SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
EURÓPSKA ÚNIA

Muž s nožom v ruke bežal na synagógu a kričal "Alláhu akbar". Polícia ho prepustila

"Neboli dôvody k väzbe," tak zdôvodnila polícia prepustenie Sýrčana. Jej rozhodnutie ostro odsúdila nemecká Ústredná židovská rada.

Možnému krviprelievaniu zabránila ostraha berlínskej synagógy, ktorá zabránila vstúpiť do budovy 23-ročnému Sýrčanovi ozbrojenému nožom, píše server echo24.cz.

Podľa nemeckého denníka Bild mal mladík potichu ale jasne počuteľne opakovať "Alláhu akbar". Polícia muža s nožom zatkla, druhý deň ho však prepustila na slobodu, lebo "neboli dôvody k väzbe". Rozhodnutie polície v pondelok ostro odsúdila nemecká Ústredná židovská rada.

Dramatickú situáciu zažila v piatok ochranka synagógy na Oranienburger Straße v Berlíne. Mladý Sýrčan totiž prekonal bezpečnostnú zábranu pred synagógou a vytiahol nôž s asi 20-centimetrovú čepeľou. Neskôr sa proti strážcom rozbehol so slovami "Alláhu akbar" a "Fuck Israel".

Článok pokračuje pod video reklamou

Strážcovia privolali posily a držali muža v šachu namierenými zbraňami. Privolaní policajti ho potom za pomoci korenistého spreja zneškodnili. K udalosti došlo podľa nemeckých médií okolo 17.30, keď sa všetko pripravuje k tradičným piatkovým modlitbám.

Podľa informácií denníka Bild šlo o rodáka z Damasku Murada M., ktorý bol v Berlíne hlásený od júna 2017 a mal povolenie na pobyt do 12. decembra 2020.

Vyšetrovatelia potom Sýrčana v sobotu ráno prepustili. Podľa policajnej hovorkyne neexistovali dôvody na väzbu. Muž totiž nebol v policajnej evidencii a nepodarilo sa preukázať nejaký politický alebo teroristický motív jeho konania. Prípad však polícia bude ďalej vyšetrovať.

Prepustenie útočníka s nožom v pondelok ostro skritizovala Ústredná židovská rada v Nemecku. "Bleskové prepustenie páchateľa je neuveriteľné," povedal denníku Die Welt prezident rady Josef Schuster.

Piatkový útok na synagógu je podľa denníka Bild ďalším incidentom, ktorý sa odohral v poslednej dobe proti židom. Na začiatku minulého týždňa zaútočil v bavorskom meste Massing arabsky hovoriaci muž na dvadsaťjedenročnú židovskú ženu. Podľa svedkov na ňu mal kričať a nakoniec ju udrieť kameňom do hlavy. Polícia po útočníkovi zatiaľ bezvýsledne pátra.

Podľa správy Výskumného a informačného centra pre antisemitizmus (RIAS) z minulého roka je zrejmé, že počet antisemitských útokov vzrástol od roku 2017 o 155 percent.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Kiska odmietol ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu

Kiska koalíciu PS/Spolu informoval, že navrhne stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban.
Slovensko

Lindtner končí ako predseda okresného súdu, potvrdil Gál

Lindtner potvrdil svoje stanovisko, že nesie plnú zodpovednosť za to, že ako predseda súdu stratil dôveru kolegýň.

David Lindtner.
Ilustračné foto
Slovensko

Penta sa ohradila voči vyjadreniam bývalého vyšetrovateľa Kyselicu o 300 miliónoch korún

Kyselica v televízii povedal, že vyšetrovatelia zdokumentovali finančné toky medzi Jirkom Malchárkom a Pentou.

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.