SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Gottova rodina zverejnila parte. Ďakuje všetkým, ktorí si uctia spevákovu pamiatku

Na omši zaspievajú Urbanová, Margita a Bílá. Pre piatkovú orzlúčku na Žofíne bude doprava obmedzená a vytvoria dlhý koridor pre tých, ktorí sa s maestrom budú chcieť rozlúčiť osobne.

Spevák Karel Gott na koncerte v pražskej O2 aréne v júni 2018.Spevák Karel Gott na koncerte v pražskej O2 aréne v júni 2018. (Zdroj: Michal Šula, MAFRA)

Rodina Karla Gotta zverejnila parte zosnulého speváka. Ďakuje v ňom všetkým, ktorí s ňou uctili jeho pamiatku. "Jeho hlas bude znieť v našich srdciach navždy," píše sa v ňom. Spevák zomrel 1. októbra vo veku 80 rokov.

Vo smútočnom oznámení Gottovi blízki uviedli, že ich milovaný manžel, otec a dedko odišiel zmierený, v pokojnom spánku, v kruhu svojej najbližšej rodiny.

Spomína tiež, že v piatok sa s populárnym spevákom môže od 8. do 22. hodiny rozlúčiť verejnosť v Paláci Žofín a v sobotu sa od 11. hodiny uskutoční pohreb so štátnymi poctami a zádušná omša vo svätovítskej katedrále na Pražskom hrade.

SkryťVypnúť reklamu

"Ďakujeme všetkým, ktorí s nami uctia jeho pamiatku. Jeho hlas bude znieť v našich srdciach navždy," uviedla menom rodiny jeho manželka Ivana, ich dcéry Charlotte Ella a Nelly Sofie, už dospelé Gottove dcéry z predchádzajúcich vzťahov Dominika a Lucia s manželmi a vnuci Vojtěch a Jan.

"Nezomrel som, lebo viem, že budem žiť v srdciach tých, ktorí ma milovali," končí Gottovo parte.

Na omši zaspievajú Urbanová, Margita a Bílá

Na zádušnej omši za Karla Gotta v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade zaspieva speváčka Lucie Bílá a operní speváci Štefan Margita a Eva Urbanová.

O vystúpenie na omšu ich osobne požiadala vdova Ivana Gottová. Zaznie cirkevná pieseň Panis Angelicus a skladba Ave Maria.

Zádušnú omšu bude slúžiť arcibiskup Dominik Duka. Slávny tenorista spoločne s Evou Urbanovou zaspieva skladbu Panis Angelicus (Anjelský chlieb) od Césara Francka.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to veľká zodpovednosť a veľká pocta. Mal som Karla Gotta veľmi rád a veľmi si ho vážim. Takže samozrejme urobím všetko pre to, aby som zaspieval čo najkrajšie," povedal pre ČTK svetovo uznávaný košický rodák.

Denník Aha! uviedol, že operných spevákov Margitu a Urbanovú rovnako ako speváčku Luciu Bílú o vystúpenie požiadala osobne Ivana Gottová.

"Na želanie rodiny zaspievame skladby schválené vedením katedrály. Oni nám povedali, čo sa vôbec smie spievať v katedrále sv. Víta. Ten zoznam je striktne určený, medzi také skladby patrí tiež Ave Maria Franza Schuberta, ktorú na obrade zaspieva Lucie Bílá," dodal Margita.

Počas pohrebného obradu v katedrále by pri rakve s pozostatkami Gotta mali stáť vojaci. Hovorca ministerstva obrany Jan Pejsek povedal, že armáda predpokladá účasť vojakov čestnej stráže.

SkryťVypnúť reklamu

Pražské arcibiskupstvo v pondelok na svojom webe uviedlo, že účasť na pohrebnej omši za Gotta je možné na prianie rodiny iba na pozvánky.

"Distribúciu pozvánok zabezpečuje v spolupráci rodina Karla Gotta s Úradom vlády SR. Ďalšie organizačné informácie budú zverejnené po príprave potrebných opatrení v tlačovom vyhlásení," uviedlo arcibiskupstva.

Panis Angelicus je predposledný slohou kostolné piesne sacris solemniis, ktorú napísal svätý Tomáš Akvinský. Z jej časti vytvoril v roku 1872 francúzsky skladateľ César Franck skladbu pre tenor, harfu, violončelo a organ. Gott túto skladbu v roku 1993 naspieval s Ladislavom Krížikom, k nahrávanie spoločného duetu spevákov inšpirovala verzia Luciana Pavarottiho a Stinga.

O vystúpenie v katedrále sv. Víta podľa Aha! uvažujú tiež Felix Slováček a Gottov kapelník Pavel Větrovec, ktorí by radi zahrali nejakú z jeho pesničiek. Vzhľadom k pravidlám hudobnej produkcie v katedrále však s povolením príliš nepočítajú.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkoplošné obrazovky na Hradčanskom námestí

Počas sobotňajšej zádušnej omše za Karla Gotta v katedrále sv. Víta bude verejnosť môcť na Hradčanské námestie. Tam budú veľkoplošné obrazovky. Uvažuje sa tiež o možnosti, že by pre verejnosť bola vyhradená aj časť tretieho nádvorí priamo pri katedrále, oznámil portálu iDNES.cz zdroj blízky Hradu.

V pláne, o ktorom sa teraz diskutuje, je tiež to, že by časť tretieho nádvorí priamo pri katedrále sv. Víta bola vyhradená pre verejnosť, ktorá sa tak bude môcť prísť pozrieť až takmer do katedrály.

Práve tretie nádvorie je hlavné a najväčšie zo štyroch nádvorí na Pražskom hrade. Podľa zdroja iDNES.cz bude počas zádušnej omše v katedrále aj rakva.

Ľudia, ktorí by boli na treťom nádvorí, by ju tak mohli vidieť, až bude z katedrály odnášaná.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhé koridory, obmedzená doprava

Koridor, ktorým ľudia budú v piatok postupovať na pražský Žofín, aby sa rozlúčili so spevákom Karlom Gottom, bude začínať na Janáčkovom nábreží na Smíchove.

Pokračovať bude podľa polície cez most Légií, kde bude obmedzená doprava. Policajti odporúčajú mimopražským nechať auto na kraji metropoly a do centra prísť metrom.

Vstup k Palácu bude ohraničený pomocou technického hradenia, ktoré povedie od Žofína, cez most Legií až po Janáčkovo nábreží. Vstup pre verejnosť k smútočnému miestu je podľa polície umožnený iba na konci ohradeného priestoru, teda od Janáčkovho nábrežia.

Auto nechajte na okraji metropoly, apeluje polícia

"Z tohto dôvodu by sme radi požiadali verejnosť, aby na miesto rozlúčka prichádzali zo smeru od Smíchova," žiada polícia s tým, aby mimopražskí parkovali na záchytných parkoviskách na okraji Prahy.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre najrýchlejší presun doporučujeme využitie metra s výstupom v stanici Anděl a následne presun električkami 9, 15 a 20 do zastávky Újezd," dodala Kropáčová.

Aby nedochádzalo pri vstupe a výstupe z paláca Žofín k zbytočným kolíziám, odchod účastníkov zo Slovanského ostrova je naplánovaný cez Výstavnú sieň Mánes na Masarykovo nábrežie až ku Karlovu námestiu. Pre najrýchlejší presun z miesta polícia odporúča využiť metro v stanici Karlovo námestie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu