SME
Sobota, 18. január, 2020 | Meniny má Bohdana
EURÓPSKA ÚNIA

V Británii vykorisťovali ľudí z východu Slovenska, Slovák čelí obžalobe

Naverbovali ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia a následne ich nútili vykonávať ťažkú fyzickú prácu pod hrozbou použitia násilia 16 až 18 hodín denne, sedem dní v týždni.

BRISTOL/KOŠICE - V prípade rozsiahleho zločinu obchodovania s ľuďmi pochádzajúcich z východného Slovenska vo štvrtok v britskom Bristole obžalovali a vzali do väzby slovenského občana.

Slováka spolu so ženou z Poľska zadržala britská polícia v utorok. Išlo o výsledok činnosti spoločného britsko-slovenského vyšetrovacieho tímu, ktorý pre vyšetrenie tejto cezhraničnej kriminality vznikol v novembri 2017.

Informoval o tom hovorca Krajskej prokuratúry Košice Milan Filičko.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Predmetom konania je podozrenie zo spáchania skutkov spočívajúcich v naverbovaní zraniteľných osôb zo sociálne znevýhodneného prostredia na východe Slovenska, v ich preprave do Veľkej Británie a v následnom nútení vykonávať ťažkú fyzickú prácu v rámci tzv. moderného otroctva, kde boli tieto obete nútené pod hrozbou použitia násilia pracovať 16 až 18 hodín denne, sedem dní v týždni.

Ďalej sú obaja zadržaní podozriví z prania špinavých peňazí - nezákonného odnímania zarobených peňazí obetiam nútených prác a podvodov," uviedol Filičko.

Podozrivú ženu podmienečne prepustili zo zadržania a prokuratúra rozhoduje o jej prípadnom obvinení, respektíve obžalovaní. O ďalšom postupe sa rozhodne do 17. októbra. Súdne konanie na Korunnom súde v Bristole by sa malo začať v prvej polovici novembra.

Britské médiá informovali, že obvineným je 43-ročný Slovák Maroš T. Čelí 12 obvineniam na základe zákona o novodobom otrokárstve - šiestim obvineniam z držania osôb v nevoľníckych podmienkach a šiestim obvineniam z nútenia osôb do nedobrovoľnej práce. Prípad sa týka desiatok obetí prevažne zo Slovenska.

Na vyšetrovaní sa podieľali policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii a prokurátori Okresnej prokuratúry Košice I v súčinnosti s príslušníkmi britskej Národnej agentúry pre kriminalitu (NCA).

Kľúčovú úlohu zohrali najmä pri vyhľadávaní, lokalizácii a následnom výsluchu obetí trestného činu po ich návrate na Slovensko.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Dobroslava Trnku pustili na slobodu

Podľa Kollára je to katastrofický signál pre slovenskú spoločnosť. Šeliga vyzval Čižnára k vysvetleniu.

Dobroslava Trnku po celodennom výsluchu odvádzajú z pobočky NAKA v Nitre.
Slovensko

Zamestnávatelia čakajú od novej vlády reformu vzdelávania a zníženie nákladov na prácu

Pre stabilitu podnikateľského prostredia považujeme za nevyhnutné, aby tu fungoval predvídateľný legislatívny proces, povedal ich zástupca.

Ministerstvo práce chce novelou Zákonníka práce zamedziť reťazeniu pracovných pomerov na určitú lehotu. Zamestnávatelia upozorňujú, že to môže mať negatívny vplyv na niektoré odvetvia sezónneho charakteru a firmy to bude stimulovať zamestnávať ľudí načier
Veda

Vyhynutie dinosaurov spôsobil pred 66 miliónmi rokov pád asteroidu

Približne 75 percent zo všetkých druhov, ktoré v tom čase žili na Zemi, vyhynulo.

Paleontológovia objavili skameneliny dinosaura na mieste, kde podľa doterajších hypotéz nemal tento druh existovať.
Slovensko

V polovici januára by v prvej trojke bolo so Smerom a ĽSNS aj OĽaNO

Do parlamentu by prešlo až deväť strán, tesne by sa tam nedostali maďarské strany.

Ilustračná fotografia.