ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok pohrozil, že sýrskym utečencom "otvorí brány" svojej krajiny do Európy. Erdogan týmto vyhlásením reagoval na kritiku partnerov z Európskej únie v súvislosti so vstupom vojsk Ankary do severnej Sýrie, píše agentúra DPA.
"Hej, Európska únia! Nemôžete označovať našu operáciu ako inváziu," povedal Erdogan v Ankare.
"Potom otvoríme brány a pošleme vám 3,6 milióna utečencov," pokračoval Erdogan s tým, že cieľom tureckej vojenskej operácie je "eliminácia terorizmu".
Lavrov: Rusko chce presadzovať turecko-sýrsky dialóg
Ankara by mala o otázke kurdských milícií na severovýchode Sýrie diskutovať priamo s Damaskom, uviedol vo štvrtok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý aktuálnu tureckú cezhraničnú ofenzívu označil za produkt politiky Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AFP.
"Budeme sa usilovať o nevyhnutnosť dialógu medzi Tureckom a Sýriou," uviedol Lavrov a dodal, že vyriešenie tohto problému v minulosti "sťažovali činy Američanov a koalície".
Čína po spustení tureckej vojenskej operácie vyhlásila, že sa "musí rešpektovať" suverenita, nezávislosť a územná celistvosť Sýrie.
"Všimli sme si, že všetky strany sa všeobecne obávajú možných následkov tureckej vojenskej operácie, a vyzvali sme Turecko, aby sa správalo zdržanlivo," uviedol v tejto súvislosti hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.
Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie, kde operujú Kurdmi vedené Sýrske demokratické sily (SDF), sa začala v stredu. Ankara tak urobila po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americkí vojaci a tým uvoľnili cestu tureckej operácii proti Kurdom, dlhoročným spojencom Spojených štátov v boji proti islamským teroristom zo skupiny Islamský štát.
Erdogan ďalej povedal, že turecké ozbrojené sily od začiatku operácie "neutralizovali" celkovo 109 "teroristov".
Vo štvrtok sa na žiadosť Británie, Francúzska, Nemecka, Belgicka a Poľska zíde Bezpečnostná rada OSN, aby prediskutovala situáciu v Sýrii.