SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Ľudia sa lúčia s Gottom. Už ráno bol rad ľudí dlhý kilometer

Miestnosť na Žofíne je otvorená do 22. hodiny. V sobotu sa od 11. hodiny uskutoční pohreb so štátnymi poctami a zádušná omša vo svätovítskej katedrále na Pražskom hrade.

Miesto rozlúčky. Foto: SITA/APMiesto rozlúčky. Foto: SITA/AP

PRAHA - Na pražskom Žofíne dávajú ľudia posledné zbohom zosnulému Karlovi Gottovi. Do českej metropoly sa schádzajú fanúšikovia zo všetkých kútov Česka i zo zahraničia. Záujem o rozlúčku je obrovský, ľudia tu čakali už od štvrtkového popoludnia, píše server idnes.cz.

Most Legií je už úplne plný, rad ľudí meria minimálne kilometer. Sála bude pre verejnosť otvorená do 22 hodín.

"Tých posledných desať minút bude najhorších," hovorí päťdesiatpäťročná Jana Nosková z Trutnova.

Na prenosnom kempingovom variči si ohrieva grog a spolu s ďalšími už osem hodín čaká vo fronte pred Žofínským palácom.

SkryťVypnúť reklamu

Je pred šiestou hodinou ráno a Jana Nosková má pred sebou posledné dve hodiny, než bude môcť medzi prvými vojsť dovnútra a pokloniť sa pamiatke speváka Karla Gotta.

"Tým, že sme si vzali tie striebornozlaté termofólie, tak sa to dá vydržať. Ale končeky prstov si už necítim," opisuje žena.

Do Prahy vyrazila s piatimi kamarátkami, dosť dopredu. Z Trutnova vychádzali už o deviatej večer, zaniesli kvety a sviečky na Bertramku a potom s batohmi, rybárskymi stoličkami a ruksakom plným oblečenia zamierili do centra.

Do druhej hodiny nočnej prišlo k Národnému divadlu, okolo ktorého vedie koridor k Žofínskému palácu, zhruba sto ľudí. Do rannej piatej potom ďalšia zhruba päťdesiatka.

"Keď to teraz vidím, stačilo by mi bývalo ísť vlakom o štvrtej a na šiestu byť tu. Stál by som dve hodiny do otvorenia a následne tak hodinu, než by sa na mňa dostal rad. Ale ušetril by som ďalších deväť, ktoré tu trávim už teraz. Ale človek chcel mať istotu, že sa na neho dostane," vypočítava Jan Stejskal, Gottov fanúšik, ktorý prišiel z Pardubíc.

SkryťVypnúť reklamu

"Ale zase by sme sa nepoznali," odpovie mu vedľa stojaci muž, ktorý prišiel z Valašských Klobouků a posunie mu rum, ktorý celý večer popíja. Aby sa zahrial.

Ľudia stoja pokojne vo fronte, nikto sa nepredbieha, občas niekto odsunie zábrany a odíde k neďalekej krčmičke, ktorá zatvára o tretej. Iné reštaurácie už sú zatvorené, nepochopili, akú cenu má v piatich stupňoch vonku cena kávy, grogu alebo vareného vína.

"Tu mal byť stánok. Ten by vyryžoval peňazí, " premýšľa postaršia pani.

Z diaľky znejú z davu piesne Karla Gotta, ktoré ktosi púšťa cez internet.

"Karel žije!" vykríkne muž v červenej pérovej bunde s oroseným pivom v ruke.

Nikto už ho tu však moc nevníma - čo chvíľu tu kričí na kamarátov, s ktorými prišiel, čo chvíľu spieva Gottovu pieseň. Presnejšie slohu, dve alebo refrén dokola.

SkryťVypnúť reklamu

"Sú tu samí ľudia z diaľky, Pražáci ešte spia," vysvetľuje televíznemu štábu plzeňským prízvukom.

Fanúšik, ktorý prišiel ako vôbec prvý - Karol Svoreň - sa len zmraští. Je z pražských Letňan a na trojnožke sedí pred bránou do Žofína už od tetej popoludní. Teda viac ako pätnásť hodín.

"Dá sa to, celkom to uteká a pokloniť sa Majstrovi je povinnosť," prehodí.

"Ten pocit, že budete prvý, kto vstúpi dovnútra vám nikto nevezme a fakt vám to závidím," povie mu žena, ktorá ho vôbec nepozná, ale spoznala ho podľa toho, že bol už vo všetkých spravodajských reláciách.

Začína byť poriadna zima. Hodiny státia na mieste sú poznať a chlad od vody tiež.

"Stojí nám to za to, iného takéhoto speváka Česi nemajú a mať už nebudú," dodá jedna zo žien a vyráža s kamarátkou do neďalekého fastfoodu na raňajky. "Miesto nám podržíte, že?" uisťuje sa, kým odíde.

SkryťVypnúť reklamu

K Žofínu iba z Janáčkovho nábrežia


Vstúpiť do fronty k Žofínu je možné len z Janáčkovho nábrežia. Polícia odporúča vystúpiť z metra v stanici Anděl a potom dôjsť pešo alebo sa zviesť električkou do zastávky Újezd. Vytvorený koridor bude pokračovať cez most Legií až k Žofínu.

Ľudia sú vedení parkom na Slovanskom ostrove až k hlavnému vchodu do paláca. Vonku zaznejú piesne Karla Gotta rovnako ako vo veľkej sále na prvom poschodí, kde bude vystavená rakva.

V sále sú postavené tri stupienky, kam môžu ľudia ukladať kvety. Uprostred miestnosti sú do štvorca postavené stoly, ktoré tiež slúžia na kladenie kvetín. Na mieste je možnosť zapísať sa do kondolenčnej knihy. Odchod je malou sálou cez Výstavnú sieň Mánes na Masarykove nábrežie až ku Karlovmu námestiu.

SkryťVypnúť reklamu

Zlatý hlas z Prahy


Najvýznamnejší český spevák populárnej hudby Karel Gott zomrel 1. októbra vo veku 80 rokov. Za viac ako šesťdesiat rokov kariéry vydal tri stovky platní a naspieval okolo tisícky piesní. Jeho meno sa stalo pojmom nielen u nás, ale aj v Nemecku, kde si vyslúžil prezývku Zlatý hlas z Prahy.

Spevák v polovici septembra oznámil, že trpí akútnou leukémiou a ambulantne sa lieči vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. So zdravotnými problémami bojoval aj v roku 2016, v novembri predchádzajúceho roku mu bolo diagnostikované nádorové ochorenie lymfatických uzlín.

S menom a hlasom Karla Gotta sú navždy spojené hity ako Lady Carneval, Mistrál, Kávu si osladím, Cesta rajom, Paganini, Bum bum bum alebo Trezor. Naspieval tiež cez stovku duetov, napríklad s Hanou Hegerovou, Waldemarom Matuškom, Darou Rolins alebo Marcelou Holanovou.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť sa Karlom Gottom môže rozlúčiť dnes od 8. do 22. hodinyv Paláci Žofín a v sobotu sa od 11. hodiny uskutoční pohreb so štátnymi poctami a zádušná omša vo svätovítskej katedrále na Pražskom hrade.

Súvisiaci článok Gottova rodina zverejnila parte. Ďakuje všetkým, ktorí si uctia spevákovu pamiatku - www.konzervativnyweb.sk
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu