SME
Nedeľa, 27. november, 2022 | Meniny má Milan

Podvratné akcie Ruska v Európe má na svedomí supertajná jednotka, píše New York Times

Denník sa odvoláva na tajných agentov štyroch západných krajín.

Čepiga a Miškin tvrdili, že v Salisbury boli len ako turisti. Namiesto ku katedrále dvakrát zablúdili ku Skripaľovmu domu.Čepiga a Miškin tvrdili, že v Salisbury boli len ako turisti. Namiesto ku katedrále dvakrát zablúdili ku Skripaľovmu domu. (Zdroj: SITA/AP)

Ruské operácie, ktoré sa snažia destabilizovať Európu, vykonáva utajená jednotka ruskej vojenskej rozviedky GRU s číslom 29155, uviedol denník The New York Times s odvolaním sa na tajných agentov štyroch západných krajín.

Stála za destabilizáciou Moldavska, otrávením obchodníka so zbraňami v Bulharsku, pokusom o puč v Čiernej Hore aj pokusom otráviť bývalého ruského agenta Sergeja Skripala novičokom, informuje server novinky.cz.

Podľa západných expertov tieto akcie a zrejme aj niekoľko ďalších, ktorých cieľom je destabilizácia situácie v Európe, podnikla supertajná jednotka GRU 29155, ktorá funguje už desať rokov, ale západné tajné služby sa o jej existencii dozvedeli až nedávno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej akcie ukazujú, ako veľmi veľkú pozornosť venuje ruský prezident Vladimir Putin boji so Západom.

Aktivity jednotky 29155 sú tak tajné, že o nich nemajú informácie ani ostatní operatívci GRU, uviedol denník.

Západné spravodajské služby prvýkrát odhalili tento útvar v roku 2016 po nevydarenom pokuse o prevrat v Čiernej Hore, ktorého súčasťou mala byť vražda tamojšieho premiéra a obsadenie parlamentné budovy, aby krajina nevstúpila do NATO.

Vlani v marci sa dvaja agenti jednotky 29155 pokúsili v južnom Anglicku otráviť bývalého ruského agenta Sergeja Skripala a jeho dcéru Juliu armádnym jedom novičok. Investigatívni novinári za útočníkov označili ruských agentov Anatolija Čepigu a Alexandra Miskina.

Agenti voľne cestujú


Na rozdiel od jednotiek GRU 26165 a 74455, ktoré v roku 2016 napadli servery americkej Demokratickej strany a zverejnili ukradnutú e-mailovú komunikáciu poškodzujúcu Hillary Clintonovú, príslušníci tejto jednotky nepôsobia v bezpečí Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu

Jej agenti voľne cestujú Európou. V čele jednotky, kde pôsobia aj vyznamenaní veteráni vojen v Afganistane, Čečensku alebo na Ukrajine, stojí podľa denníka generálmajor Andrej Averjanov, ktorý v roku 1988 absolvoval vojenskú akadémiu v Taškente a potom zrejme bojoval v prvej a druhej čečenskej vojne.

"Je to jednotka GRU, ktorá bola už roky aktívna v Európe," povedal nemenovaný európsky bezpečnostný predstaviteľ. "Bolo prekvapením, že sa Rusi, GRU a táto jej jednotka cítili tak slobodní, že mohli vykonávať túto extrémne škodlivú činnosť v spriatelených krajinách a pokračovať v nej. To bol šok," dodal.

Aj keď sa na jednotku prvýkrát narazilo pri pokuse o prevrat v Čiernej Hore, do centra pozornosti sa dostala až vlani po pokuse otráviť bývalého ruského agenta Sergeja Skripala a jeho dcéru Juliu, za ktorý však zaplatila životom chudobná Britka Dawn Sturgessová. Jej priateľ jej dal fľaštičku, ktorú našiel vyhodenú. Myslel si, že je v nej parfum, lenže tam bol nervový jed novičok.

SkryťVypnúť reklamu

Britské úrady obvinili ruských agentov Anatolija Čepigu a Alexandra Miskina z prevozu novičoku do Británie a pokusu otráviť Skripala. Podľa denníka The New York Times však bola operácia oveľa komplexnejšia, než sa predtým uvádzalo. Už rok pred akciou odcestovali do Veľkej Británie traja operatívci z jednotky 29155, aby si akciu vyskúšali nanečisto. Jedným z nich bol Miskin, druhý použil pseudonym Sergej Pavlov a tretí, ktorý použil meno Sergej Fedotov, na akciu dohliadal.

Fedotov a Pavlov boli zapojení aj do šesťčlenného tímu, ktorý sa pokúsil v roku 2015 dvakrát otráviť bulharského obchodníka so zbraňami Emiliana Gebreva.

Šéf MI6: Je to trvajúca hrozba


Riaditeľ britskej výzvednej služby MI6 Alex Younger uviedol k ruským akciám: "Je vidieť intenzívny program pôsobenia a sú v ňom často zapojení rovnakí ľudia."

SkryťVypnúť reklamu

Spomenul predovšetkým akciu v Čiernej Hore a pokus otráviť Skripala.

"Vyhodnocujeme, že je tu trvajúca hrozba zo strany GRU a ďalších ruských spravodajských služieb," povedal Younger, ktorý ale neuviedol žiadnu konkrétnu jednotku.

Z ruských verejných záznamov vyplýva, že v roku 2012 ruské ministerstvo obrany vyznamenalo tri jednotky GRU. Raz bola práve 29155, ďalšie bola 74455.

Obe sa zapojili do hackerského útoku na servery americkej Demokratickej strany s cieľom ovplyvniť americkej prezidentské voľby v roku 2016. Tou tretia bola 99450, ktorej príslušníci boli zapojení do anexie Krymu.

Jeden bývalý príslušník GRU, ktorý vie o existencii jednotky 29155, povedal denníku, že sa špecializuje "na prípravu diverzných akcií v skupinách i jednotlivo, na bombové atentáty, a vraždy". Podľa neho v nej slúžia skúsení ľudia a dôstojníci, ktorí pracujú tajne ako medzinárodní agenti.

SkryťVypnúť reklamu

Séria zlyhaní GRU


Európski experti však boli zaskočení aj tým, ako často bola jednotka neúspešná. Prežili Skripal aj Gebrev, prevrat v Čiernej Hore nevyšiel, a ešte upútal veľkú pozornosť. Obávajú sa však, že úspešné operácie neodhalili.

O lapsusoch svedčí aj to, že sa po pokuse zabiť Skripala podarilo investigatívnym novinárom zo skupiny Bellingcat odhaliť identitu niektorých ľudí zapojených do tejto akcie aj do operácie proti medzinárodnej antidopingovej organizácie WADA. Príslušníci skupiny napríklad mali pasy s číslami nasledujúcimi po sebe.

Bývalý šéf tajných služieb v Estónsku Eerik-Niiles Kross však uviedol, že aj takéto akcie majú svoj význam: "Sú súčasťou psychologickej vojny. Chcú, aby sa o nich vedelo. Je to súčasť hry."

SkryťVypnúť reklamu

List však pomíňa súperenie ruskej tajnej služby FSB a vojenskej rozviedky GRU a ministerstva vnútra a obrany.

Člen bezpečnostného výboru ruskej Štátnej dumy Andrej Lugovoj však článok spochybnil: "Bolo by ťažké vymyslieť si dobrodružnejší scenár pre fantastický thriller."

Podľa Lugového, obvineného v Británii z vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka, je článok newyorského listu "absurditou, ktorá je v rozpore so zdravým rozumom ", uviedla ČTK.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu