SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Nobelovu cenu mieru Greta nezískala. Dostal ju etiópsky premiér

Nobelov výbor ocenil Abiy Ahmeda "za jeho snahu dosiahnuť mier a medzinárodnú spoluprácu, a predovšetkým za jeho rozhodujúcu iniciatívu pri riešení pohraničného konfliktu so susednou Eritreou".

Etiópsky premiér Abiy Ahmed.Etiópsky premiér Abiy Ahmed. (Zdroj: TASR/AP)

OSLO - Nobelovu cenu mieru za rok 2019 získal etiópsky premiér Abiy Ahmed. Oznámil to v piatok v Osle nórsky Nobelov výbor.

Nobelov výbor Abiyho Ahmeda ocenil "za jeho snahu dosiahnuť mier a medzinárodnú spoluprácu, a predovšetkým za jeho rozhodujúcu iniciatívu pri riešení pohraničného konfliktu so susednou Eritreou".

Mierová dohoda, ktorá bola podpísaná vlani, vyriešila 20-ročnú patovú situáciu vo vzťahoch medzi Etiópiou a Eritreou, ktorá nasledovala po vojne v rokoch 1998 - 2000.

SkryťVypnúť reklamu

Abiy Ahmed sa stal stým držiteľom Nobelovej ceny mieru.

Ako informuje server idnes.cz, podľa stávkových kancelárií bola favoritkou na zisk ocenenia švédska školáčka Greta Thunbergová.

Thunbergová inšpirovala celosvetovú študentskú kampaň, ku ktorej sa pridali milióny mladých po celom svete. Proti oceneniu švédskej školáčky však hovoril jej mnohokrát konfrontačný postoj aj jej mladosť a s ňou spojené obavy, ako by ťažobu Nobelovej ceny uniesla.

Ocenenie mohli získať aj menej mediálne známe osobnosti, napríklad hongkonský prodemokratický aktivista Nathan Law alebo africké bojovníčky za ľudské práva a proti násiliu Líbyjčanka Hadžára Šarífová a Somálčanka Ilwad Elmanová.

Medzi tohtoročnými favoritmi boli tiež organizácie Reportéri bez hraníc, Koalícia pre kontrolu zbraní (Control Arms Coalition) alebo brazílsky vodca domorodého obyvateľstva Raony Metuktire, ktorý je považovaný za legendu hnutia za ochranu Amazonského pralesa a jeho obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Za prácu pre migrantov a propagáciu práva na azyl mali nádej na prestížne ocenenie tiež pápež František, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a jeho šéf Filippo Grandi či Medzinárodný záchranný výbor (IRC).

Celkovo bolo nominovaných 223 osobností a 78 organizácií. Ide o štvrtý najvyšší počet nominácií od roku 1901, odkedy sa Nobelova cena mieru udeľuje. Nórsky Nobelov výbor nominácie nezverejňuje, avšak mnohé z nich prezradia samotní navrhovatelia.

Nobelovu cenu mieru v roku 2018 získali konžský gynekológ Denis Mukwege a iracká jezídka Nádja Murádová, ktorí boli ocenení za "úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch".

Predvlaňajšiu Nobelovu cenu mieru udelili Medzinárodnej kampani za zákaz jadrových zbraní (ICAN) so sídlom v Ženeve. V roku 2016 toto prestížne ocenenie získal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou ocenenia v každej kategórii je finančná odmena vo výške deviatich miliónov švédskych korún (830 000 eur).

V pondelok vyhlásili mená laureátov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu. Za rok 2019 ju získali Gregg L. Semenza (Spojené štáty), Peter J. Ratcliffe (Británia) a William G. Kaelin (Spojené štáty) za výskum molekulárnych mechanizmov, prostredníctvom ktorých bunky vnímajú dostupnú hladinu kyslíka a reagujú na ňu.

V utorok dostali polovicu Nobelovej ceny za fyziku švajčiarski astronómovia Michel Mayor a Didier Queloz za objav prvej exoplanéty obiehajúcej okolo hviezdy podobnej nášmu Slnku; druhú polovicu udelili kanadsko-americkému kozmológovi Jamesovi Peeblesovi za výskum fyzikálnej kozmológie.

V stredu získali Nobelovu cenu za chémiu za rok 2019 traja vedci - John B. Goodenough (Spojené štáty), M. Stanley Whittingham (Británia) a Akira Jošino (Japonsko) - za "vývoj lítiovo-iónových batérií".

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok bola udelená Nobelova cenu za literatúru za rok 2019, ktorej laureátom sa stal rakúsky spisovateľ Peter Handke. Švédska Kráľovská akadémia vied tento rok dodatočne udelila aj Nobelovu cenu za literatúru za rok 2018. Jej držiteľkou sa stala poľská autorka Olga Tokarczuková.

Ceny budú laureátom slávnostne odovzdané 10. decembra, na deň výročia smrti Alfreda Nobela. Väčšina z nich sa udeľuje vo švédskom hlavnom meste Štokholm. Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskej metropole Oslo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu