SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
ZAHRANIČIE

Zmeňte prístup, lebo pocítite ujmu, vyhráža sa čínsky veľvyslanec Čechom

Čínskeho veľvyslanca kritizoval šéf českej diplomacie Petříček aj premiér Babiš. Podľa Babiša "tón jeho komunikácie určite nie je prijateľný".

Primátor Prahy Zdeněk Hřib.Primátor Prahy Zdeněk Hřib.(Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Česká republika sa v stredu zaradila medzi veľmi malý počet krajín, ktoré si nenechávajú diktovať od Číny, ako sa majú stavať k zahraničnopolitickým otázkam a témam ako Taiwan, Hongkong či dalajláma.

Po tom, čo sa čínsky veľvyslanec vyhrážal pražskému primátorovi Zdeňkovi Hřibovi "ujmou", ak nevyhovie požiadavkám Pekingu, sa na obranu primátora, ktorý kandidoval za liberálnych Pirátov, postavili špičky českej politiky vrátane premiéra Babiša a ministra zahraničných vecí Petříčka.

Spor medzi Čínou a pražským magistrátom vyvolalo to, keď Praha vypovedala zmluvu s Pekingom, pretože ten trval na tom, že jej súčasťou musí byť konštatovanie českej strany, že uznáva "princíp jednej Číny".

Peking toto vyžaduje od všetkých zahraničných partnerov, a z toho dôvodu napríklad všetky krajiny, ktoré majú diplomatické styky s Čínou, ich neudržiavajú s Taiwanom.

Hřib si však postavil hlavu a radšej zmluvu medzi Pekingom a Prahou vypovedal.

Čínsky veľvyslanec v ČR Čang Ťien-min následne v utorok pražský magistrát vyzval, aby "čo najskôr zmenil svoj prístup a prispôsobil sa trendu súčasného vývoja a historického pokroku". "V opačnom prípade nakoniec pocítia ujmu jeho vlastné záujmy," napísal veľvyslanec.

Slová čínskeho veľvyslanca v stredu prekvapivo otvorene kritizoval šéf českej diplomacie Tomáš Petříček a aj premiér Andrej Babiš.

"Som presvedčený, že do diplomacie nepatria vyhrážky. Ja som aj čínskemu veľvyslancovi hovoril, že by sme sa mali sústrediť skôr na vytváranie priateľského prostredia pre rozvoj našich vzťahov, ako posunúť tú výmenu do mediálnych výstupov, ktoré sú vnímané aj českou verejnosťou veľmi negatívne," poučil čínskeho veľvyslanca Petříček.

"Ten tón komunikácie určite nie je prijateľný," pripojil sa aj premiér Babiš.

Informácie pochádzajú z webstránky Českej televízie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Kiska odmietol ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu

Kiska koalíciu PS/Spolu informoval, že navrhne stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban.
Slovensko

Lindtner končí ako predseda okresného súdu, potvrdil Gál

Lindtner potvrdil svoje stanovisko, že nesie plnú zodpovednosť za to, že ako predseda súdu stratil dôveru kolegýň.

David Lindtner.
Ilustračné foto
Slovensko

Penta sa ohradila voči vyjadreniam bývalého vyšetrovateľa Kyselicu o 300 miliónoch korún

Kyselica v televízii povedal, že vyšetrovatelia zdokumentovali finančné toky medzi Jirkom Malchárkom a Pentou.

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.