SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Soľ a svetlo

Svieť! Buď majákom pre tých, ktorý stratili smer. Naviguj ich na správnu cestu, ukáž pravé hodnoty života v Bohu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Soľ je dôležitá najmä v kuchyni. Má tu svoje opodstatnené miesto. Jedlá bez nej strácajú na svojej chuti. Naše telo ju potrebuje pre obsah jódu. Je dokonca dôležitá aj pre zvieratá.

Soľ je potrebná aj pre život kresťana. Samozrejme tu nie v jej tradičnej podobe, ale v metaforickej.

V jednom príbehu zo starého zákona čítame o nástupcovi proroka Eliáša, ktorý zobral dvojnásobný diel jeho pomazania, o Elizeovi.

Elizeus sa ocitol na mieste, kde ho ľudia privítali s tým, že voda v ich potoku je zlá. Nemôžu ju piť, ani nijako inak využívať. Je v nej choroba, až smrť. Ľudia sú zdesení a vyľakaní. Boja sa o svoje životy. Ako budú žiť bez vody? Ak chcú prežiť, museli by sa odsťahovať, zmeniť prostredie. Na ktoré si zvykli. A zvyk je železná košeľa.

SkryťVypnúť reklamu

Ale boží muž prichádza a má riešenie. Elizeus si od nich pýta priniesť hrnček naplnený soľou. Soľ z neho vysype do potoka. A voda zostane čistá, bez choroby, bez stopy ohrozenia pre tých, ktorý ju budú používať. A to akýmkoľvek spôsobom. So soľou v rukách proroka prišiel nový život, nový začiatok.

V novom zákone čítame podobenstvá o soli a svetle. Pán Ježiš o svojich nasledovníkoch hovorí ako o soli a svetle. Ak by soľ stratila svoju slanosť, je nanič, môže sa len vyhodiť.

Svetlo pozná každý a každý ho potrebuje.

Máme ho doma v rozličných formách. Ale nikto súdny ho nedá pod posteľ, neskrýva ho. Naopak, je umiestnené tak, aby osvecovalo každučký kút v miestnosti. Večer pri zotmení, stačí sa dotknúť vypínača a tma odíde. Nahradí ju svetlo. Svetlo je určite lepšie a bezpečnejšie ako tma. Ak máme svetlo, nepotkneme sa, nájdeme, to, čo potrebujeme. Cítime sa v bezpečí.

SkryťVypnúť reklamu

Veriaci človek, ktorý prijal a pozná Boha, by mal byť soľou. Soľou v jeho ruke. Aby bol hodený do života iných ľudí. Tí, ktorí Boha neprijali a nepoznajú, žijú v chorobách, majú strach, obavy o život. Občas zablúdia, stratia smer.

Ty a ja, musíme byť soľou pre ich uzdravenie, pre ich život. Nedajme sa zmiasť ich ľahostajnosťou, letargiou, čí nezáujmom. To, čo potrebujú, je Boh v tebe!

Si jeho soľou, tak sa nechaj byť vhodený do ich životov. Bez ohľadu na tvoju predošlú povesť, Boh ťa chce použiť.

Žena po strete s Pánom Ježišom pri studni v Samárii bola zmenená. Nemala dobrú povesť. Vystriedala viacero mužov, ale On si ju použil. V jeho ruke sa stala soľou a svetlom pre mnohých.

Si svetlom, tak ním buď, bez ohľadu na veľkosť ich tmy. Bez ohľadu na okolnosti. Tvoje, či ich. Nedovoľ, aby sa potkýnali a doráňali. Nedovoľ, aby strácali skutočné hodnoty života.

SkryťVypnúť reklamu

Svieť! Buď majákom pre tých, ktorý stratili smer. Naviguj ich na správnu cestu, ukáž pravé hodnoty života v Bohu. Veď na to si ťa Boh vyvolil a postavil práve tam, kde si teraz! Už nehľadaj výhovorky u nich a prestaň hovoriť, on (ona ) sa nikdy nezmení!

Možno žijeme v krajine, kde sme si zvykli na negativizmy, reptanie, je to náš zvyk, naša železná košeľa. Zvykli sme si reptať na ceny v obchodoch, na zákony , na vládu. Všade vidíme zlo. Korupciu, násilnosti, hnev.......

To vidíme, ak sme obklopení tmou. Je čas zmeniť pohľad. Cez ňu nevidíme obláčik ako dlaň v čase sucha. Eliáš ho videl. A nielenže videl. Vedel, že je to predzvesť konca sucha, lebo prichádza dážď. Koniec neúrody, hladu a trápenia.

Chceš zmeniť svet? Zmeň najprv ten svoj. Nehľadaj negativizmy, nájdi pozitíva a buď vďačný za ne. Aj keď sú možné malé a chabé, vedz, za nimi je veľký Boh.

SkryťVypnúť reklamu

Je napísané, kto bude pohŕdať dňom malých začiatkov. Ak sa zmeníš ty, tvoje okolie to uvidí, nájdu svetlo v tebe. Budú ním priťahovaní ako magnetom. Potom môžeš vidieť aj ty obláčik ako dlaň. Je na čase, aby sme začali využívať potenciál a čas daný nám od Boha. Nie , možno zajtra. Veď uvidíme....

Teraz a tu. Boh nám dal právo a moc šliapať po hadoch a škorpiónoch, po každej zlej moci nepriateľa. Využime to, buďme soľou a svetlom tam, kde je treba, v tejto dobe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


TASR 27. apr
Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


Viktória Žolnová 26. apr
Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


SITA 25. apr
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


kW 25. apr
SkryťZatvoriť reklamu