SME
Piatok, 29. máj, 2020 | Meniny má VilmaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Soľ a svetlo

Svieť! Buď majákom pre tých, ktorý stratili smer. Naviguj ich na správnu cestu, ukáž pravé hodnoty života v Bohu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Soľ je dôležitá najmä v kuchyni. Má tu svoje opodstatnené miesto. Jedlá bez nej strácajú na svojej chuti. Naše telo ju potrebuje pre obsah jódu. Je dokonca dôležitá aj pre zvieratá.

Soľ je potrebná aj pre život kresťana. Samozrejme tu nie v jej tradičnej podobe, ale v metaforickej.

V jednom príbehu zo starého zákona čítame o nástupcovi proroka Eliáša, ktorý zobral dvojnásobný diel jeho pomazania, o Elizeovi.

Elizeus sa ocitol na mieste, kde ho ľudia privítali s tým, že voda v ich potoku je zlá. Nemôžu ju piť, ani nijako inak využívať. Je v nej choroba, až smrť. Ľudia sú zdesení a vyľakaní. Boja sa o svoje životy. Ako budú žiť bez vody? Ak chcú prežiť, museli by sa odsťahovať, zmeniť prostredie. Na ktoré si zvykli. A zvyk je železná košeľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale boží muž prichádza a má riešenie. Elizeus si od nich pýta priniesť hrnček naplnený soľou. Soľ z neho vysype do potoka. A voda zostane čistá, bez choroby, bez stopy ohrozenia pre tých, ktorý ju budú používať. A to akýmkoľvek spôsobom. So soľou v rukách proroka prišiel nový život, nový začiatok.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V novom zákone čítame podobenstvá o soli a svetle. Pán Ježiš o svojich nasledovníkoch hovorí ako o soli a svetle. Ak by soľ stratila svoju slanosť, je nanič, môže sa len vyhodiť.

Svetlo pozná každý a každý ho potrebuje.

Máme ho doma v rozličných formách. Ale nikto súdny ho nedá pod posteľ, neskrýva ho. Naopak, je umiestnené tak, aby osvecovalo každučký kút v miestnosti. Večer pri zotmení, stačí sa dotknúť vypínača a tma odíde. Nahradí ju svetlo. Svetlo je určite lepšie a bezpečnejšie ako tma. Ak máme svetlo, nepotkneme sa, nájdeme, to, čo potrebujeme. Cítime sa v bezpečí.

Skryť Vypnúť reklamu

Veriaci človek, ktorý prijal a pozná Boha, by mal byť soľou. Soľou v jeho ruke. Aby bol hodený do života iných ľudí. Tí, ktorí Boha neprijali a nepoznajú, žijú v chorobách, majú strach, obavy o život. Občas zablúdia, stratia smer.

Ty a ja, musíme byť soľou pre ich uzdravenie, pre ich život. Nedajme sa zmiasť ich ľahostajnosťou, letargiou, čí nezáujmom. To, čo potrebujú, je Boh v tebe!

Si jeho soľou, tak sa nechaj byť vhodený do ich životov. Bez ohľadu na tvoju predošlú povesť, Boh ťa chce použiť.

Žena po strete s Pánom Ježišom pri studni v Samárii bola zmenená. Nemala dobrú povesť. Vystriedala viacero mužov, ale On si ju použil. V jeho ruke sa stala soľou a svetlom pre mnohých.

Si svetlom, tak ním buď, bez ohľadu na veľkosť ich tmy. Bez ohľadu na okolnosti. Tvoje, či ich. Nedovoľ, aby sa potkýnali a doráňali. Nedovoľ, aby strácali skutočné hodnoty života.

Skryť Vypnúť reklamu

Svieť! Buď majákom pre tých, ktorý stratili smer. Naviguj ich na správnu cestu, ukáž pravé hodnoty života v Bohu. Veď na to si ťa Boh vyvolil a postavil práve tam, kde si teraz! Už nehľadaj výhovorky u nich a prestaň hovoriť, on (ona ) sa nikdy nezmení!

Možno žijeme v krajine, kde sme si zvykli na negativizmy, reptanie, je to náš zvyk, naša železná košeľa. Zvykli sme si reptať na ceny v obchodoch, na zákony , na vládu. Všade vidíme zlo. Korupciu, násilnosti, hnev.......

To vidíme, ak sme obklopení tmou. Je čas zmeniť pohľad. Cez ňu nevidíme obláčik ako dlaň v čase sucha. Eliáš ho videl. A nielenže videl. Vedel, že je to predzvesť konca sucha, lebo prichádza dážď. Koniec neúrody, hladu a trápenia.

Chceš zmeniť svet? Zmeň najprv ten svoj. Nehľadaj negativizmy, nájdi pozitíva a buď vďačný za ne. Aj keď sú možné malé a chabé, vedz, za nimi je veľký Boh.

Skryť Vypnúť reklamu

Je napísané, kto bude pohŕdať dňom malých začiatkov. Ak sa zmeníš ty, tvoje okolie to uvidí, nájdu svetlo v tebe. Budú ním priťahovaní ako magnetom. Potom môžeš vidieť aj ty obláčik ako dlaň. Je na čase, aby sme začali využívať potenciál a čas daný nám od Boha. Nie , možno zajtra. Veď uvidíme....

Teraz a tu. Boh nám dal právo a moc šliapať po hadoch a škorpiónoch, po každej zlej moci nepriateľa. Využime to, buďme soľou a svetlom tam, kde je treba, v tejto dobe.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Májové voľby by vyhralo OĽaNO pred Smerom

Pri zložení parlamentu by došlo k jednej zmene - stranu Za ľudí by nahradila strana Progresívne Slovensko.

Európska únia

Odhalili obrovský podvod 'Ndranghety, týkal sa aj fondov Európskej únie

Organizovaná sieť bola zapletená do tendrov na verejné práce za vyše 100 miliónov eur.

Taliani rozbili organizovanú sieť.
Slovensko

Potrebujeme hlbšiu analýzu, či môže štát fungovať bez núdzového stavu, hovorí Matovič

"Mali by sme mať spustené všetky ochranné mechanizmy a na to ten núdzový stav potrebujeme. Väčšie otváranie Slovenska znamená väčšie riziko," povedal premiér.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Od pondelka budú obnovené vlaky zadarmo pre žiakov a študentov

Spustenie niektorých medzinárodných železničných liniek už rezort predložil na rokovaní ústredného krízového štábu, ale schválené nebolo. Predložia ho znovu.

ZSSK od nedele obnoví vnútroštátnu dopravu. Vlaky
budú premávať opäť podľa riadneho grafikonu.