SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa
EURÓPSKA ÚNIA

V Británii vykorisťovali ľudí z východu Slovenska, Slovák čelí obžalobe

Naverbovali ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia a následne ich nútili vykonávať ťažkú fyzickú prácu pod hrozbou použitia násilia 16 až 18 hodín denne, sedem dní v týždni.

BRISTOL/KOŠICE - V prípade rozsiahleho zločinu obchodovania s ľuďmi pochádzajúcich z východného Slovenska vo štvrtok v britskom Bristole obžalovali a vzali do väzby slovenského občana.

Slováka spolu so ženou z Poľska zadržala britská polícia v utorok. Išlo o výsledok činnosti spoločného britsko-slovenského vyšetrovacieho tímu, ktorý pre vyšetrenie tejto cezhraničnej kriminality vznikol v novembri 2017.

Informoval o tom hovorca Krajskej prokuratúry Košice Milan Filičko.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Predmetom konania je podozrenie zo spáchania skutkov spočívajúcich v naverbovaní zraniteľných osôb zo sociálne znevýhodneného prostredia na východe Slovenska, v ich preprave do Veľkej Británie a v následnom nútení vykonávať ťažkú fyzickú prácu v rámci tzv. moderného otroctva, kde boli tieto obete nútené pod hrozbou použitia násilia pracovať 16 až 18 hodín denne, sedem dní v týždni.

Ďalej sú obaja zadržaní podozriví z prania špinavých peňazí - nezákonného odnímania zarobených peňazí obetiam nútených prác a podvodov," uviedol Filičko.

Podozrivú ženu podmienečne prepustili zo zadržania a prokuratúra rozhoduje o jej prípadnom obvinení, respektíve obžalovaní. O ďalšom postupe sa rozhodne do 17. októbra. Súdne konanie na Korunnom súde v Bristole by sa malo začať v prvej polovici novembra.

Britské médiá informovali, že obvineným je 43-ročný Slovák Maroš T. Čelí 12 obvineniam na základe zákona o novodobom otrokárstve - šiestim obvineniam z držania osôb v nevoľníckych podmienkach a šiestim obvineniam z nútenia osôb do nedobrovoľnej práce. Prípad sa týka desiatok obetí prevažne zo Slovenska.

Na vyšetrovaní sa podieľali policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii a prokurátori Okresnej prokuratúry Košice I v súčinnosti s príslušníkmi britskej Národnej agentúry pre kriminalitu (NCA).

Kľúčovú úlohu zohrali najmä pri vyhľadávaní, lokalizácii a následnom výsluchu obetí trestného činu po ich návrate na Slovensko.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia


Neprehliadnite tiež

Slovensko

Kiska odmietol ponuku PS/Spolu na trojkoalíciu

Kiska koalíciu PS/Spolu informoval, že navrhne stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý a Michal Truban.
Slovensko

Lindtner končí ako predseda okresného súdu, potvrdil Gál

Lindtner potvrdil svoje stanovisko, že nesie plnú zodpovednosť za to, že ako predseda súdu stratil dôveru kolegýň.

David Lindtner.
Ilustračné foto
Slovensko

Penta sa ohradila voči vyjadreniam bývalého vyšetrovateľa Kyselicu o 300 miliónoch korún

Kyselica v televízii povedal, že vyšetrovatelia zdokumentovali finančné toky medzi Jirkom Malchárkom a Pentou.

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.