SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Nemeckí neonacisti sú po zuby ozbrojení, polícia sa obáva útokov

"Neonacistické skupiny sa pripravujú na začatie nových militantných útokov na menšiny, politických oponentov a zástupcov štátu. Ich cieľom je zastrašiť spoločnosť a vysídliť určité skupiny ľudí," opisuje expert na pravicový extrémizmus.

Policajná páska pred domom komunálneho politika Waltera Lübckeho z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckom Wolfhagene.Policajná páska pred domom komunálneho politika Waltera Lübckeho z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckom Wolfhagene. (Zdroj: TASR/AP)


Nemecká polícia vlani zabavila pravicovým extrémistom o šesťdesiat percent viac zbraní ako v predchádzajúcom roku, čo dokazuje zvyšujúce sa počty pravicových radikálov v krajine, píše server idnes.cz.

Podľa expertov sa nemeckí neonacisti masívne ozbrojujú a môžu plánovať útoky proti minoritám alebo vláde. Ich úmyslom môže byť tiež rozpútanie občianskej vojny.

Odborníci na pravicový extrémizmus podľa stanice Deutsche Welle varujú pred masívnym ozbrojovaním nemeckých neonacistických skupín. Polícia vlani zabavila krajnej pravici 1 091 zbraní, zatiaľ čo rok predtým to bolo 676 zbraní.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem pištolí alebo pušiek polícia zabavila stúpencom radikálnej pravice tiež výbušniny, rozbušky, nože, obušky, rôzne projektily alebo repliky strelných zbraní.

Podľa nemeckej vlády sa vlani v krajine odohralo 563 pravicovo motivovaných zločinov zahŕňajúcich použitie zbrane.

Podľa experta na pravicový extrémizmus Matthiasa Quenta z Inštitútu pre demokraciu a občiansku spoločnosť je nárast zhabaných zbraní strašný a alarmujúci. Upozorňuje, že nemecká radikálna pravicová scéna sa v súčasnosti nielen masívne ozbrojuje, ale aj prezbrojuje svoj arzenál.

"Neonacistické skupiny sa pripravujú na začatie nových militantných útokov na menšiny, politických oponentov a zástupcov štátu. Ich cieľom je zastrašiť spoločnosť a vysídliť určité skupiny ľudí. Niektoré časti krajne pravicovej scény si dokonca prajú rozpútať občiansku vojnu," opisuje Quent.

SkryťVypnúť reklamu

Septembrová správa nemeckého ministerstva vnútra uviedla, že úrady len v prvej polovici tohto roka zaregistrovali 8 605 trestných činov spojených s pravicovým extrémizmom. Počet násilných trestných činov spáchaných známymi pravicovými extrémistami vzrástol oproti vlaňajšku o 3,2 percenta na 1088.

Podľa nemeckej vnútorný spravodajské služby je v krajine v súčasnosti okolo 24-tisíc krajne pravicových extrémistov. Približne 13-tisíc z nich je podľa kontrarozviedky motivovaných násilím.

Nemecká polícia uviedla, že najčastejším cieľom krajne pravicového násilia sú utečenci a žiadatelia o azyl. V prvej polovici roka zaregistrovala celkom 609 útokov na novo prichádzajúcich do krajiny.

Nemecká krajne pravicová scéna je pod drobnohľadom od júna, a to v súvislosti s vraždou politika Waltera Lübckeho, ktorého kvôli jeho prouprchlickým postojom zastrelil pravicový extrémista Stephan E.

SkryťVypnúť reklamu

Kriminálna polícia na začiatku septembra oznámila, že plánuje zmenu svojich štruktúr, aby posilnila boj proti krajne pravicovým skupinám a zločinom z nenávisti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu