SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
KULTÚRA

Ľudia sa lúčia s Gottom. Už ráno bol rad ľudí dlhý kilometer

Miestnosť na Žofíne je otvorená do 22. hodiny. V sobotu sa od 11. hodiny uskutoční pohreb so štátnymi poctami a zádušná omša vo svätovítskej katedrále na Pražskom hrade.

Miesto rozlúčky. Foto: SITA/APMiesto rozlúčky. Foto: SITA/AP

PRAHA - Na pražskom Žofíne dávajú ľudia posledné zbohom zosnulému Karlovi Gottovi. Do českej metropoly sa schádzajú fanúšikovia zo všetkých kútov Česka i zo zahraničia. Záujem o rozlúčku je obrovský, ľudia tu čakali už od štvrtkového popoludnia, píše server idnes.cz.

Most Legií je už úplne plný, rad ľudí meria minimálne kilometer. Sála bude pre verejnosť otvorená do 22 hodín.

"Tých posledných desať minút bude najhorších," hovorí päťdesiatpäťročná Jana Nosková z Trutnova.

Na prenosnom kempingovom variči si ohrieva grog a spolu s ďalšími už osem hodín čaká vo fronte pred Žofínským palácom.

Skryť Vypnúť reklamu

Je pred šiestou hodinou ráno a Jana Nosková má pred sebou posledné dve hodiny, než bude môcť medzi prvými vojsť dovnútra a pokloniť sa pamiatke speváka Karla Gotta.

"Tým, že sme si vzali tie striebornozlaté termofólie, tak sa to dá vydržať. Ale končeky prstov si už necítim," opisuje žena.

Do Prahy vyrazila s piatimi kamarátkami, dosť dopredu. Z Trutnova vychádzali už o deviatej večer, zaniesli kvety a sviečky na Bertramku a potom s batohmi, rybárskymi stoličkami a ruksakom plným oblečenia zamierili do centra.

Do druhej hodiny nočnej prišlo k Národnému divadlu, okolo ktorého vedie koridor k Žofínskému palácu, zhruba sto ľudí. Do rannej piatej potom ďalšia zhruba päťdesiatka.

"Keď to teraz vidím, stačilo by mi bývalo ísť vlakom o štvrtej a na šiestu byť tu. Stál by som dve hodiny do otvorenia a následne tak hodinu, než by sa na mňa dostal rad. Ale ušetril by som ďalších deväť, ktoré tu trávim už teraz. Ale človek chcel mať istotu, že sa na neho dostane," vypočítava Jan Stejskal, Gottov fanúšik, ktorý prišiel z Pardubíc.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ale zase by sme sa nepoznali," odpovie mu vedľa stojaci muž, ktorý prišiel z Valašských Klobouků a posunie mu rum, ktorý celý večer popíja. Aby sa zahrial.

Ľudia stoja pokojne vo fronte, nikto sa nepredbieha, občas niekto odsunie zábrany a odíde k neďalekej krčmičke, ktorá zatvára o tretej. Iné reštaurácie už sú zatvorené, nepochopili, akú cenu má v piatich stupňoch vonku cena kávy, grogu alebo vareného vína.

"Tu mal byť stánok. Ten by vyryžoval peňazí, " premýšľa postaršia pani.

Z diaľky znejú z davu piesne Karla Gotta, ktoré ktosi púšťa cez internet.

"Karel žije!" vykríkne muž v červenej pérovej bunde s oroseným pivom v ruke.

Nikto už ho tu však moc nevníma - čo chvíľu tu kričí na kamarátov, s ktorými prišiel, čo chvíľu spieva Gottovu pieseň. Presnejšie slohu, dve alebo refrén dokola.

Skryť Vypnúť reklamu

"Sú tu samí ľudia z diaľky, Pražáci ešte spia," vysvetľuje televíznemu štábu plzeňským prízvukom.

Fanúšik, ktorý prišiel ako vôbec prvý - Karol Svoreň - sa len zmraští. Je z pražských Letňan a na trojnožke sedí pred bránou do Žofína už od tetej popoludní. Teda viac ako pätnásť hodín.

"Dá sa to, celkom to uteká a pokloniť sa Majstrovi je povinnosť," prehodí.

"Ten pocit, že budete prvý, kto vstúpi dovnútra vám nikto nevezme a fakt vám to závidím," povie mu žena, ktorá ho vôbec nepozná, ale spoznala ho podľa toho, že bol už vo všetkých spravodajských reláciách.

Začína byť poriadna zima. Hodiny státia na mieste sú poznať a chlad od vody tiež.

"Stojí nám to za to, iného takéhoto speváka Česi nemajú a mať už nebudú," dodá jedna zo žien a vyráža s kamarátkou do neďalekého fastfoodu na raňajky. "Miesto nám podržíte, že?" uisťuje sa, kým odíde.

Skryť Vypnúť reklamu

K Žofínu iba z Janáčkovho nábrežia


Vstúpiť do fronty k Žofínu je možné len z Janáčkovho nábrežia. Polícia odporúča vystúpiť z metra v stanici Anděl a potom dôjsť pešo alebo sa zviesť električkou do zastávky Újezd. Vytvorený koridor bude pokračovať cez most Legií až k Žofínu.

Ľudia sú vedení parkom na Slovanskom ostrove až k hlavnému vchodu do paláca. Vonku zaznejú piesne Karla Gotta rovnako ako vo veľkej sále na prvom poschodí, kde bude vystavená rakva.

V sále sú postavené tri stupienky, kam môžu ľudia ukladať kvety. Uprostred miestnosti sú do štvorca postavené stoly, ktoré tiež slúžia na kladenie kvetín. Na mieste je možnosť zapísať sa do kondolenčnej knihy. Odchod je malou sálou cez Výstavnú sieň Mánes na Masarykove nábrežie až ku Karlovmu námestiu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zlatý hlas z Prahy


Najvýznamnejší český spevák populárnej hudby Karel Gott zomrel 1. októbra vo veku 80 rokov. Za viac ako šesťdesiat rokov kariéry vydal tri stovky platní a naspieval okolo tisícky piesní. Jeho meno sa stalo pojmom nielen u nás, ale aj v Nemecku, kde si vyslúžil prezývku Zlatý hlas z Prahy.

Spevák v polovici septembra oznámil, že trpí akútnou leukémiou a ambulantne sa lieči vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. So zdravotnými problémami bojoval aj v roku 2016, v novembri predchádzajúceho roku mu bolo diagnostikované nádorové ochorenie lymfatických uzlín.

S menom a hlasom Karla Gotta sú navždy spojené hity ako Lady Carneval, Mistrál, Kávu si osladím, Cesta rajom, Paganini, Bum bum bum alebo Trezor. Naspieval tiež cez stovku duetov, napríklad s Hanou Hegerovou, Waldemarom Matuškom, Darou Rolins alebo Marcelou Holanovou.

Skryť Vypnúť reklamu

Verejnosť sa Karlom Gottom môže rozlúčiť dnes od 8. do 22. hodinyv Paláci Žofín a v sobotu sa od 11. hodiny uskutoční pohreb so štátnymi poctami a zádušná omša vo svätovítskej katedrále na Pražskom hrade.

Súvisiaci článok Gottova rodina zverejnila parte. Ďakuje všetkým, ktorí si uctia spevákovu pamiatku - www.konzervativnyweb.sk
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Expremiér Malajzie: Moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov

"Pretože ste obvinili všetkých moslimov a náboženstvo moslimov z toho, čo urobil jeden nahnevaný človek, majú moslimovia právo potrestať Francúzov," dodal malajzijský expremiér.

Mohamad bol s vekom 94 rokov najstarším lídrom krajiny na svete.
Európska únia

Veriacich v Nice mal podrezať 21-ročný Tunisan, ktorý v septembri priplával na Lampedusu

Na ostrov priplávajú lode nelegálnych migrantov neustále, mnohokrát ich privážajú samotné mimovládne organizácie. Podrezaný kostolník mal manželku a dve dcéry.

Chrám, v ktorom Tunisan zabil troch ľudí.
Slovensko

Zdravotníci, ktorí budú ochotní testovať celý víkend, dostanú podľa Matoviča príplatok 500 eur

Niektorí ľudia sa podľa premiéra snažia plošné testovanie sabotovať. Chce ich motivovať peniazmi.

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) s testom na Covid-19 počas tlačovej konferencie.
Názory

Markéta Šichtařová: Opatrenia fungovať nebudú

Krajiny, ktoré majú pri prvej vlne najmenšiu úmrtnosť ľudí, teda najmenšiu imunizáciu, budú mať oveľa hlbšiu vlnu druhú.

Ilustračné.