SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Viac ako 4 miliardy eur z finančných prostriedkov EÚ sa vlani premrhalo

Nepravidelné platby sú zvyčajne výsledkom chýb alebo nesprávneho uplatňovania pravidiel EÚ, ale v najhorších prípadoch môžu skrývať podvody. Len v niekoľkých prípadoch sa dvor obrátil na príslušné vyšetrovacie úrady.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Viac ako 4 miliardy eur z finančných prostriedkov Európskej únie (EÚ) sa minulý rok "premrhalo". Ukázala to v utorok najnovšia správa audítorov bloku. To poukazuje na zlé kontroly využívania financií v krajinách príjemcov.

Ročné hodnotenie pravdepodobne vyvoláva vášnivú debatu o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ, keďže Nemecko, najväčší prispievateľ do rozpočtu, chce nižšie ako navrhované nové výdavky na migráciu, sociálne zabezpečenie a tvorbu pracovných miest.

Európsky dvor audítorov (EDA), ktorý je zodpovedný za hodnotenie ročného rozpočtu EÚ vo výške 155 miliárd eur, odhaduje, že v priemere 2,6 % z minuloročných výdavkov bolo nepravidelných, čo predstavuje nárast z 2,4 % v predchádzajúcom roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Z tohto dôvodu nemohli audítori poskytnúť "čisté" hodnotenie rozpočtu a "kvalifikované stanovisko" k pravidelnosti platieb, uviedol dvor.

Predseda EDA Klaus-Heiner Lehne dodal, že zistené nezrovnalosti nie sú dôvodom na veľké znepokojenie, pretože predstavujú malý podiel z celkového rozpočtu a boli spôsobené väčšinou zložitými platobnými pravidlami.

Varoval však pred sektormi, v ktorých sa zistila vyššia miera chýb. Najmä v prípadoch, keď finančné prostriedky z EÚ poslúžili ako náhrada za výdavky na výskum a rozvojové projekty v chudobnejších regiónoch bloku alebo pomoc rozvíjajúcim sa ekonomikám mimo EÚ.

V niektorých z týchto oblastí predstavovali nezrovnalosti približne 5 % z celkových výdavkov, uviedol dvor audítorov. Nemohol však poskytnúť presnejšie údaje, pretože jeho zistenia sa opierajú o kontrolné vzorky a štatistické odhady.

Skryť Vypnúť reklamu

Nepravidelné platby sú zvyčajne výsledkom chýb alebo nesprávneho uplatňovania pravidiel EÚ, ale v najhorších prípadoch môžu skrývať podvody. Len v niekoľkých prípadoch sa dvor obrátil na príslušné vyšetrovacie úrady.

Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) v minulom roku odporučil vymáhanie 371 miliónov eur z fondov bloku pre ich zneužitie.

Zistené nezrovnalosti pravdepodobne budú predstavovať zlomok všetkých chýb vo výdavkoch EÚ. Audítori však majú pri kontrolách k dispozícii len obmedzené zdroje.

Úrady v štátoch EÚ, do ktorých smerujú peniaze z fondov bloku, nie sú vždy veľmi ochotné pomôcť. Nezrovnalosti vo výdavkoch by mohli viesť k vráteniu prostriedkov, ktoré sú v niektorých štátoch, najmä na východe a na juhu, pre miestne ekonomiky kľúčové.

Skryť Vypnúť reklamu

Audítori EÚ odhalili, že viac ako 70 % vlaňajších nezrovnalostí pri výdavkoch bolo zistených v chudobnejších regiónoch bloku.

V niektorých prípadoch audítori EÚ zistili chyby v projektoch, ktoré už boli schválené vnútroštátnymi orgánmi.

"Audítori členských štátov sa musia zlepšiť pri vykonávaní svojich kontrol," uviedol nemenovaný predstaviteľ EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.