Lübckeho, ktorého kvôli jeho prouprchlickým postojom zastrelil pravicový extrémista Stephan E.

Kriminálna polícia na začiatku septembra oznámila, že plánuje zmenu svojich štruktúr, aby posilnila boj proti krajne pravicovým skupinám a zločinom z nenávisti.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Kiska odmietol ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu

Kiska koalíciu PS/Spolu informoval, že navrhne stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban.
Slovensko

Lindtner končí ako predseda okresného súdu, potvrdil Gál

Lindtner potvrdil svoje stanovisko, že nesie plnú zodpovednosť za to, že ako predseda súdu stratil dôveru kolegýň.

David Lindtner.
Ilustračné foto
Slovensko

Penta sa ohradila voči vyjadreniam bývalého vyšetrovateľa Kyselicu o 300 miliónoch korún

Kyselica v televízii povedal, že vyšetrovatelia zdokumentovali finančné toky medzi Jirkom Malchárkom a Pentou.

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.