SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

V Británii vykorisťovali ľudí z východu Slovenska, Slovák čelí obžalobe

Naverbovali ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia a následne ich nútili vykonávať ťažkú fyzickú prácu pod hrozbou použitia násilia 16 až 18 hodín denne, sedem dní v týždni.

BRISTOL/KOŠICE - V prípade rozsiahleho zločinu obchodovania s ľuďmi pochádzajúcich z východného Slovenska vo štvrtok v britskom Bristole obžalovali a vzali do väzby slovenského občana.

Slováka spolu so ženou z Poľska zadržala britská polícia v utorok. Išlo o výsledok činnosti spoločného britsko-slovenského vyšetrovacieho tímu, ktorý pre vyšetrenie tejto cezhraničnej kriminality vznikol v novembri 2017.

Informoval o tom hovorca Krajskej prokuratúry Košice Milan Filičko.

"Predmetom konania je podozrenie zo spáchania skutkov spočívajúcich v naverbovaní zraniteľných osôb zo sociálne znevýhodneného prostredia na východe Slovenska, v ich preprave do Veľkej Británie a v následnom nútení vykonávať ťažkú fyzickú prácu v rámci tzv. moderného otroctva, kde boli tieto obete nútené pod hrozbou použitia násilia pracovať 16 až 18 hodín denne, sedem dní v týždni.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej sú obaja zadržaní podozriví z prania špinavých peňazí - nezákonného odnímania zarobených peňazí obetiam nútených prác a podvodov," uviedol Filičko.

Podozrivú ženu podmienečne prepustili zo zadržania a prokuratúra rozhoduje o jej prípadnom obvinení, respektíve obžalovaní. O ďalšom postupe sa rozhodne do 17. októbra. Súdne konanie na Korunnom súde v Bristole by sa malo začať v prvej polovici novembra.

Britské médiá informovali, že obvineným je 43-ročný Slovák Maroš T. Čelí 12 obvineniam na základe zákona o novodobom otrokárstve - šiestim obvineniam z držania osôb v nevoľníckych podmienkach a šiestim obvineniam z nútenia osôb do nedobrovoľnej práce. Prípad sa týka desiatok obetí prevažne zo Slovenska.

Na vyšetrovaní sa podieľali policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii a prokurátori Okresnej prokuratúry Košice I v súčinnosti s príslušníkmi britskej Národnej agentúry pre kriminalitu (NCA).

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčovú úlohu zohrali najmä pri vyhľadávaní, lokalizácii a následnom výsluchu obetí trestného činu po ich návrate na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu