SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Viac ako 4 miliardy eur z finančných prostriedkov EÚ sa vlani premrhalo

Nepravidelné platby sú zvyčajne výsledkom chýb alebo nesprávneho uplatňovania pravidiel EÚ, ale v najhorších prípadoch môžu skrývať podvody. Len v niekoľkých prípadoch sa dvor obrátil na príslušné vyšetrovacie úrady.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Viac ako 4 miliardy eur z finančných prostriedkov Európskej únie (EÚ) sa minulý rok "premrhalo". Ukázala to v utorok najnovšia správa audítorov bloku. To poukazuje na zlé kontroly využívania financií v krajinách príjemcov.

Ročné hodnotenie pravdepodobne vyvoláva vášnivú debatu o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ, keďže Nemecko, najväčší prispievateľ do rozpočtu, chce nižšie ako navrhované nové výdavky na migráciu, sociálne zabezpečenie a tvorbu pracovných miest.

Európsky dvor audítorov (EDA), ktorý je zodpovedný za hodnotenie ročného rozpočtu EÚ vo výške 155 miliárd eur, odhaduje, že v priemere 2,6 % z minuloročných výdavkov bolo nepravidelných, čo predstavuje nárast z 2,4 % v predchádzajúcom roku.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto dôvodu nemohli audítori poskytnúť "čisté" hodnotenie rozpočtu a "kvalifikované stanovisko" k pravidelnosti platieb, uviedol dvor.

Predseda EDA Klaus-Heiner Lehne dodal, že zistené nezrovnalosti nie sú dôvodom na veľké znepokojenie, pretože predstavujú malý podiel z celkového rozpočtu a boli spôsobené väčšinou zložitými platobnými pravidlami.

Varoval však pred sektormi, v ktorých sa zistila vyššia miera chýb. Najmä v prípadoch, keď finančné prostriedky z EÚ poslúžili ako náhrada za výdavky na výskum a rozvojové projekty v chudobnejších regiónoch bloku alebo pomoc rozvíjajúcim sa ekonomikám mimo EÚ.

V niektorých z týchto oblastí predstavovali nezrovnalosti približne 5 % z celkových výdavkov, uviedol dvor audítorov. Nemohol však poskytnúť presnejšie údaje, pretože jeho zistenia sa opierajú o kontrolné vzorky a štatistické odhady.

SkryťVypnúť reklamu

Nepravidelné platby sú zvyčajne výsledkom chýb alebo nesprávneho uplatňovania pravidiel EÚ, ale v najhorších prípadoch môžu skrývať podvody. Len v niekoľkých prípadoch sa dvor obrátil na príslušné vyšetrovacie úrady.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) v minulom roku odporučil vymáhanie 371 miliónov eur z fondov bloku pre ich zneužitie.

Zistené nezrovnalosti pravdepodobne budú predstavovať zlomok všetkých chýb vo výdavkoch EÚ. Audítori však majú pri kontrolách k dispozícii len obmedzené zdroje.

Úrady v štátoch EÚ, do ktorých smerujú peniaze z fondov bloku, nie sú vždy veľmi ochotné pomôcť. Nezrovnalosti vo výdavkoch by mohli viesť k vráteniu prostriedkov, ktoré sú v niektorých štátoch, najmä na východe a na juhu, pre miestne ekonomiky kľúčové.

SkryťVypnúť reklamu

Audítori EÚ odhalili, že viac ako 70 % vlaňajších nezrovnalostí pri výdavkoch bolo zistených v chudobnejších regiónoch bloku.

V niektorých prípadoch audítori EÚ zistili chyby v projektoch, ktoré už boli schválené vnútroštátnymi orgánmi.

"Audítori členských štátov sa musia zlepšiť pri vykonávaní svojich kontrol," uviedol nemenovaný predstaviteľ EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu